– Tu wszystko jest new pop, ja jestem raczej old, ale może nie będzie tak źle – mówiła ze sceny żartobliwie Brodka. Nie było, wręcz przeciwnie, ta bezkompromisowa muzycznie góralka doskonale łączy i „new”, i „old”, co i rusz wybierając ścieżki muzyczne, które dla słuchacza są nieustającą niespodzianką. I w swojej meandrującej, nieprzewidywalnej muzycznej twórczości tworzy formułę własnego „brodkowego” popu.
Na białostockim festiwalu, na którym zetknęły się różne odmiany popu, Brodka zagrała dynamicznie i lirycznie, radośnie i mrocznie, alternatywnie i lekko. Tu każda piosenka była zaskoczeniem, również pod względem aranżacji. Tu wszystko było możliwe – alternatywne ciemne gitarowe granie obok nut country rodem z amerykańskiego Teksasu, dynamiczne brzmienia obok miękkich, wręcz otulających dźwięków.
Wokalistka przyjechała z własną scenografią – na czas jej koncertu tłem sceny była patchworkowa materia z wielkim, lekko przymkniętym okiem na środku. Wyjątkowo pasująca do koncertu i samej Brodki: uszytej jakby z wielu kawałków, różnych zaskakujących przestrzeni muzycznych.
Wielu fanów czekało na Natalię Nykiel, 23-letnią wokalistkę, konsekwentnie podążającą własną ścieżką muzyczną.
Okres, gdy została finalistką „Voice of Poland”, w obliczu tego, co zrobiła od tamtej pory – to już zamierzchłe czasy. Dziś to już świadoma siebie wokalistka, współpracującą z dojrzałymi artystami, m.in. Nosowską, przy której pomocy powstawały teksty na płytę.
Krytycy uznali, że Nykiel otworzyła nowy rozdział w historii polskiego electropopu, i rzeczywiście – wokalistka ma niebanalny pomysł na siebie, nie bawi się w landrynkowe plastikowe dźwięki ani teksty. Ma w sobie elektroniczny, ale i rockowy pazur, ma coś konkretnego muzycznie do powiedzenia. I tak – miejscami transowo, miejscami electro, a niekiedy z rockowym sznytem – zagrała na białostockim festiwalu. Pod sceną zjawili się fani Nykiel, znający jej piosenki na pamięć.
Po północy pierwszy dzień festiwalowy kończyła Kayah, jedna z najbardziej barwnych współczesnych polskich wokalistek. Wróciła poniekąd do siebie – w Białymstoku spędziła dzieciństwo. Zawsze podkreśla, że był jej drugim domem, potrafi wywołać ze sceny bliskich i znajomych, opowiadać anegdotki z włóczęg po mieście, podkreślać jego wielokulturowość i moc, serwować refleksje o ludziach. Tak było i teraz. Co słuchacze witali z wielką radością.
Kayah wróciła więc jak białostoczanka, ale i muzyczna królowa – z potężnym artystycznym dorobkiem. Ma wiele muzycznych twarzy i ta różnorodność była obecna i na festiwalu: i popowa, i orientalna, i z pogranicza world music. Kayah przeprowadziła publiczność przez różne rewiry swojej twórczości – od bałkańskich, tworzonych z Bregoviciem piosenek (przy okazji: w październiku znów zagra z nim koncert w Warszawie), przez swoje słynne popowe piosenki z ostatniej dekady i starsze („Fleciki”, „Na językach”, „Testosteron” etc.), po najnowsze. Przy okazji – jako królowa, namaściła białostoczanki mianem prawdziwych supermenek, a białostoczanom nakazując je cenić i szanować.
Wcześniej, jeszcze po południu, koncertowy zestaw rozpoczął fenomenalny młody duet The Dumplings, który białostocki koncert dał niejako po drodze do Jarocina, gdzie zagra już dziś. Dwójka młodych muzyków od kilku lat idzie jak burza przez polskie sceny klubowe i najważniejsze polskie festiwale. Justyna Święs i Kuba Karaś znaleźli pomysł na ciekawe połączenie elektroniki i popu i błyskawicznie stali się fenomenem polskiej sceny muzycznej. Od chwili pojawienia się na rynku w ciągu czterech lat wydali rewelacyjne dwa albumy, zdobyli mnóstwo nagród i wiernych fanów. M.in. tacy stawili się też na białostockim koncercie, co słychać było w owacjach pod sceną.
Pozytywne granie na dziedzińcu. Zaczął się Białystok New Pop Festival [ZDJĘCIA]
Po The Dumplings festiwalową scenę zajęli artyści skupieni w projekcie Albo Inaczej 2. To już druga odsłona projektu, tym razem młodzi wokaliści (Natalia Nykiel, Sokół, Justyna Święs, Te-Tris, Monika Borzym, DJ Black Belt Greg) biorą na warsztat hiphopowe klasyki. I takie rytmy festiwalowicze dostali – miks popu, hip-hopu i electro, odświeżone wersje znanych utworów. To był ożywczy muzyczny powiew, szczególnie w wersji kobiecej.
Taki był pierwszy dzień Białystok New Pop Festival – festiwalu wędrującego po obrzeżach popu, zahaczającego o inne muzyczne rewiry, eksplorującego różne gatunki. W festiwalowej formule nowoczesnego popu najwyraźniej da się wiele pomieścić – i electro, i rock z alternatywnym sznytem, i neo-hippie, i hiphopowe wariacje.
W sobotę (14.07) – drugi dzień festiwalu organizowanego na dziedzińcu pałacu Branickich przez Agora SA/Co Jest Grane 24 (partnerem głównym jest Miasto Białystok).
Wystąpią: Nata’tu (godz. 17.30), Baranovski (godz. 18.30), Nixes – nowy projekt Ani Rusowicz (godz. 20), Mrozu (godz. 21.30), Nosowska (godz. 23). Bilety kosztują tylko 39 zł, do kupienia na miejscu (dzieci do lat 12 i seniorzy 65+ wchodzą za darmo).
Wejście do stref festiwalowych możliwe jest od godz. 16.
Białystok New Pop Festival to bowiem nie tylko muzyka, ale też zabawy dla dzieci, warsztaty kulinarne, strefa mody, sportu i chilloutu. Festiwalowe życie ma swój rytm także w głębi pałacowego dziedzińca i w okolicy fontann. Można wyciągnąć się na leżakach pod parasolami. Obejrzeć kolekcje modowe przygotowane przez różne marki. Wziąć udział w warsztatach kulinarnych pod okiem Ewy Bałdyś-Jakuć, szefowej kuchni z dużym doświadczeniem, współpracującej ze Studiem Kulinarnym Atuty. Pierwszego dnia warsztatowicze przygotowali m.in. pierogi z różnymi farszami. Wyszły pyszności – ci, którzy odwiedzili stoisko Chorten, mieli okazję ich spróbować. Można też popróbować innych dań – w strefie zaparkowały m.in. food trucki.
Warto zatrzymać się przy stoisku Co Jest Grane 24, gdzie można kupić płyty artystów występujących na festiwalu i nie tylko. Te wydane przez Wydawnictwo Agora sprzedawane są z 20-procentowym rabatem, średnio o 10 zł.
Stoisk wokół dziedzińca jest sporo, wśród nich – m.in. stoisko Wysokich Obcasów, gdzie można dostać za darmo m.in. Wysokie Obcasy Extra oraz showroom firmy Gaia, gdzie można skorzystać m.in. z porad doświadczonej brafitterki.
W okolicy fontann swoje miejsce znajdą dzieciaki – rozstawiono stoliczki z krzesełkami, przez cały czas otwarcia stref trwa rysowanie, czytanie, tworzenie wymyślnych konstrukcji z recyklingowanych materiałów, granie w badmintona. Co istotne – dzieci do lat 12 wchodzą na festiwal za darmo, wstęp wolny również mają seniorzy 65+ oraz opiekunowie osoby niepełnosprawnej.
Nie tylko muzyka. Strefy festiwalowe z modą i sportem oraz strefa dla dzieci
Program BIAŁYSTOK NEW POP FESTIVAL
14 lipca 2018
dziedziniec pałacu Branickich, u. Jana Kilińskiego 1
Wejście od godz.16
SCENA CO JEST GRANE24
SOBOTA, 14 lipca
* Godz. 17.30 – Nata’tu
* Godz. 18.30 – BARANOVSKI
* Godz. 20.00 – niXes
* Godz. 21.30 – Mrozu
* Godz. 23.00 – NOSOWSKA
STREFA CO JEST GRANE 24
sklep festiwalowy, w którym będzie można kupić płyty i zdobyć autograf występujących artystów.
STREFA DZIECI
14 lipca, godz. 16-19
*zabawy teatralne związane z ekologią i ochroną środowiska. Podczas warsztatów dzieci wykonają lalki z recyclingu, dowiedzą się, jak nimi poruszać i przygotują minietiudę teatralną o tematyce ekologicznej. Zaprasza Pawujciowy Teatrzyk.
*warsztaty i pokazy kuglarskie: taniec poi, żonglerka, iluzje, sztuczki z flowerstickami, diabolo i talerzami, animacje z bańkami mydlanymi. Najbardziej wytrwali stworzą wspólną choreografię cyrkową do muzyki i zaprezentują ją publiczności
* zabawy taneczne z wykorzystaniem sprzętu do robienia baniek
* czytanie bajek i robienie do nich ilustracji razem z księgarnią „Trzy Kropki"
* malowanie samochodu Renault według pomysłów dzieci.
Dodatkowo w sobotę (14 lipca), godz.16.30
* spektakl „Bajka o prawdziwym bogactwie". Młodzi widzowie w trakcie spektaklu poznają tajniki pracy aktorskiej i reżyserskiej, a jednocześnie biorą udział w spektaklu, odgrywając zadania aktorskie.
STREFA SPORTU
14 lipca, godz. 16-19
* rozgrywki w badmintona z udziałem instruktorów z Białostockiej Szkoły Badmintona
* warsztaty jogi – sobota, godz.16.30-17.30
* prezentacja i testy rowerów „Adrian Łucejko-Custom Bikes".
„Adrian Łucejko-Custom Bikes” to firma oferująca unikatowe rowery robione na zamówienie.
STREFA MODY
14 lipca godz. 16-24
Zapraszamy do stoisk znanych i lubianych marek modowych:
* MOZAIKA – ubrania vintage i street fashion
* Chrum.com – T-shirty i akcesoria; miejski styl w garmażu odzieżowym
* Kolekcja Magdaleny Kurnickiej, zdobywczyni wyróżnienia Co Jest Grane 24 podczas konkursu Fashion Designer Awards, inspirowana festiwalami i muzyką lat 80.
* Underworld – koszulki z nadrukami malowanymi ekologicznymi farbami wodnymi
* Alkopoligamia.com – kurtki z podszewką w kwiaty i metalowym znaczkiem, polówki z haftem
* Showroom GAIA – bielizna, brafitting, profilaktyka badania piersi.
GAIA zaprasza na warsztaty brafittingu „Poznaj z nami tajniki BRA-FITTINGU"; prowadząca – Magdalena Rykiel
Warsztaty będą się składać z dwóch części teoretycznej i praktycznej.
Odpowiemy na pytania:
Jak dobrać odpowiedni krój biustonosza?
Dlaczego odpowiednie dopasowanie biustonosza jest tak ważne?
Jak się zmierzyć i dobrać odpowiedni rozmiar?
Czy mój stanik jest dobrze dopasowany?
Jak dobrze założyć biustonosz?
Jak dbać o bieliznę?
W części praktycznej zapraszamy do czynnego udziału w warsztatach – wszystkie chętne Panie będą mogły skorzystać z indywidualnych konsultacji, zapoznania się z produktami GAIA. W tym celu zostanie przygotowane miejsce do swobodnego przebrania się.
W showroomie GAIA dostępny będzie też specjalista z Ultramed Gabinet USG, który będzie wykonywać profilaktyczne badania piersi.
STREFA KULINARNA
pod patronatem „Z PODLASKIEJ SPIŻARNI”
14 lipca godz. 16-24
* food trucki z jedzeniem z różnych rejonów świata
* stoisko „Z Podlaskiej Spiżarni", degustacje produktów
* warsztaty kulinarne z Ewą Bałdyś-Jakuć, która pokaże, jak codzienne dania zamienić w zaskakujące potrawy.
Ewa Bałdyś-Jakuć to znana szefowa kuchni, finalistka wielu konkursów gastronomicznych. Uważa, iż smakujemy nie tylko ustami, a przede wszystkim oczami, dlatego dużą uwagę przykłada do wyglądu dań. Prywatnie wielbicielka kuchni ekologicznej.
Warsztaty odbędą się też w sobotę w godzinach:
*godz. 16.30-17
*godz. 18-18.30
*godz. 19.30-20
Liczba miejsc ograniczona.
Żeby wziąć udział w warsztatach, trzeba wysłać maila na adres studio@atuty.co, w treści maila wpisać warsztaty kulinarne oraz datę i godzinę warsztatów (np.warsztaty kulinarne, sobota, godz. 16.30). W treści trzeba podać swoje imię, nazwisko i numer telefonu kontaktowego. Można także zgłosić się na miejscu do strefy kulinarnej. Liczba miejsc ograniczona. Udział w warsztatach jest bezpłatny dla uczestników festiwalu.
Uczestnicy warsztatów jako prezent otrzymają fartuchy „Z Podlaskiej Spiżarni".
Organizator warsztatów: Studio Atuty.
****
WYSTAWA
„Kontrakt Rysownika” w Galerii Arsenał, ul. Adama Mickiewicza 2
Dla uczestników Białystok New Pop Festival wstęp na wystawę 14 lipca gratis po okazaniu opaski festiwalowej
AFTER PARTY
Po koncertach – after party do klubu Zmiana Klimatu (ul. Warszawska 6)
BILETY
* 39 zł (jednodniowe)
Wstęp dla dzieci do 12. roku życia (opiekun wchodzi za okazaniem biletu) i osoby powyżej 65. roku życia jest bezpłatny. Opiekun osoby niepełnosprawnej – wstęp wolny. Bilety do kupienia na www.bialystoknewpop.pl, w kasach kin HELIOS, w klubie Zmiana Klimatu (ul. Warszawska 6)
Więcej: FB/bialystoknewpopfestival, www.bialystoknewpop.pl
***
Organizator: AGORA SA/Co Jest Grane 24
Partner główny: Miasto Białystok
Partnerzy: Perła, Renault Motozbyt Białystok, Z Podlaskiej Spiżarni, Chorten, Gaia
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze