Ponad 600 imprez i Rodzinny Piknik Naukowy na stadionie piłkarskim. Czternaście uczelni i cztery instytucje edukacyjne, kulturalne i sportowe. Trzy partnerskie samorządy i nowa formuła festiwalu. W czerwcu nauka będzie scalać uczelnie i region, uczestników odbiorców.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od 4 do 9 czerwca wszyscy wspólnie będziemy odkrywać, poznawać i eksperymentować w kilku miastach regionu. Tegoroczna szesnasta edycja Podlaskiego Festiwalu Kultury i Sztuki to spotkania z nauką i sztuką w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Na dwa tygodnie przed inauguracją, nową formułę festiwalu, zasady uczestnictwa, partnerskie instytucje na konferencji prasowej wyjawili przedstawiciele uczelni i władz miasta. 

Nauka scala

Hasło tegorocznego tygodnia z nauką i sztuką nawiązuje do pierwszych działających układów scalonych, które zostały zaprojektowane i zbudowane 60 lat temu przez Jacka Kilby’ego, noblisty z 2000 r. w dziedzinie fizyki. Współczesne urządzenia nie działałyby bez miniaturowych układów elektronicznych, a mają w swym wnętrzu od kilku do milionów elementów. Są to choćby tranzystory, diody, rezystory czy kondensatory.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki [PROGRAM]

Do współpracy zaproszono prezydentów Białegostoku, Łomży i Suwałk. Partnerami są Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach oraz Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, które przygotują po kilkadziesiąt wydarzeń festiwalowych.

– Mam nadzieję, że współpraca, którą teraz zawiązujemy, będzie również miała miejsce w przyszłości nie tylko na stadionie miejskim, ale również na innych obiektach, których w Białymstoku nie brakuje – mówił wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki. 

W tym roku festiwal będzie świętem elektroniki, a organizatorzy zapowiadają scalenie uczestników ze sobą i nauką. Festiwalowi będą towarzyszyły kulturalne wydarzenia w instytucjach sztuki i na wydziale architektury.

Zmieniona formuła

W tym roku w organizację festiwalu włączyli się nowi partnerzy, m.in. Stadion Miejski w Białymstoku, Opera i Filharmonia Podlaska czy białostocka Galeria Arsenał. Oraz samorządy trzech największych miast regionu. 

– Wzbogaciliśmy i zreorganizowaliśmy formułę festiwalu. Rozpocznie się inauguracją na Politechnice Białostockiej, która w tym roku jest koordynatorem festiwalu. Następnie przeniesie się do innych współorganizatorów, nowo dołączonych miast z województwa podlaskiego, do Łomży i Suwałk – zmiany w organizacji wyjaśniał na konferencji prof. Andrzej Sikorski, prorektor ds. nauki PB, główny koordynator festiwalu.  

Festiwal zakończy Rodzinny Piknik Naukowy na stadionie, gdzie zaplanowano ponad 60 propozycji dla odwiedzających. Będą to m.in. wykłady, warsztaty, prezentacje, pokazy sportowe i turniej drużyn, wspólne treningi z zespołem Lowlandersów czy grupowe zajęcia dla dzieci. 

W Łomży i Suwałkach pod szkoły zostaną podstawione autobusy, które będą przewoziły uczestników na poszczególne wydarzenia festiwalowe.

Interaktywne przygody

Podczas festiwalu będzie można eksperymentować, odkrywać i poznawać świat nauki. Politechnika Białostocka zaprezentuje interaktywną wystawę matematyczną „Wszystko… jest liczbą”, która pochodzi z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i już jest dostępna w Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB. W trakcie festiwalu będzie dostępna na stadionie i każdy będzie mógł dotknąć i sprawdzić, jak działają prawa matematyki oraz zobaczyć, że nauka jest wszędzie.

Do Łomży (5.06.) zaproszono m.in. Centrum Nauki Kopernik i dwie wystawy interaktywne, zmysłowe i pozazmysłowe związane z iluzją (zmysły) i fizyką (ciśnienie).

– Będzie produkcja chrupek, jako jeden z elementów naszych imprez i inne związane z żywnością: produkcją soków, degustacjami, konkursy kulinarne. Naszych imprez będzie około pięćdziesięciu w siedzibie uczelni i na stadionie, a także w Suwałkach – wymieniał dr Dariusz Perło z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. 

W Suwałkach (6.06.) zaplanowano około 40 wydarzeń. W Parku Naukowo-Technologicznym będą naukowe gry i zabawy, centrum kryminalistyczne, gra planszowa żywymi pionkami, stare komputery i nowoczesne programowanie i dni otwarte uczelni. Placówki umożliwią wejście do laboratoriów, których na co dzień nie można odwiedzać.

Najwięcej eventów przygotował Uniwersytet w Białymstoku (8.06). Łącznie ponad 100 warsztatów, wykładów, laboratoriów i prezentacji. Można będzie zobaczyć, jak działa Rura Rubensa, Wahadło Foucaulta, zabawić się w detektywa, ale też posłuchać m.in. koncertu Młynarskiego, uczestniczyć w literackim spacerze, spektaklu profilaktycznym „Inna Bajka” czy spektaklu „Bieżenki”. 

– Większość naszych działań będzie skumulowana na 7 czerwca w dniu otwartym. Najwięcej będzie działo się przed Pałacem Branickich. Udostępniamy wszystkie wydziały i kierunki. Zachęcam do wizyt w naszym laboratorium, Centrum Symulacji Medycznych czy Oddziały Ratunkowe – zachęcał dr hab. Wojciech Miltyk z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. 

Dodatkowo na Stadionie Miejskim w Białymstoku naukowcy rozegrają mecz profesorowie kontra doktorzy.

XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki finansowany jest ze środków przeznaczonych na upowszechnianie nauki przekazanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Podlaskie uczelnie także przeznaczają na organizację środki własne. Festiwal zyskał też wsparcie prezydentów miast partnerskich. 

W tym roku organizatorzy zrezygnowali z drukowania papierowego programu festiwalu. Harmonogram wydarzeń 4-9 czerwca oraz zasady rejestracji internetowej na wybrane punkty festiwalu dostępne są na stronie: Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Udział w imprezie jest bezpłatny. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem