Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak Solniki, to wiadomo: Grupa Coincidentia, duet w życiu i na scenie – Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk – oraz ekipa ich współpracowników. Znakomici aktorzy na tworzeniu spektakli nie poprzestali, postanowili dwa lata temu zbudować nowe miejsce na mapie teatralnej Podlasia: Solniki 44. To ośrodek teatralny w leśnej głuszy pod Zabłudowem, około 20 km od Białegostoku. Dwa lata temu otworzyli przed widzami drzwi teatralnej stodoły, grali w niej sami, w kolejnym roku zapraszali też przyjaciół i organizowali warsztaty dla dzieci.

Dwa lata temu, dzięki ministerialnemu dofinansowaniu, byli w stanie nie tylko podarować widzom spektakle za darmo, ale również jeszcze tych, którzy nie mieli własnego środka transportu, dowozili na nie autokarem, a po przedstawieniu odwozili z powrotem. W ub.r. na transport darmowy pieniędzy już nie starczyło, ale na spektakle nadal obowiązywał wstęp wolny. I tak będzie teraz, podczas festiwalowego sierpniowego tygodnia. Wstęp na spektakle jest bezpłatny.

Gatunki, szyszki i rykowisko

Teatromani powinni koniecznie rezerwować sobie te terminy. W ramach pierwszej odsłony międzynarodowego festiwalu organizowanego w unikatowych warunkach wystąpią teatry z Polski, Niemiec, Holandii i Izraela, odbędą się koncerty, można będzie też podglądać proces powstawania wspólnych prac międzynarodowego kolektywu.

Jako że festiwal odbywać się będzie w lesie, będzie miał też leśny sznyt. Pierwsza odsłona nosi tytuł „Edycja Dzika”, a zaplanowane spektakle żartobliwie posegregowano wedle leśno-gatunkowych kryteriów.

I tak na program LasFest składać się będą następujące nurty:

* Gatunki występujące w Polsce (czyli ni mniej, ni więcej... spektakle krajowe);

* Gatunki rzadko występujące w Polsce (spektakle zagraniczne);

* LasLab – czyli pokazy sesyjne, prace w toku, prezentacje laboratoryjne;

* Rykowisko (wydarzenia muzyczne);

* Spotkania z szyszkami (rozmowy z zaproszonymi artystami);

Natura i kultura

Porozmawiać będzie można m.in. z artystami zaangażowanymi w projekt „Try out Hamlet” – będzie też można ich podglądać w toku pracy (realizować będzie go międzynarodowy polsko-niemiecki skład twórców: Mannes / Christl /Bielski /Laskowski /Coincidentia).

Będzie też koncert – piosenki Boba Dylana zaśpiewa Łukasz Lach.

– Ideą LasFest są coroczne spotkania z teatrem tworzonym na gruncie niezależnym, w różnych miejscach na świecie, teatrem poszukującym różnych środków scenicznej ekspresji – mówią Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk. Niebagatelne, a właściwe kluczowe znaczenie, ma tu unikalny charakter leśnej przestrzeni, w której artyści się spotykają. Tu wszystko ma się przenikać – świat natury ze światem teatru, tworząc kompletnie nową jakość artystyczną.

Wedle zamysłu organizatorów każda odsłona LasFest będzie posiadać swojego patrona.

– W 2018 roku jest nim leśne uosobienie opanowania i impulsywności – Dzik – mówią pomysłodawcy festiwalu.

Przyszłe zaś edycje festiwalu zostaną wzbogacone także o Młodniak – pokazy studentów i świeżych absolwentów szkół artystycznych.

– Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem mailowym: info.solniki44@gmail.com – informuje Anna Andraka ze Stowarzyszenia Promocji Artystycznej.

PROGRAM

LasLab:

* 9 sierpnia, godz. 20 – „Try out Hamlet” – pokaz pracy w toku Mannes/Christl/Bielski/Laskowski/Coincidentia (Polska/Niemcy)

Gatunki występujące w Polsce:

* 10 sierpnia, godz. 18.00, 19.15, 20.30 – „Huljet, huljet” Teatr Figur/Polska

* 13 sierpnia, godz. 18 – „Straszka pospolita” Grupa Coincidentia/Polska

Gatunki rzadko występujące w Polsce:

* 11 sierpnia, godz. 20 – „And my Heart Almost Stood Still” Ari Teperberg/Izrael

* 12 sierpnia, godz. 18 – „Rusty Nails & Other Heroes” TamTam Objectentheater/Holandia

* 14 sierpnia, godz. 20 – „Acts. The silent song of forwardness” Antje Töpfer/Niemcy

Spotkania z szyszkami:

* 9 sierpnia, godz. 21 (po pokazie) – Rozmowa z artystami zaangażowanymi w projekt „Try out Hamlet"

* 12 sierpnia, godz. 19.30 (po pokazie) – Rozmowa z twórcami spektaklu „Rusty Nails & Other Heroes” TamTam Objectentheater

Rykowisko:

* 15 sierpnia, godz. 20 – „Songs of Bob Dylan” Łukasz Lach/Polska

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.