Po dwóch miesiącach intensywnego Lata w Pograniczu czas na finał. W środę (22.08) w podsejneńskiej Krasnogrudzie zwieńczenie artystycznego lata organizowanego przez Ośrodek Pogranicze: Misterium Mostu. Początek - godz. 21, w krasnogrudzkim amfiteatrze, wstęp wolny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To spotkanie niezwykłe, w niezwykłym miejscu. W Krasnogrudzie przed wojną wakacje u ciotek spędzał Czesław Miłosz, kilkadziesiąt lat później, po wielu latach starań – z błogosławieństwem noblisty – ekipa Pogranicza w dawnym dworku zbudowała Międzynarodowe Centrum Dialogu. I, zgodnie ze swoją misją i nazwą miejsca, uczy tu dialogu, łączenia, rozmowy.

Wioska Budowniczych Mostów

Już od trzech lat w Krasnogrudzie pod koniec sierpnia odbywa się Misterium Mostu – zwieńczenie kilku tygodni wypełnionych spotkaniami, koncertami, rozmowami w pogranicznej enklawie.

Specjaliści od zerwanych mostów. Próbują przejść na drugi brzeg

Podczas dwóch pierwszych edycji – w 2015 i 2016 roku – animatorzy, artyści i mieszkańcy tworzyli rzeczywistą Wioskę Budowniczych Mostów. W ciągu dziesięciu dni wypełnionych od rana do wieczora obok siebie – młodsi i starsi, od 8 do 60 lat – zanurzali się w świat muzyki, mitologii, opowieści.

Zjawili się Mistrzowie, którzy zjechali z różnych kontynentów, by podzielić się swym doświadczeniem. Zjawili się uczniowie. Tacy, którzy nadziei na to, że ludzie mogą się porozumieć, mają coraz mniej. I tacy, którzy dopiero wchodzą w życie i optymizmu mają co niemiara. Przybysze z odległych krajów i podsejneńskich wiosek.

A na finał spotkania – zbudowali widowisko – misterium, koncentrujące się wokół symboliki Mostu, łączące opowieści o Neimarze – budowniczym mostu i sztuce tworzenia.

W 2017 roku w Krasnogrudzie spotkała się Orkiestra Niewidzialnego Mostu, by przygotować muzyczno-teatralne misterium „Strażnicy ognia / The Keepers of Flame”. Autorzy kompozycji to światowej sławy muzycy Kathleen Tagg – kompozytorka i pianistka z Afryki Południowej – oraz słynny amerykański klarnecista David Krakauer.

Wioska Budowniczych Mostów w Krasnogrudzie
Wioska Budowniczych Mostów w Krasnogrudzie  Fot. Wiesław Szumiński/Ośrodek Pogranicze

Towarzyszyła im sejneńska Orkiestra Klezmerska i goście z Syrii, Ukrainy i Niemiec, którzy na własnej skórze poznali los emigranta i tułacza (w kwietniu br. prezentacja misterium odbyła się w nowojorskim prestiżowym Symphony Space z udziałem Krzysztofa Czyżewskiego, Davida Krakauera i Kathleen Tagg).

Misterium Mostu

A w tym roku? Organizatorzy zapraszają do Krasnogrudy na Misterium Mostu z udziałem Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego – fantastycznej orkiestry składającej się z kilku pokoleń muzyków z Sejn pod wodzą Wojciecha Szroedera. Początek – godz. 21, w krasnogrudzkim amfiteatrze, wstęp wolny.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem