Trzy dni pozytywnego grania z różnych stron i odcieni folku, trzy dni dobrych emocji. W maleńkiej Czeremsze pod białoruską granicą w dniach 20-22 lipca znów zabrzmią szaleńcze i kontemplacyjne dźwięki w wykonaniu 12 zespołów z Polski i zagranicy. Trudno uwierzyć, że Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" zagra po raz 23.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kiedy to przeleciało, nie wiadomo, wiadomo za to, że od ponad dwóch dekad festiwalowa ekipa pod wodzą Barbary Kuzub-Samosiuk i Mirka Samosiuka, stając czasem wręcz dosłownie na głowie, dopina festiwal do końca, i dostarcza wszystkim festiwalowiczom mnóstwo fantastycznej energii. Zapraszając  nowe zespoły z całego świata, od lat oprowadza po folkowej wielokulturowej rodzinie. Efekt?

Festiwal (organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej i Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze) to dziś jedna z najlepszych imprez folkowych w Polsce, jedyna takiego typu na Podlasiu. Z atmosferą absolutnie nie do podrobienia – w deszczu pod sceną tańczą we wspólnych korowodach i młodzi, i starsi wiekiem, i przyjezdni, i miejscowi.

Duch Gór i Trebunie Tutki

Co roku są nowości, są też powroty. Ale i te powroty za każdym razem są na swój sposób nowe.

W tym roku tak będzie np. z koncertem legendarnej już kapeli Trebunie Tutki, która wraca do Czeremchy nie raz, i nie dwa. Wierni góralskiej tradycji na jej bazie tworzą ciągle coś nowego. Eksperymentują z brzmieniami, łączą gatunki, potrafią zagrać z jamajskim zespołem (słynny z projekt z Twinkle Brothers), czy polskim Voo Voo. A teraz na scenie w Czeremsze pojawią się z gruzińskim kwartetem Urmuli. To gratka dla tych, którzy jeszcze ich we wspólnym koncercie nie słyszeli. Polscy górale i muzycy z Gruzji dwa lata temu nagrali „Duch Gór/Spirit of The Mountains", który został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków, dziennikarzy i znawców muzyki world music. Album szybko znalazł się na Top Twenty ogólnoświatowej listy Transglobal Music World, chwalono go w pismach branżowych w Europie, dostał też Folkowy Fonogram XX Festiwalu Folkowego Nowa Tradycja.

Trebunie - Tutki i Urmuli
Trebunie - Tutki i Urmuli  konrad cwik

A teraz polsko-góralsko-gruziński miks usłyszymy w sobotę (21.07) w Czeremsze.

Energetycznie i lirycznie

Goście przyjadą z całego świata, m.in. z Mołdawii, Węgier, Ukrainy, Białorusi, Danii. Choć kapela z tego ostatniego kraju – Los Fuegos – tak naprawdę łączy krajów kilka: na akordeonie gra Bośniaczka, wokalistą i gitarzystą jest Meksykanin, zespół tworzy też Kolumbijczyk oraz dwóch Duńczyków. To muzyczna torpeda z nutą bałkańską i latino, przy której zapewne festiwalowicze ruszą do tańca.

Różnorodność muzyczna będzie spora – zabrzmią rytmy reggae – Konopians (Polska) i szantowe – The Bumpers (Polska). Tradycyjne melodie z Serbii, Macedonii, Bułgarii, Bośni i Albanii doprawione cygańskim i żydowskim klimatem zagra polska Sharena. A przez folkowe brzmienia od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie przeprowadzi nas polski zespół world music – Dikanda. Zaś mołdawski miks muzyki folkowej zaprezentuje Zdob Si Zdub.

Obok takich energetycznych bomb zagrają też zespoły muzyki tradycyjnej, jak m.in. polska Kapela Brodów, ukraińska Horyna czy węgierska Pasztor Hora. Bardzo kontemplacyjnie i metafizycznie zabrzmi białoruski Vuraj (niekiedy przypominający Troitsę).

Dobrana kompania

No i oczywiście gospodarze – energetyczna Czeremszyna, bez której żaden festiwal po prostu nie mógłby się odbyć. Zagra na zakończenie pierwszego dnia, razem z gośćmi – Todarem i ukraińską Horyną. Czeremszyna i Todar (czyli Źmicier Wajciuszkiewicz) to kompania sprawdzona, świetnie grająca, świetnie nawiązująca kontakt z publicznością. Podlaski zespół co jakiś czas występuje ze znakomitym bardem z Mińska, i teraz ów czas po raz kolejny nastąpił. Co oznacza, że dostaniemy zapewne energię rozsadzającą scenę i sierceszczypatielnoje ballady, brzmienia ukraińskie, białoruskie, poleskie, a nawet żydowskie. Wspaniały głęboki głos Todara, wysokie głosy dziewczyn z zespołu, do tego częste zmiany nastroju. I goście z Ukrainy – Horyna, śpiewająca utwory z ukraińskiego Polesia. Słowem, szykuje się piękny kolektyw. Piątkowe koncerty są dedykowane Puszczy Białowieskiej.

Czeremszyna i Todar
Czeremszyna i Todar  ant

Całość będzie prowadzić dobry duch festiwalu, bez którego też trudno sobie wyobrazić trzy muzyczne dni w Czeremsze – Staszek Jaskułka.

Poza koncertami

Oczywiście Festiwal „Z wiejskiego podwórza” to nie tylko koncerty zespołów i pokazy sztuki ludowej, ale także spektakle, warsztaty rękodzielnicze, muzyczne, taneczne, kulinarne, wystawy, pokazy filmów. Po raz trzynasty w historii „Z wiejskiego podwórza” odbędzie się konkurs kulinarny na potrawę regionalną z udziałem znanych polskich kucharzy Anety i Jana Kuroniów, Giena Mientkiewicza i Zbyszka Kmiecia.

W programie jest też przegląd harmonijkarzy, kiermasz rękodzieła ludowego, naukowa konferencja („Kultura a zbrodnia – kulturowo-społeczne uwarunkowania przestępczości") i turniej piłki błotnej „Swamp Football”. Odbędzie się pokaz filmu „Bieżeńcy 1915 – 1922” i spotkanie z reżyserem Jerzym Kaliną. Swoją najnowszą książkę „Bubuś Puchaczek” promować będzie Bogdan Dudko. A zespoły śpiewacze zaprezentują pokaz obrzędu wesela. Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny.

Liga Piłki Błotnej w Czeremsze
Liga Piłki Błotnej w Czeremsze  Fot. Grzegorz Dąbrowski

Pociąg za darmo

Bezpłatny jest też festiwalowy pociąg Kolei Mazowieckich na trasie Warszawa Wschodnia – Czeremcha – Warszawa Wschodnia, który znów udało się zorganizować w tym roku. Pociąg odjeżdża w piątek (20.07) z Warszawy Wschodniej o godz. 14.55 (peron 5) i w Czeremsze będzie o godz. 17.04. W niedzielę (22.07) festiwalowicze będą mogli wrócić nim zaraz po koncertach do Warszawy. Odjazd z Czeremchy – godz. 22.30, przyjazd do Warszawy Wschodniej – godz. 0.33. Pociąg zatrzymuje się na następujących stacjach: Mińsk Mazowiecki, Siedlce, Siemiatycze, Nurzec.

Pociąg festiwalowy jest bezpłatny, podróżni wsiadają do niego bez żadnych biletów, wejściówek itp. Trzeba jednak pamiętać, że ilość miejsc w pociągu jest ograniczona, a organizatorzy nie odpowiadają za ich brak.

PROGRAM

XXIII Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza"

Czeremcha (podlaskie) ul. 1 Maja 77, teren obok Gminnego Ośrodka Kultury

Piątek (20.07)

*godz. 12.00 – Konferencja „Kultura a zbrodnia – kulturowo-społeczne uwarunkowania przestępczości „ (sala widowiskowa GOK)

*godz. 18.30 – Koncert Dla Puszczy (plener)

THE BUMPERS (Polska)

KONOPIANS (Polska)

DIKANDA (Polska)

CZEREMSZYNA/HORYNA/TODAR(Polska/Ukraina/Białoruś)

Ethno party DJ WOJ (Polska )

kiermasz rękodzieła ludowego podczas koncertów

Sobota (21.07)

*godz. 10.00 – IV Turniej Piłki Błotnej SWAMP FOOTBALL (ul. 1 Maja wylot )

*godz. 10.00 – 16.00 – warsztaty

kiermasz rękodzieła ludowego

*godz. 14.30 – Spotkanie wokół kulinarnej ekonomii z Jaśkiem Kuroniem (sala widowiskowa GOK)

*godz. 15.30 – Spotkanie autorskie z Bogdanem Dudko, promocja nowej książki „Bubuś Puchaczek” (sala widowiskowa GOK)

*godz. 16.30 – projekcja filmu „Bieżeńcy 1915–1922" spotkanie z reżyserem Jerzym Kaliną (sala widowiskowa GOK)

*godz. 17.30 – koncerty (plener):

VURAJ (Białoruś)

LOS FUEGOS (Dania)

SHARENA (Polska)

TREBUNIE TUTKI & URMULI (Polska/Gruzja)

ZDOB SI ZDUB (Mołdawia)

Ethno party DJ WOJ (Polska)

Niedziela (22.07)

*godz. 10.00 – IV Turniej Piłki Błotnej SWAMP FOOTBALL (ul. 1 Maja wylot)

*godz. 10.00–16.00 – warsztaty

kiermasz rękodzieła ludowego

* godz. 10.30 – Koncert pieśni religijnych w wykonaniu KAPELI BRODÓW (Polska) – kościół rzymskokatolicki pw. N.M.P. Królowej Polski w Czeremsze, (ul. 1 Maja)

*godz. 14.00 – Kuchnia regionalna podlaska – konkurs – plener z udziałem Anety i Jana Kuroniów, Giena Mientkiewicz, Zbyszka Kmiecia w charakterze jury konkursu

*godz. 14.30 – Koncert zespołów śpiewaczych z Czeremchy Wsi, Dobrowody i Wólki Terechowskiej, promocja wydawnictwa „Pieśni nie tylko święte. Tradycja muzyczna Podlasia” Nagroda Specjalna Polskiego Radia Fonogram Źródeł 2017, sala widowiskowa GOK

*godz. 15.30 – Obrzęd WESELA (sala widowiskowa GOK)

*godz. 16.30 – Koncerty (plener):

V PRZEGLĄD MUZYKUJĄCYCH NA HARMONIJKACH USTNYCH

ok. godz. 18.30 – Ceremonia wręczenia pucharów w IV Turnieju Piłki Błotnej SWAMP FOOTBALL

Po ceremonii koncert zespołów

PASZTOR HORA (Węgry)

KAPELA BRODÓW (Polska)

***

WSTĘP NA WSZYSTKIE DZIAŁANIA FESTIWALOWE W DNIACH 20–22 LIPCA BEZPŁATNY.

ZA WARSZTATY WYKONYWANIA SOLI ZIOŁOWEJ, EKOPASTY  BĘDZIE POBIERANA OPŁATA POKRYWAJĄCA KOSZTY MATERIAŁÓW.

Imprezy towarzyszące: 23–26.07.2018 r.

warsztaty ukraińskiego śpiewu ludowego 23–25.07.2018 wstęp płatny

Prowadzenie Ludmiła Wostrikow (Ukraina zespól Horyna, etnomuzykolog)

warsztaty rękodzielnicze

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem