Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To już wieloletnia tradycja, że festiwal prezentujący dokonania studentów lalkarstwa z Polski i zagranicy odbywa się w Białymstoku co dwa lata. Ale od jakiegoś czasu lalki w Białymstoku mają tak naprawdę swoje święto w czerwcu co roku. Na przemian z festiwalem szkół organizowanym przez Akademię Teatralną co dwa lata odbywa się też bowiem Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych organizowany przez Białostocki Teatr Lalek. Miłośnicy niezwykłych historii wyczarowanych poprzez sugestywną animację mają się więc z czego cieszyć – tak naprawdę lalkowe spektakle z Polski i zagranicy mogą oglądać rok w rok.

– Przed nami czas eksperymentów, poszukiwań, a przede wszystkim wzajemnych inspiracji. Jestem przekonany, że nasze spotkanie pozwoli na przekroczenie kolejnych granic w odkrywaniu uroków świata ożywionej formy. Wierzę, że z bogatego programu festiwalu każdy wybierze coś dla siebie i wyjedzie z Białegostoku pełen niezapomnianych przeżyć, emocji i wzruszeń, wciąż ciekawy nowych ludzi – mówi prof. dr hab. Wiesław Czołpiński, dyrektor festiwalu. Pierwsze pokazy studenckie zaczynają się już we wtorek rano, ale oficjalnie festiwal zainaugurowany zostanie we wtorek (19 czerwca) o godz. 13 i potrwa do 23 czerwca (program – niżej).

Białystok. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich 'Lalka-Nie-Lalka'. Spektakl 'Kiedy wszystko było zielone' (Izrael)Białystok. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich 'Lalka-Nie-Lalka'. Spektakl 'Kiedy wszystko było zielone' (Izrael) Fot. MFSL/ Materiały prasowe

Eksperymenty i inspiracje

Podczas tegorocznego festiwalu zobaczymy nie tylko spektakle teatrów studenckich, ale też pokazy mistrzów, do których precyzji i umiejętności młodzi lalkarze dążą. To transakcja wiązana – studenci oglądają wzajem siebie i mistrzów i się uczą. A widzowie korzystają – mogą obejrzeć fantastyczne spektakle dowodzące, że teatr lalkowy to nie tylko historie dla dzieci odgrywane zza parawanu, ale niezwykłe bogactwo form, technik, emocji i sugestywnych historii dla każdego widza.

Od wtorku do soboty tradycyjnie prezentacje spektakli będą się odbywać w dwóch nurtach: szkolnym i profesjonalnym. W tym pierwszym zobaczymy najciekawsze prace studentów z 12 szkół z ośmiu krajów, m.in. z Czech, Słowacji, Niemiec, Łotwy, Rosji (w tym 11 lalkarskich oraz ASP z Wilna). Studenci pokażą swoje umiejętności w najróżniejszych wymiarach – poprzez spektakle dyplomowe, warsztatowe, po monografie pokazujące eksperymenty twórcze, nowatorskie podejście do klasycznych tematów.

 

Z kilkoma spektaklami wystąpi też reprezentacja gospodarzy festiwalu, czyli białostoccy studenci Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej (niektóre spektakle pokazywali na bieżąco podczas roku szkolnego, niektóre będą całkiem nowe).

Zdaniem Marty Rau, znakomitej białostockiej lalkarki i wykładowczyni w Akademii Teatralnej, prezes Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy, dla środowiska lalkarskiego festiwal jest zawsze bardzo inspirującym spotkaniem. – Mamy okazję podpatrzeć coś nowego, coś ciekawego, dać się wyrwać z rutyny czy uwieść nowym inspiracjom. Każdy festiwal zostawia ślad w postaci nowych kontaktów, pomysłów czy nawet wspólnych przedsięwzięć – mówi Marta Rau.

Białystok. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich 'Lalka-Nie-Lalka'. Spektakl 'Żyrafa' (Grecja)Białystok. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich 'Lalka-Nie-Lalka'. Spektakl 'Żyrafa' (Grecja) Fot. MFSL/ Materiały prasowe

Scenografia z książek

W nurcie profesjonalnym zaprezentuje się osiem teatrów, które pokażą łącznie 11 spektakli. Wszyscy wystąpią w Białostockim Teatrze Lalek, który jako koordynator tego nurtu w ten sposób włącza się w tworzenie i realizację festiwalowego programu. A przy okazji świętuje swój jubileusz 65-lecia.

BTL zaprezentuje własne spektakle, ściąga też do Białegostoku znakomite teatry z europejskiej czołówki. Profesjonalny nurt festiwalu zainauguruje spektakl aktorów ze Słowenii – Lutkovno Gledalisce Ljubljana, najważniejszej słoweńskiej sceny lalkowej. Słoweńcy pokażą spektakl „Gdzieś indziej” – historię małej dziewczynki, która nagle jest zmuszona stawić czoło wojnie. Jak wygląda horror wojny widziany z perspektywy małego dziecka? Świat przemocy widziany jego oczami aktorka lalkarka tworzy za pomocą pędzli, farb, lalki i projekcji multimedialnych.

Zobaczymy spektakl greckiego teatru Hop Signor Puppet Theatre – „Żyrafa”. To przedstawienie o marzeniach i przyjaźni – bez słów, z użyciem lalki stolikowej. Kompania The Key Theatre z Izraela pokaże „Kiedy wszystko było zielone” – wielokrotnie nagradzane przedstawienie „o rodzaju ludzkim, naturze i chciwości”, również bez słów. Spektakl zapowiada się ciekawie. Twórcy Dikla Katz i Avi Zlicha mówią: „Przechadzając się po ulicach Tel Awiwu, patrząc na drzewa i jednocześnie znajdując porzucone stare książki (czekające, aż ktoś weźmie je do domu), zrozumieliśmy, jak ogromna zależność zachodzi pomiędzy drzewami i książkami. Dlatego też, zamiast wyrzucać książki na śmietnik, zebraliśmy je – ponad 100 egzemplarzy – i przetworzyliśmy na scenografię, rekwizyty i lalki, tym samym dając im nowe życie”.

Białystok. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich 'Lalka-Nie-Lalka'. Spektakl 'Popioły' (Francja)Białystok. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich 'Lalka-Nie-Lalka'. Spektakl 'Popioły' (Francja) Fot. MFSL/ Materiały prasowe

Popioły na finał

Bábkové Divadlo ze Słowacji przywiezie bajkę „O rycerzu bez konia”. Ciekawostka – urokliwą baśń autorstwa Marty Guśniowskiej, znakomitej bajkopisarki rezydującej w Białostockim Teatrze Lalek, wyreżyserował dyrektor BTL Jacek Malinowski. Teraz Słowacy przyjeżdżają, by pokazać białostockim widzom swój spektakl o koniu poszukującym Rycerza i Rycerzu poszukującym konia. Z kolei Naroden Teatar Bitola z Macedonii zaprasza na spektakl „Wachlarz – tragiczna miłość dziewczyny” – romans w starym stylu rozgrywający się na stacji kolejowej.

Na zakończenie mistrzowskich pokazów w projekcie francusko-norweskim wybitna lalkarka Yngvild Aspeli wraz z zespołem Plexus Polaire zaprezentuje spektakl „Popioły”, opowiadający historię norweskiego podpalacza. Według organizatorów to „emocjonalny thriller umiejscowiony gdzieś pomiędzy fikcją a rzeczywistością, równocześnie znakomity i niepokojący”. Swoje znakomite spektakle dla najmniejszych dzieci i dorosłych: „ONY”, „Karmelek” i „Słomkowy kapelusz” pokażą też gospodarze – aktorzy BTL. Zaprezentują się także twórcy niezależni – „Kooperacja Flug”, która zaśpiewa brawurowo „Puszczańskie Opowieści”, oraz Natalia Sakowicz, która wystąpi z monodramem o dojrzewaniu i kobiecości „Pobudka”.

Wejściówki

Na większość spektakli prezentowanych w nurcie profesjonalnym w BTL przeznaczono pulę bezpłatnych wejściówek. Rozeszły się błyskawicznie, ale wzorem dawnych lat najwięksi fani teatralni mogą spróbować dostać się na spektakl tuż przed nim. Zdarza się, i to dość często, że posiadacze zdobytych wcześniej wejściówek nie przyjdą, wtedy organizatorzy rzucają okiem na salę i decydują, ile osób mogą jeszcze wpuścić. I dość często czekającym na spektakl udaje się wejść. Warto próbować. Więcej informacji pod numerem telefonu 85 742 50 33 oraz 85 742 50 31, wew. 112, 115.

W przypadku spektakli w nurcie szkolnym sprawa ma się podobnie – wstęp wolny na pokazy oznaczone w programie literą M, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przy wejściu. Program niżej, bardziej szczegółowy – na stronie www.festival2018.atb.edu.pl/program.

Część spektakli odbywa się w większych salach i w tym przypadku szansa na zobaczenie spektaklu studentów się zwiększa. Jeśli tylko będzie miejsce na sali – czekający zostaną wpuszczeni.

Co ciekawe, po raz pierwszy festiwal szkół lalkarskich wyjdzie poza Białystok. Część spektakli zostanie zaprezentowana w ośrodkach kultury w Łomży, Suwałkach i Supraślu. Zaplanowano koncerty i wystawy. Odbędą się też pokazy „światło i dźwięk”.

Festiwal towarzyszy Dniom Miasta Białegostoku oraz obchodom jubileuszu 65-lecia Białostockiego Teatru Lalek.

PROGRAM

POKAZY MISTRZÓW w BIAŁOSTOCKIM TEATRZE LALEK (festiwalowy nurt profesjonalny)

wtorek (19 czerwca)

* godz. 16 – spektakl „GDZIEŚ INDZIEJ”, Lutkovno gledališce Ljubljana (Słowenia)

* godz. 19 – spektakl „SŁOMKOWY KAPELUSZ”, Białostocki Teatr Lalek (Polska)

środa (20 czerwca)

* godz. 11 – spektakl „O RYCERZU BEZ KONIA”, Bábkové Divadlo v Košiciach (Słowacja)

* godz. 18 – spektakl „ONY”, Białostocki Teatr Lalek (Polska)

* godz. 20 – spektakl „WACHLARZ – TRAGICZNA MIŁOŚĆ DZIEWCZYNY”, Naroden Teatar Bitola (Macedonia)

czwartek (21 czerwca)

* godz. 20 – spektakl „ŻYRAFA”, Hop Signor Puppet Theatre (Grecja)

piątek (22 czerwca)

* godz. 16 – spektakl „PUSZCZAŃSKIE OPOWIEŚCI”, Białostocki Teatr Lalek (Polska)

* godz. 18 – spektakl „KIEDY WSZYSTKO BYŁO ZIELONE”, The Key Theatre (Izrael)

sobota (23 czerwca)

* godz. 10 – spektakl „KARMELEK”, Białostocki Teatr Lalek (Polska)

* godz. 12 – spektakl „POBUDKA” Natalii Sakowicz (Polska)

* godz. 17.30 – spektakl „POPIOŁY”, Plexus Polaire (Francja / Norwegia) (wcześniej, o godz. 16, uroczystości jubileuszowe)

POKAZY STUDENTÓW (festiwalowy nurt szkolny plus spektakle profesjonalne)

Wcześniej warto zerknąć na legendę (opis miejsc spektakli i możliwości dostania się na nie):

* ATB TEATR – Akademia Teatralna, Teatr Szkolny

* ATB 214, 216, 301, 306 – Akademia Teatralna, sale nr 214, 216, 306

* BTL DS – Białostocki Teatr Lalek, Duża Scena

* BTL MS – Białostocki Teatr Lalek, Mała Scena

* BTL SP – Białostocki Teatr Lalek, Sala Prób

* WPiP – Aula Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB (ul. Świerkowa 20)

M – spektakle i imprezy otwarte

poniedziałek (18 czerwca)

* godz. 13.30 – ATB 214 – GRY RODZINNE (teatr studentów białostockiej Akademii Teatralnej

* godz. 18 – ATB 216 – NICCOŚ (teatr studentów białostockiej Akademii Teatralnej)

* godz. 19.30 – ATB Teatr – TU NAWET MUCHY SĄ BEZPIECZNE (teatr studentów białostockiej Akademii Teatralnej)

wtorek (19 czerwca)

* godz. 10 – BTL SP – POMELO JEST ZAKOCHANY (Akademia Teatralna)

* godz. 11.00 – ATB 214 – CZERWONA (Praga, CZECHY AKADEMIA SZTUK SCENICZNYCH)

* godz. 11.30 – ATB 216 – IMPRESJE (Białystok, TEATR STUDENTÓW)

* godz. 13, 16 (M) – BTL MS – spektakle

– godz. 13 – Ceremonia otwarcia – GDZIEŚ INDZIEJ (Lublana SŁOWENIA, LUTKOVNO GLEDALIŠCE LJUBLJANA)

– godz. 16 – spektakl powtórny słoweńskiego teatru

* godz. 15 – ATB TEATR – NA OPAK (Wrocław, AKADEMIA SZTUK TEATRALNYCH IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W KRAKOWIE, FILIA WE WROCŁAWIU)

* godz. 16 – ATB 214 – J + M (Praga CZECHY, AKADEMIA SZTUK SCENICZNYCH)

środa (20 czerwca)

* godz. 10 – BTL SP – POMELO JEST ZAKOCHANY (WYDZIAŁ SZTUKI LALKARSKIEJ W BIAŁYMSTOKU)

* godz. 10 – ATB 306 – PRZEZ LAS (Praga, CZECHY AKADEMIA SZTUK SCENICZNYCH)

* godz. 11 (M) – BTL MS – O RYCERZU BEZ KONIA (Koszyce, SŁOWACJA, BÁBKOVÉ DIVADLO V KOŠICIACH)

* godz. 11 – ATB TEATR – CZTERY MANIFESTY (Stuttgart, NIEMCY, PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA MUZYKI I SZTUK SCENICZNYCH)

* godz. 12 – ATB 214 – GERDA (Bratysława, SŁOWACJA, AKADEMIA SZTUK SCENICZNYCH)

* godz. 14 – ATB 216 – IMPRESJE (Białystok, POLSKA, TEATR STUDENTÓW)

* godz. 16 – ATB 214 – JAŚ I MAŁGOSIA (Praga, CZECHY, AKADEMIA SZTUK SCENICZNYCH)

* godz. 17 – ATB TEATR – NONSENS (Bratysława, SŁOWACJA, AKADEMIA SZTUK SCENICZNYCH)

* godz. 19 – ATB 216 – STUTTCASE (Stuttgart, NIEMCY, PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA MUZYKI I SZTUK SCENICZNYCH)

czwartek (21 czerwca)

* godz. 10 – Btl Sp – POMELO JEST ZAKOCHANY (Białystok, Polska, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku)

* godz. 10 (M), 12 – ATB TEATR – TU JESTEŚMY (Budapeszt, WĘGRY, UNIWERSYTET TEATRU I SZTUKI FILMOWEJ)

* godz. 11 – ATB 214 – WZMACNIAJĄC WIĘZI (Ryga, ŁOTWA, ŁOTEWSKA AKADEMIA KULTURY)

* godz. 13 – ATB 216 – PRZEBIEGŁY LIS (Kijów, UKRAINA, KIJOWSKI NARODOWY UNIWERSYTET TEATRU, FILMU I TELEWIZJI IM. I.K. KARPENKO-KAROWA)

* godz. 14 (M) – WPiP – WARSZTATOWO (Jarosław, ROSJA, PAŃSTWOWY INSTYTUT TEATRALNY W JAROSŁAWIU)

* godz. 16 – BTL DS – OPEN THE DOR, MAN! (Wrocław, POLSKA, AKADEMIA SZTUK TEATRALNYCH IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W KRAKOWIE, FILIA WE WROCŁAWIU)

* godz. 18 (M), 20 – BTL MS – ŻYRAFA (Ateny, GRECJA, HOP SIGNOR PUPPET THEATRE)

* godz. 18 – ATB TEATR – HRABIA MONTE CHRISTO W 30 MINUT (Ryga, ŁOTWA, ŁOTEWSKA AKADEMIA KULTURY)

piątek (22 czerwca)

* godz. 10 – ATB 216 – BESTIARIUSZ SŁOWIAŃSKI (Białystok, POLSKA, TEATR STUDENTÓW)

* godz. 11 – ATB TEATR – HISTORIA TOMCIA PALUCHA (Kijów, UKRAINA, KIJOWSKI NARODOWY UNIWERSYTET TEATRU, FILMU I TELEWIZJI IM. I.K. KARPENKO-KAROWA)

* godz. 12 – ATB 214 – SOK Z ŻURAWIN (Charków, UKRAINA / Kharkiv, UKRAINE, CHARKOWSKI PAŃSTWOWY INSTYTUT SZTUKI IM. I.P. KOTLJAROWSKIEGO)

* godz. 14, 18 (M) – BTL MS – KIEDY WSZYSTKO BYŁO ZIELONE (Tel Awiw, IZRAEL, THE KEY THEATRE)

* godz. 16 – BTL DS. – PUSZCZAŃSKIE OPOWIEŚCI (Białystok, POLSKA, BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK & KOOPERACJA FLUG)

* godz. 18 – ATB TEATR – „VASYLYNA” OPOWIEŚĆ O MATCZYNYM BŁOGOSŁAWIEŃSTWIE (Charków, UKRAINA / Kharkivm UKRAINE, CHARKOWSKI PAŃSTWOWY INSTYTUT SZTUKI IM. I.P. KOTLJAROWSKIEGO)

* godz. 20 (M) – WPiP – DLACZEGO NIE MOŻEMY LATAĆ? (Jarosław, ROSJA, PAŃSTWOWY INSTYTUT TEATRALNY W JAROSŁAWIU)

sobota (23 czerwca)

* godz. 10 (M) – BTL SP – KARMELEK (Białystok, BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK & ATB)

* godz. 11 – ATB TEATR – LUDOWY TEATR PIETRUSZKI KA (Nowosybirsk, ROSJA, PAŃSTWOWY INSTYTUT TEATRALNY W NOWOSYBIRSKU)

* godz. 12.15 – BTL MS – NATALIA SAKOWICZ POBUDKA (Białystok, POLSKA)

* godz. 13.30, 17.30 – BTL DS

– godz. 13.30 – Ceremonia zamknięcia

– godz. 17.30 – Jubileusz BTL – Popioły (Francja, Norwegia – Plexus Polaire)

KONCERTY

* DJ EsDwa

TRZY MUZYCZNE WIECZORKI TEMATYCZNE

Zmiana Klimatu

wtorek – środa (19-20 czerwca 2018, godz. 22)

czwartek – godz. 23, Spider Demon Masacre

* OSTATECZNA FORMA

Zmiana Klimatu

czwartek (21 czerwca), godz. 22

WYSTAWY

Aleksandra Miska – DAWNO, CHWILĘ TEMU... – ATB 310

Andrzej Lechowski, Joanna Sikora – WSZYSTKO GRA – ATB

Wystawa prac studentów ASP w Wilnie ATB-Foyer & BTL Foyer

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.