Cztery dni, kilkadziesiąt bezpłatnych imprez od rana do wieczora, prezentacje artystów z kilku krajów. W Białymstoku w czwartek (30.08) rusza festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar. Wśród propozycji jest m.in. wernisaż wystawy niezwykłych zdjęć z lat 1930-50 rumuńskiego fotografa Costicy Acsinte
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czyli rumuńskiego fotografa, uwieczniającego Rumunię lat 1930-1950. Wystawa (wernisaż dziś w kinie Forum o godz. 20), pokaże część niezwykłej kolekcji, ocalonej kilka lat temu przed całkowitym zniszczeniem. Podczas wernisażu opowie o niej jej odkrywca i opiekun – Cezar Popescu.

Wystawę oglądać można do 12 września w foyer kina Forum.

Fotografie Costicy Acsinte
Fotografie Costicy Acsinte  Costica Acsinte/Materiały Białostockiego Ośrodka Kultury

Wcześniej, o godz. 18.30, również w kinie Forum zobaczyć można rumuński film z 1925 roku – „Manasses” w reż. Jeana Mihaila. Do pokazu na żywo zagra Danaga.

Historia fotografa

Constantin C. Axinte (1897-1984), znany w Rumunii pod pseudonimem Costica Acsinte, po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się na ochotnika jako fotograf wojenny. Należał do sekcji fotograficznej 1. Eskadry Lotnictwa. W 1930 roku otworzył studio fotograficzne Foto Splendid Acsinte w mieście Slobozia. Do 1950 roku używał szklanych klisz, a następnie błon ciętych i filmu 35 mm i 120 mm. W 1960 roku przeszedł na emeryturę i wkrótce potem jego studio zburzono. Acsinte nie przestał jednak fotografować, głównie okolic Slobozii i wsi Grivia.

Białystok znów w innym wymiarze. Festiwal na koniec lata [PROGRAM]

Jak czytamy w materiałach do wystawy – Acsinte pozostawił po sobie około 5 tysięcy negatywów fotograficznych na szklanych kliszach, znacznie mniejszą liczbę błon ciętych i nieznaną liczbę odbitek fotograficznych, znajdujących się u rodzin osób, które sfotografował. Większość odbitek jest opatrzona na odwrocie pieczęcią studia Foto Splendid Acsinte.

Fotografie Costicy Acsinte
Fotografie Costicy Acsinte  Costica Acsinte/Materiały Białostockiego Ośrodka Kultury

Fantastyczna kolekcja

Po śmierci fotografa niezwykła kolekcja jego zdjęć (Acsinte fotografował przez 60 lat!) na kilka dekad „zapadła się pod ziemię". Cezar Popescu, który już w dzieciństwie zetknął się ze zdjęciami Costicy Acsinte, postanowił odszukać bezcenny zbiór. Gdy odkrył, że został on kupiony przez Muzeum Lalomita i niszczeje w muzealnym magazynie, postanowił zdjęcia uratować. Przez kilka lat przekonywał władze muzeum, aby wyraziły zgodę na digitalizację ocalałych negatywów (część z nich uległa już zniszczeniu z powodu złego przechowywania). Gdy taką zgodę otrzymał, szybko zabrał się do pracy.

Cezar Popescu to były prawnik, założyciel organizacji pozarządowej, która zajmuje się głównie projektami digitalizacyjnymi – kolekcja zdjęć Costicy Acsinte to najbardziej z nich znany. Pracuje jako asystent parlamentarzysty w rodzinnym mieście Slobozia. Drukarz i fotograf z zamiłowania.

Białostocki Ośrodek Kultury organizuje we współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem