Starają się pilnować porządku, monitorują bezdomnych, organizują akcje edukacyjne. Białostoccy strażnicy, podobnie jak ich koledzy z reszty kraju, obchodzili w środę (29.08) Święto Straży Miejskiej
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oficjalnie świętowano na dziedzińcu przed Pałacykiem Gościnnym przy ul. Kilińskiego. Nowi funkcjonariusze złożyli ślubowanie. Starsi stażem dostali nagrody.

Komendant Straży Miejskiej w Białymstoku awansował 35 strażników. Z kolei 86 pracowników i funkcjonariuszy otrzymało nagrody za wzorową i nienaganną służbę, w tym trzech funkcjonariuszy nagrodami specjalnymi uhonorował Prezydent Miasta Białegostoku.

Święto Straży Miejskiej zostało ustanowione w rocznicę uchwalenia ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. określającej zasady działania straży gminnej.

Straż Miejska w Białymstoku powstała 1 czerwca 1991 roku. Nadano jej wówczas statut określający m.in. organizację, cele i zadania oraz obowiązki i uprawnienia funkcjonariuszy. Przez pierwsze lata funkcjonowania białostocka straż miejska wpisana była w strukturę Urzędu Miejskiego i działała na takich zasadach jak obecne departamenty. Jako odrębna jednostka budżetowa funkcjonuje od 2008 roku. Od 1998 roku straż wykonuje zadania w zakresie ochrony porządku publicznego wynikające z ustawy o strażach gminnych.

– Obecnie w Straży Miejskiej w Białymstoku zatrudnionych jest 155 osób. Białostocka formacja jest największą i najprężniej działającą strażą w regionie, wciąż zyskuje nowe kompetencje. Dodać przy tym należy, że wciąż zdobywa coraz większe zaufanie wśród mieszkańców, co przekłada się na wzrastającą z roku na rok liczbę zgłoszeń z prośbą o podjęcie interwencji. W ubiegłym roku dyżurni Straży Miejskiej przyjęli blisko 27 tys. takich zgłoszeń, a operatorzy Centrum Monitoringu Wizyjnego Miasta odnotowali ponad 5,5 tys. zdarzeń – informuje Anna Kowalska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Zadania straży miejskiej to głównie działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa, spokoju i porządku w mieście. Organizuje i angażuje się w wiele akcji wspierających mieszkańców, edukujących i podnoszących bezpieczeństwo. Dzięki tym działaniom miasto jest czystsze, bezpieczniejsze i spokojniejsze.

– Zimą białostoczanie mogą liczyć na pomoc strażników w uruchomieniu wychłodzonych aut. Patrole straży monitorują też bezdomnych i pomagają im znaleźć noclegi w domach dla bezdomnych, noclegowniach i ogrzewalniach. Kontrolują również piece w domach, w których mogą być spalane odpady. Wiosną funkcjonariusze rozdają rowerzystom kamizelki odblaskowe, spotykają się z najmłodszymi mieszkańcami miasta i uczą ich zasad bezpieczeństwa podczas drogi do szkoły i wakacyjnego wypoczynku – dodaje urzędniczka. – Strażnicy pokazują też dzieciom, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej, sprawdzają stan miejskich placów zabaw. Organizują również osiedlowe zajęcia dla seniorów. Latem dbają o bezpieczeństwo plażowiczów oraz o ład i porządek na miejskiej plaży, instruują mieszkańców rejonów zagrożonych podtopieniami, w jaki sposób postępować przed ewentualnym zalaniem, przekazują mieszkańcom ulotki informacyjno–edukacyjne i worki na piasek.

Strażnicy co roku prowadzą też akcję pn. „Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie”. Przed rozpoczęciem roku szkolnego kontrolują rejony szkól podstawowych – sprawdzają czytelność i prawidłowość oznakowania drogowego na przejściach dla pieszych, sygnalizacje świetlne, stan barierek ochronnych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem