Odważniejsi wyszli na plac i zaczęli tańczyć. Ci mniej odważni przypatrywali się z boku i słuchali klezmerskich brzmień. Pod Ratuszem w niedzielę (17.06) od popołudnia do zapadnięcia zmroku rozbrzmiewały dźwięki różnych odmian muzyki żydowskiej. W Białymstoku trwa Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Plenerowy koncert od kilku lat organizowany na Rynku Kościuszki to jedna z ważniejszych części festiwalu, przypominającego kulturę polskich Żydów, jak i tych z różnych zakątków świata. Plenerowy koncert zazwyczaj łączy się z warsztatami tanecznymi i plastycznymi oraz występami ciekawych muzyków albo mających korzenie żydowskie, albo po prostu prezentujących muzyków żydowską.

AGNIESZKA SADOWSKA

W niedzielny wieczór posłuchać można było m.in. koncertów: Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, Kapeli Jankiela, Izabeli Szafrańskiej i Przemysława Zalewskiego, oraz gości z Mołdawii: Efima Chornego i Susan Ghergus (Mołdawia)

Warsztaty tańców żydowskich i izraelskich poprowadziła Kinga Kalupa (grupa taneczna Snunit z Warszawy). Można było też degustować koszerne potrawy żydowskie (przygotowane przez Małgorzatę Blicharz i Julię Gregosiewicz). Najmłodsi mogli wziąć udział w konkursie plastycznym.

Dziś (18.06) klezmerskie rytmy zostaną zastąpione sefardyjskimi – wystąpi polsko-amerykańskie trio. Zaplanowano też m.in. koncert organowy oraz wykład o sile żydowskich kobiet i spacer historyczny tropem Samuela Pisara (1929-2015), historyka, prawnika i pisarza pochodzącego z Białegostoku.

Na festiwal organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska - Izrael i gminę żydowską w Warszawie – wstęp jest wolny. Bezpłatne wejściówki obowiązują tylko na koncert galowy w kinie Forum z udziałem Elizabeth Schwartz i Petera Stana z USA (do odbioru w kasie kina).

PROGRAM

Poniedziałek (18.06)

*g. 16 – Białostockie ślady Samuela Pisara – oprowadza Jolanta Szczygieł-Rogowska (start: Galeria Sleńdzińskich, ul. Waryńskiego 24 a)

*g. 17 – wykład „Czego możemy nauczyć się od biblijnych kobiet? Sara, Miriam, Estera, Ruth - wykład Anny Dodziuk z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie (Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2)

* g. 19 – Koncert pieśni sefardyjskich (aula pałacu Branickich) – Gerard Edery – vocal, guitar (USA), Anya Wandtke – violin (Polska), Sebastian Wypych – double bass (Polska)

Wtorek (19.06)

*g. 19 – Koncert galowy – Elizabeth Schwartz (USA), Peter Stan (USA) – Forum

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem