Jest taki dzień w roku, kiedy elektrownią rządzą dzieciaki, a raczej książki w elektrowni rządzą wszystkimi. Książki szczególne i unikalne. A jakie dokładnie - najlepiej sprawdzić samemu w dniach 12-13 maja. Na dwa dni od rana do wieczora postindustrialny budynek Galerii Arsenał całkowicie zmieni swój wystrój. Za sprawą Festiwalu Książki Artystycznej dla Dzieci.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Książki elektrownię (ul. Elektryczna 13, wejście od Świętojańskiej) wypełnią na różne sposoby. Będą na stoiskach do przebierania i kupowania, będą inspiracją do warsztatów, będą rozszerzać wyobraźnię, będą od razu do czytania – w budynku znajdą się zakamarki, w których dzieciaki z rodzicami będą mogły się wyciągnąć na pufach i spokojnie poczytać.

Niebanalna estetyka

W ub.r. Galeria Arsenał oraz Stowarzyszenie „Fabryka Bestsellerów” podjęły wyzwanie, by festiwal z ciasnej przestrzeni przy Mickiewicza 2 przenieść do elektrowni, i to był strzał w dziesiątkę. Organizatorzy tak sprytnie zaaranżowali przestrzeń budynku, że trudno było uwierzyć, że to ciągle ten sam obiekt. Dobrze się czuły w nim i dzieciaki, i dorośli.

Tak jak w ubiegłym roku, tak i w tym w kiermaszu weźmie udział kilkadziesiąt wydawnictw z całej Polski, również tych niszowych, których książki nie mają ogólnopolskiej, szerokiej dystrybucji, a także autorzy sprzedające swoje książki.

Nieprzypadkowo w nazwie festiwalu jest sformułowanie „książka artystyczna”. Wiele z prezentowanych tu wydawnictw nie jest do zdobycia we wszystkich księgarniach. To często książki nie tylko wyjątkowe za sprawą edytorskiej oprawy, ale przede wszystkim tematyki. To książki o sztuce, książki, które przy wykorzystaniu niebanalnej estetyki opowiadają o sprawach istotnych i trudnych nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci: zazdrości o młodsze rodzeństwo, śmierci bliskich, dramacie wojny, odmienności kulturowej sąsiadów, chorobie, czy najnowszej historii Europy.

Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci w Elektrowni Galerii Arsenał
Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci w Elektrowni Galerii Arsenał   AGNIESZKA SADOWSKA

Pożywka dla wyobraźni

W tym roku hasło festiwalu brzmi: „Książka to podróż w głąb siebie”.

– Chcemy kłaść nacisk na to, że czytanie książek z dzieckiem buduje więź i wzmacnia relację z rodzicem. Wynika to bezpośrednio z natury czytania – to czynność intymna, która nawet od najmłodszego czytelnika wymaga skupienia i skoncentrowania się na pojedynczym obiekcie – opowiadają o pomyśle na tegoroczną edycję festiwalu jego kuratorki: Małgorzata Kowalczuk i Magdalena Wieremiejuk. – Kontakt z dobrą literaturą dziecięcą to wspaniała pożywka dla wyobraźni i kreatywności małego człowieka. Dorosły również wiele zyskuje na wspólnym czytaniu – wraca myślami do swojego dzieciństwa, może w świeży sposób spojrzeć na świat dziecka. Kontakt z książką artystyczną wprowadza dzieci w świat estetyki, formy, koloru. To, co odróżnia nasz festiwal od innych festiwali literackich, to skupienie na stronie wizualnej książki i promowanie za jej pośrednictwem edukacji wizualnej.

W sobotę i niedzielę w godz. 10–18 w elektrowni tradycyjnie zaplanowano nie tylko kiermasz, ale i warsztaty, spotkania, wystawy, a nawet potańcówkę.

Wlepki i statki na wodzie

W programie jest m.in. wystawa ilustracji Marii Dek „Trąci Myszką?”. To wyprawa w świat ilustracji pełnej absurdu, ciepła i natury. Prace pochodzą z książki „Good Morning, Neighbor”, która zawędrowała na trzy kontynenty. A to wszystko za sprawą jednej głodnej myszy.

W festiwalu udział weźmie warszawska grupa artystów i propagatorów sztuki ulicy tworząca serwis internetowy vlepvnet (vlepvnet.bzzz.net) oraz prowadząca galerię V9. W jednym z pokoi zostanie zainstalowana pracownia sitodruku, w której każdy uczestnik festiwalu będzie mógł wykonać własną odbitkę festiwalowej grafiki na papierze lub na przyniesionej przez siebie torbie lub koszulce.

Z kolei w pokoju zaprojektowanym przez scenografkę Martynę Sztepan-Dworakowską będzie można wykonać tradycyjne statki z papieru lub bardziej złożone formy origami i powiesić na specjalnych klipsach zwieszonych z sufitu lub umieścić w przeźroczystych kuwetach z wodą.

Przygotowany zostanie AlgoRytm – pokój spokojnej lektury. Do zajrzenia tam scenografka Martyna Sztepan-Dworakowska: „Poczuj się jak w podmorskiej głębinie. Rozgość się na morskiej trawie, obserwuj refleksy rzucane przez żyrandol z rafy koralowej, odpocznij i poczytaj świeżo zakupione książki”. W programie są też warsztaty (bez zapisów) z Basią Bednarczyk BB's Playground. W sobotę będą to warsztaty na podstawie książki „Shark in the park” dla dzieci w wieku powyżej 3 lat. Uczestnicy będą robić własne teleskopy i z ich pomocą poszukają rekina w parku.

W niedzielę zaś przeczytają „T-Veg the story of a carrot-crunching dinosaur” i dowiedzą się, co lubią jeść dinozaury, wyruszą z nimi w podróż, zagrają w grę na prześcieradle.

Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci w Elektrowni Galerii Arsenał
Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci w Elektrowni Galerii Arsenał   AGNIESZKA SADOWSKA

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Sobota (12 maja), godz. 10–18

*godz. 10 – Warsztaty plastyczne z Magdaleną Toczydłowską-Talarczyk inspirowane książką „Dlaczego w trawie piszczy?”, dla dzieci w wieku 2,5–3 lat (brak miejsc);

Książka „Dlaczego w trawie piszczy?” powstanie w tym roku dzięki stypendium marszałka woj. podlaskiego. To ilustracyjna wariacja na temat przyrody – ze szczególną miłością i uwagą ukazująca cudowną naturę Podlasia. To również wyprawa do puszczy, wiodąca poprzez jej małe i duże tajemnice, która ma zachęcić, szczególnie najmłodszych, do eksplorowania, obserwowania i szacunku wobec przyrody;

*godz. 12 – Warsztaty taneczno-muzyczne z Evą Susso dla dzieci w wieku 4–6 lat (współpraca: wydawnictwo Zakamarki) (brak miejsc).

Szwedzka autorka książek dla dzieci Eva Susso opowie uczestnikom warsztatów o dalekiej Afryce, gdzie ma dom i skąd pochodził jej mąż, a wraz z szefową wydawnictwa Zakamarki Katarzyną Skalską nauczy dzieci tańców afrykańskich i zaprosi ich do wspólnej zabawy przy dźwiękach afrykańskich bębnów na wzór bohaterów książek: „Binta tańczy” i „Lalo gra na bębnie”;

*godz. 14 – Spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem pod hasłem „Bum! Bęc! Trach! Jak naukowiec został komiksiarzem” dla wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek.

Autor popularnych komiksów dla dzieci Tomasz Samojlik z właściwą sobie swadą opowie zarówno o swojej pracy naukowej, jak i pierwszych krokach na drodze kariery komiksiarza i ilustratora. Porywającą gawędę, gdzie natura miesza się z kulturą, a sztywne ramy nauki rozsadzane są poprzez nieokiełznaną energię twórczą, wzbogacą powstające na żywo rysunki.

*godz. 16 – Warsztaty z Tomaszem Samojlikiem „W czterdzieści plansz dookoła świata”, dla dzieci w wieku 7-9 lat (brak miejsc)

Podczas warsztatów uczestnicy będą tworzyć plansze do wspólnego picturebooka o zwariowanych zwierzętach zamieszkujących najciekawsze zakątki Ziemi;

*godz. 18 – Potańcówka z Bintą

Binta to jedna z bohaterek książek dla dzieci autorstwa Evy Susso opowiadających o przygodach sympatycznej i bardzo muzykalnej rodziny z czwórką dzieci. Binta zaczyna tańczyć, gdy tylko usłyszy dźwięki afrykańskich bębnów wydobywane przez jej tatę. Ciekawe, czy spodobałyby jej się dźwięki polskiej muzyki tradycyjnej: oberków, mazurków i walczyków, które w swojej książce „Cuda wianki” o polskim folklorze wspomina inna autorka zaproszona na festiwal – Marianna Oklejak? Organizatorzy postanowili to sprawdzić i zaprosić ją wraz z uczestnikami Festiwalu na prawdziwą ludową potańcówkę! Kapela Batareja poprowadzi tradycyjne zabawy ruchowe i proste tańce korowodowe dla dzieci. A może wśród dźwięków cymbałów i skrzypiec zaplączą się jakieś afrykańskie dźwięki?

Kapela Batareja powstała w 2017 r. Jej członkowie (Mateusz Tymura – akordeon; Zbyszek Rusiłowicz – cymbały rzeszowskie; Julita Charytoniuk – baraban, bębenek obręczowy; z kapelą współpracuje Magdalena Dąbrowska – skrzypce, taniec) zafascynowani są muzyką tradycyjną z różnych stron Polski. Coraz częściej sięgają jednak po repertuar wschodniej jej części – muzykę z Suwalszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny i Zamojszczyzny, a także muzykę wschodnich sąsiadów.

Niedziela (13 maja), godz. 10–18

*godz. 10 – Warsztaty z Agatą Loth-Ignaciuk, „Którędy do Ameryki?”, dla dzieci 6-9 lat (brak miejsc).

Mapy przypominają nam o niepoznanych jeszcze wodach i lądach. Przyjrzymy się, z jakich map korzystał Aleksander Doba podczas swoich wypraw transatlantyckich. Stworzymy własne mapy oceaniczne, pełne wysp, podwodnych gór, prądów morskich i oceanicznych stworów;

*godz. 12 – Warsztaty ilustratorskie z Marianną Oklejak „Dzikie kolory” – na podstawie książki „Cuda wianki”, dla dzieci w wieku 4-6 lat (brak miejsc).

Podczas warsztatów skupimy się na kolorystyce – jakich barw używano tradycyjnie?, co mogły oznaczać?, jak je łączono?, jakie cieszyły się popularnością? – obejrzymy przykłady. Porozmawiamy wspólnie m.in. o tym: jak kolorem wyrazić nastrój?, czy można o kolorach opowiedzieć ruchem, gestem, tańcem? Efektem warsztatów będą malarskie prace plastyczne;

* godz. 14 – Pokaz ilustrowania na żywo: Maria Dek.

Ilustratorka na żywo w obecności publiczności stworzy dowolną techniką ilustracje. Kamera rejestruje pracę rąk, a obraz wyświetlany jest na ścianie;

*godz. 16 – Warsztaty z Małgorzatą Frąckiewicz inspirowane książką Superbohaterki dla młodzieży w wieku 10–12 lat.

Kto zajrzał do środka Ziemi, a kto wysłał w kosmos rakietę? Kto odkrył dinozaury, a kto pierwszy wykreślił mapę dna oceanu? Superbohaterki! Warsztaty dla dzieci o superbohaterkach – niezwykłych kobietach, które zmieniały świat. Warsztaty będą mieć elementy plastyczne i eksperymenty naukowe.

UWAGA! Na warsztaty obowiązują zapisy!

Zgłoszenia: warsztatyfestiwalowe@gmail.com do wyczerpania miejsc – wyłącznie zapisy indywidualnych uczestników. W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: tytuł warsztatów, imię, nazwisko i wiek dziecka, numer kontaktowy do opiekuna. Pod uwagę będą brane tylko pełne zgłoszenia.

Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem