Angażują się w akcje charytatywne, pomagają osobom potrzebującym czy też wspierają organizacje działające na rzecz czworonogów. A na co dzień łączą pomoc z nauką. Spośród ich grona właśnie wybrano Ośmiu Wspaniałych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To już XXIII edycja Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 66 wolontariuszy. Wśród nich było 50 kandydatów w wieku od 14 do 19 lat (w kategorii „Ósemki”) oraz 16 społeczników 10-13-letnich (w kategorii „Ósemeczki”). Kandydatów do tytułu zgłaszali nauczyciele, organizacje pozarządowe, przyjaciele i rodziny.

Ostatecznie w gronie nagrodzonych znaleźli się: Oksana Martyna Charkiewicz, Aleksandra Dera, Gabriela Dzieszkowska, Szymon Kołodowski, Sara Maria Nejman, Julia Nietupska, Dominika Waraksa. Wyróżnienie otrzymała Katarzyna Targońska.

Z kolei w finale ogólnopolskim Białystok reprezentować będzie Katarzyna Czaczkowska z IV Liceum Ogólnokształcącego. Czym się zajmuje jako wolontariuszka?

AGNIESZKA SADOWSKA

– Dużo jest akcji zbierania żywności, pieniążków, roznoszenia ulotek a nawet pieczenia ciast. I to jest pomoc i dla dużych, i dla małych – opowiada. Jak zaczęła się jej przygoda z wolontariatem? – Zobaczyłam, że w szkole istnieje kółko wolontariatu. Zaciekawiło to mnie, wkręciłam się i na razie nie chcę się z tego wykręcać.

Już od około pięciu lat ma z tego satysfakcję. A najlepszym, co można otrzymać w zamian, jest uśmiech drugiego człowieka. Co jej daje wolontariat? – To sprawdzenie siebie, że umiem pomóc, że mogę pomagać, że pomagam, coś daję. Myślę, że moją misją na świecie jest wolontariat.

Liczy, że zdobyte doświadczenie pomoże jej w przyszłej pracy. – Planuję pójść do policji. Współpraca, kontakt z ludźmi na pewno się przyda i zapunktuje.

W kategorii „Ósemeczki” natomiast doceniono: Patrycję Łoskot, Wiktorię Łukijan, Julię Rećko, Michalinę Skiepko, Bartosza Sokolewicza, Jakuba Szerszenia, Julię Wasilewską i Zofię Wnorowską.

– Dzięki wam miasto Białystok jest lepszym miastem – podkreślał na gali w Centrum Aktywności Społecznej wiceprezydent Przemysław Tuchliński.

Z kolei Anna Pawłowska, pełnomocnik prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, przyznawała:

– Nasze emocje są bardzo wielkie. Widzimy jak wiele młodych ludzi stara się zmienić świat na lepsze, stara się robić co w ich mocy, żeby życie innych ludzi było piękniejsze. Wolontariat dla młodych ludzi jest piękną szansą na rozwinięcie swoich możliwości, na poznanie świata, ale też na poznanie swoich możliwości i innych ludzi.

Przyznaje, że młodzież często nawzajem zaraża siebie wolontariatem. Mówi też, że starzy wolontariusze wychowują kolejne pokolenia. – Widzimy taką prawidłowość, że jeżeli ktoś doświadczył pomagania innym i sobie, to z tej ścieżki trudno jest zejść, nawet jeżeli w pewnym momencie trzeba zająć się pracą zawodową. Niejednokrotnie nasi finaliści, nasi „Wspaniali” zakładają organizacje, stowarzyszenia, fundacje, by jeszcze w bardziej profesjonalny sposób odpowiadać na potrzeby mieszkańców.

Ogólnopolski finał odbędzie się na początku czerwca w Trzebiatowie. Konkurs został objęty honorowym patronatem arcybiskupa Tadeusza Wojdy Metropolity Białostockiego, arcybiskupa Diecezji Białostocko-Gdańskiej Jakuba oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty. Patronowała mu również „Wyborcza”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem