Zarząd Województwa zdecydował o powołaniu Piotra Tomaszuka na pięć kolejnych sezonów artystycznych. Znany reżyser i współtwórca Teatru Wierszalin istniejącego od 1991 roku nadal będzie prowadził tę słynną poza granicami kraju kompanię artystyczną.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Powołanie to jak na razie procedura formalna – Piotr Tomaszuk decyduje o wizji artystycznej teatru praktycznie od początku jego istnienia. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad z drobnymi wyjątkami reżyser sam pisze scenariusze swoich spektakli i sam je reżyseruje. Teatr Wierszalin i jego dyrektor właściwie więc zrosły się w jedno. Ale od 12 lat teatr jest Instytucją Kultury Województwa Podlaskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i finansowaną przez samorząd wojewódzki, co oznacza, że procedury związane z powołaniem dyrektora na kolejne sezony artystyczne są niezbędne.

Decyzję o kolejnym powołaniu Tomaszuka na dyrektora podjął we wtorek (28.08) zarząd województwa podlaskiego.

Jak informuje portal Urzędu Marszałkowskiego Wrota Podlasia – umowa podpisana przez marszałka Jerzego Leszczyńskiego, wicemarszałka Macieja Żywnę i Piotra Tomaszuka obowiązywać będzie od 1 września 2018 roku do 31 sierpnia 2023 roku.

Plany

Wiadomo już też, co Tomaszuk planuje na kolejną „pięciolatkę”. Od kilku lat teatr zgłębia i przenosi na scenę twórczość Adama Mickiewicza, a teraz Piotr Tomaszuk chciałby doprowadzić do sytuacji, o czym mówi od jakiegoś czasu – by Wierszalinowi został nadany status instytucji zajmującej się wszechstronnym teatralnym badaniem twórczości Adama Mickiewicza.

To oznacza więc kolejne mierzenie się z tekstami wieszcza, ale też innych twórców romantycznych, m.in. Słowackiego, Norwida i Schillera. A także Christophera Marlowe’a.

I to właśnie dzieło tego ostatniego stałoby się inspiracją do pierwszej premiery Wierszalina w tym sezonie. „Tragiczne dzieje doktora Fausta” według scenariusza i w reżyserii Tomaszuka zaplanowane są na 27 października. Z kolei „Ballady i romanse” Mickiewicza (również w reżyserii i wedle scenariusza dyrektora) swoją premierę miałyby w marcu przyszłego roku.

W obu przypadkach aktorów Wierszalina wspierać będzie ekipa doskonale czująca ducha tego teatru – Mateusz Kasprzak (scenografia) oraz Jacek Hałas (muzyka). W spektaklu o Fauście kompozytorowi muzycznie towarzyszyć będą też Adrian Jakuć-Łukaszewicz oraz Piotr Tomaszuk.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem