Tka tak pięknie, że jej tkaniny lądują w kolekcjach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą. Jest jedną z tych ludowych artystek, które tkaninę dwuosnowową i jej wzory wyniosły do rangi sztuki. I oto przyszedł w końcu czas na najważniejszy laur przyznawany za dokonania w tworzeniu regionalnej kultury ludowej. Danuta Radulska z Wasilówki otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga 2018.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z nagrody dla twórczyni Janowskich Tkanin Dwuosnowowych cieszy się dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie – Justyna Grabowicz, która stara się promować cenne prace janowskich tkaczek. I to ona poinformowała wszystkich o nagrodzie przyznanej twórczyni z jej gminy.

Zajrzyj do pracowni

W tym roku pani Danuta uczestniczy w realizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Janowie projekcie „Janowska tkanina dwuosnowowa – zachować tradycje” w ramach Programu Kultura Ludowa i Tradycyjna, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury.

To istotny projekt – jego celem jest prowadzenie nauki przez „mistrza tradycji”, czyli bezpośrednie przekazanie wiedzy i umiejętności osobom szczególnie zainteresowanym kontynuacją tradycji janowskiego tkactwa dwuosnowowego. Każdy może podejrzeć panią Danutę przy pracy – jej pracownia (Wasilówka 19 pod Janowem) znajduje się na Szlaku Rękodzieła Ludowego Podlasia oraz Szlaku „Kraina Wątku i Osnowy”, gdzie przyjmuje wycieczki, jak i osoby prywatne.

Przekazuje tradycję

– Jej prace cechują się nowymi rozwiązaniami kompozycyjnymi, oryginalną kolorystyką i wysokim poziomem technicznym. Dlatego też były one wielokrotnie nagradzane głównymi nagrodami w wielu konkursach i trafiły do kolekcji prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą. Pani Danuta chętnie uczestniczy w licznych wystawach, jarmarkach i kiermaszach na terenie całego kraju, tym samym promując tradycje tkactwa janowskiego – opowiada Justyna Grabowicz z GOK-u. – Pani Danuta chętnie też prowadzi warsztaty tkackie dla miłośników unikalnej janowskiej tkaniny dwuosnowowej, przekazując tradycję kolejnym pokoleniom i dbając o to, by ona nie zaginęła. Jej uczennicą była m.in. Karolina Radulska (obecnie synowa), wnuczka wybitnej twórczyni janowskich tkanin Aurelii Majewskiej.

Sama Danuta Radulska od najmłodszych lat pomagała matce tkać dekoracyjne tkaniny wielonicielnicowe. Z techniką dwuosnowową zapoznała ją w połowie lat 80. XX wieku sąsiadka, uznana tkaczka – Teresa Pryzmont.

Przez krótki czas tkała dla białostockiej spółdzielni rękodzieła „Cepelia”. W 1999 r. nawiązała współpracę z plastyczką Barbarą Hulanicką. A od 2010 r. współpracuje z Izumi Fujita. Jest wieloletnim członkiem Oddziału Białostockiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, w którym od czerwca 2009 r. pełni funkcję prezesa. W 2014 r. została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Nagroda im. Oskara Kolberga

Jest najważniejszą w Polsce nagrodą przyznawaną za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność w tradycyjnej kulturze regionalnej. Przyznawana od 1974 r., honoruje całokształt działalności i wyróżnia wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej. Organizatorem Nagrody jest Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Nagrody przyznawane są raz w roku około dwunastu laureatom w dziedzinach twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapelom i zespołom folklorystycznym oraz w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Nagrody honorowe wyróżniają osiągnięcia osób, instytucji i organizacji wspierających rodzimą kulturę. Uroczystość wręczenia nagród odbywa się w Zamku Królewskim w Warszawie. Minister kultury i dziedzictwa narodowego sprawuje patronat i jest głównym fundatorem nagród i wyróżnień honorowych.

Pani Danuta została laureatką 43. edycji Nagrody „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Dyrektorka GOK-u w Janowie przypomina, że Danuta Radulska nie jest pierwszą tkaczką i laureatką tej nagrody z janowskiej gminy. Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla Kultury Ludowej” zostały uhonorowane też:

* 1977 r. Scholastyka Krupowicz

* 1978 r. Sabina Masełbas

* 1979 r. Aleksandra Radulska

* 1986 r. Aurelia Majewska

* 1994 r. Teresa Pryzmont

* 2002 r. Alicja Kochanowska

* 2007 r. Filomena Krupowicz

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem