Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Finał prestiżowego plebiscytu – już 7 kwietnia. Wtedy dowiemy się, która z sześciu nominowanych osób okaże się najbardziej godna zaszczytnego tytułu.

Przywraca chęć do życia. Dr Jan Czaban nominowany do nagrody im. Krzysztofa Kanigowskiego

W dziewiątej edycji Nagrody nominacje do tytułu otrzymali:

* dr Jan Czaban

* dr Tamara Klimiuk

* dr Dariusz Kożuchowski

* dr Andrzej Nazarkiewicz

* dr Ewa Piktel

* dr Katarzyna Koronkiewicz

Do pacjentów podchodzi indywidualnie

Doktor Tamara Elżbieta Klimiuk pracuje w NZOZ Bacieczki przy ul. Kołłątaja w Białymstoku. Tak motywuje zgłoszenie jej pacjentka:

– Pani Doktor Klimiuk jest moim lekarzem rodzinnym od dziecka. Nigdy nie odmówiła pomocy, zawsze jest uśmiechnięta. Do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie. Służy także zawsze dobrą radą i pomocą w problemach rodzinnych. Z Panią Doktor można o wszystkim porozmawiać, zawsze wysłucha. I choć człowiek jest omylny, zawsze stawia trafne diagnozy. W tej chwili jestem osobą dorosłą i wiem, że gdy będę miała dzieci, je także będę umawiać do Pani Doktor.

Misja leczenia

10 listopada 2008 roku zmarł chirurg, dr Krzysztof Kanigowski. Ci, którzy go znali, mieli szczęście przebywać z osobą niezwykłą, skromną, mądrą i pomocną, kochającą ludzi. Dla wielu był autorytetem. Jego życie zawodowe było związane z Wojewódzkim Szpitalem im. J. Śniadeckiego w Białymstoku, w którym sprawował funkcję ordynatora Oddziału Chirurgii.

Krzysztof był wielkim pocieszycielem i fachowcem. Takich lekarzy szukamy

Po jego śmierci rodzina i przyjaciele doktora zaczęli poszukiwać jego następców. W liście założycielskim o ustanowieniu Nagrody jego imienia napisali: „Dla upamiętnienia osoby i postawy dr. Krzysztofa Kanigowskiego, w poczuciu wdzięczności za Jego jasną obecność pośród nas, wyrażając przekonanie, że zawód lekarza związany jest z poczuciem misji leczenia, czynienia dobra i sprawowania opieki; wymaga aktywności i odpowiedzialności, wykraczających poza formalne obowiązki zatrudnienia i funkcji zawodowej; że relacje z pacjentami powinny powstawać poprzez życzliwość, grzeczność, empatię; że terapia medyczna jest leczeniem człowieka, nie tylko choroby, zaś o jakości terapii świadczą zarówno jej skuteczność jak aspekty etyczne, ustanawiamy Nagrodę, przyznawaną lekarzom Podlasia, którzy w praktyce wyrażają takie postawy”.

Nagroda składa się z pamiątkowej statuetki wykonanej przez artystkę rzeźbiarkę Małgorzatę Niedzielko, honorowego dyplomu oraz kwoty pieniężnej. Nazwisko Laureata zostanie ogłoszone podczas uroczystości w sobotę, 7 kwietnia, w Galerii Arsenał w Białymstoku; początek o godz. 16.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.