Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Poznał się na nich m.in. Mikołaj Trzaska, który zaprosił ich do współtworzenia muzyki do filmu „Wołyń”. Klezmerzy z Sejn to grupa niezwykła, złożona z niepokornych utalentowanych muzyków: i takich, którzy jeszcze nie skończyli podstawówki i takich, którzy mają już własne dzieci. Warto przyjść w niedzielę pod ratusz i ich posłuchać.

W koncercie plenerowym wystąpią też m.in. polska Kapela Jankiela i artyści z Mołdawii. W tym samym czasie pod Ratuszem będzie można nauczyć się tańców i spróbować kuchni żydowskiej.

Przed koncertem w niedzielny poranek (godz. 10) ciekawi opowieści o żydowskich mieszkańcach miasta powinni udać się na cmentarz żydowski przy ul. Zachodniej, po którym oprowadzi prof. Heidi Szpek-Idzikowski (USA)

W poniedziałek klezmerskie rytmy zostaną zastąpione sefardyjskimi – wystąpi polsko-amerykańskie trio. Zaplanowano też m.in. koncert organowy oraz wykład o sile żydowskich kobiet i spacer historyczny tropem Samuela Pisara (1929-2015), historyka, prawnika i pisarza, pochodzącego z Białegostoku

Na festiwal wstęp jest wolny, bezpłatne wejściówki należy mieć tylko na spektaklu „Miriam”, który rozpocznie Zachor w sobotę o godz. 20.15 (były do odbioru w kasie BTL) i na koncert galowy w kinie Forum z udziałem Elizabeth Schwartz i Petera Stana z USA(do odbioru w kasie kina)

Organizatorzy: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael oraz gmina żydowska w Warszawie

PROGRAM

Sobota (16.06)

*g. 20.15 – Spektakl „Miriam”; Havdala /Pożegnanie Szabatu (Białostocki Teatr Lalek) -

Niedziela (17.06)

*g. 10 – Wycieczka po cmentarzu żydowskim przy ul. Wschodniej – oprowadza prof. Heidi Szpek-Idzikowski (USA)

*g. 15-22 (plac przy Ratuszu):

Koncerty: Izabela Szafrańska, Przemysław Zalewski (Polska), Kapela Jankiela (Polska), Marcin Król, Michał Drewnowski (Polska), Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (Polska), Efim Chorny, Susan Ghergus (Mołdawia)

Warsztaty: tańców żydowskich i izraelskich (Kinga Kalupa – grupa taneczna Snunit z Warszawy), degustacja koszernych potraw żydowskich (Małgorzata Blicharz i Julia Gregosiewicz)

Konkurs plastyczny dla dzieci

*g. 20.30 – Koncert organowy (kościół św. Rocha) – Matteo Imbruno (Holandia), Marek Kulikowski (Polska)

Poniedziałek (18.06)

*g. 16 – Białostockie ślady Samuela Pisara – oprowadza Jolanta Szczygieł-Rogowska (start: Galeria Sleńdzińskich, ul. Waryńskiego 24 a)

*g. 17 – wykład „Czego możemy nauczyć się od biblijnych kobiet? Sara, Miriam, Estera, Ruth - wykład Anny Dodziuk z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie (Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2)

* g. 19 – Koncert pieśni sefardyjskich (Aula Pałacu Branickich) – Gerard Edery – vocal, guitar (USA), Anya Wandtke – violin (Polska), Sebastian Wypych – double bass (Polska)

Wtorek (19.06)

*g. 19 – Koncert galowy – Elizabeth Schwartz (USA), Peter Stan (USA) – Forum

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.