Kapituła Nagrody im. dr. Krzysztofa Kanigowskiego ogłosiła nazwiska prawdziwych lekarzy, nominowanych do tytułu Laureata Nagrody 2018. To ludzie, których poza profesjonalizmem cechują wrażliwość, empatia, szacunek dla pacjenta. Znalazła się wśród nich dr Tamara Klimiuk.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Finał prestiżowego plebiscytu – już 7 kwietnia. Wtedy dowiemy się, która z sześciu nominowanych osób okaże się najbardziej godna zaszczytnego tytułu.

Przywraca chęć do życia. Dr Jan Czaban nominowany do nagrody im. Krzysztofa Kanigowskiego

W dziewiątej edycji Nagrody nominacje do tytułu otrzymali:

* dr Jan Czaban

* dr Tamara Klimiuk

* dr Dariusz Kożuchowski

* dr Andrzej Nazarkiewicz

* dr Ewa Piktel

* dr Katarzyna Koronkiewicz

Do pacjentów podchodzi indywidualnie

Doktor Tamara Elżbieta Klimiuk pracuje w NZOZ Bacieczki przy ul. Kołłątaja w Białymstoku. Tak motywuje zgłoszenie jej pacjentka:

– Pani Doktor Klimiuk jest moim lekarzem rodzinnym od dziecka. Nigdy nie odmówiła pomocy, zawsze jest uśmiechnięta. Do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie. Służy także zawsze dobrą radą i pomocą w problemach rodzinnych. Z Panią Doktor można o wszystkim porozmawiać, zawsze wysłucha. I choć człowiek jest omylny, zawsze stawia trafne diagnozy. W tej chwili jestem osobą dorosłą i wiem, że gdy będę miała dzieci, je także będę umawiać do Pani Doktor.

Misja leczenia

10 listopada 2008 roku zmarł chirurg, dr Krzysztof Kanigowski. Ci, którzy go znali, mieli szczęście przebywać z osobą niezwykłą, skromną, mądrą i pomocną, kochającą ludzi. Dla wielu był autorytetem. Jego życie zawodowe było związane z Wojewódzkim Szpitalem im. J. Śniadeckiego w Białymstoku, w którym sprawował funkcję ordynatora Oddziału Chirurgii.

Krzysztof był wielkim pocieszycielem i fachowcem. Takich lekarzy szukamy

Po jego śmierci rodzina i przyjaciele doktora zaczęli poszukiwać jego następców. W liście założycielskim o ustanowieniu Nagrody jego imienia napisali: „Dla upamiętnienia osoby i postawy dr. Krzysztofa Kanigowskiego, w poczuciu wdzięczności za Jego jasną obecność pośród nas, wyrażając przekonanie, że zawód lekarza związany jest z poczuciem misji leczenia, czynienia dobra i sprawowania opieki; wymaga aktywności i odpowiedzialności, wykraczających poza formalne obowiązki zatrudnienia i funkcji zawodowej; że relacje z pacjentami powinny powstawać poprzez życzliwość, grzeczność, empatię; że terapia medyczna jest leczeniem człowieka, nie tylko choroby, zaś o jakości terapii świadczą zarówno jej skuteczność jak aspekty etyczne, ustanawiamy Nagrodę, przyznawaną lekarzom Podlasia, którzy w praktyce wyrażają takie postawy”.

Nagroda składa się z pamiątkowej statuetki wykonanej przez artystkę rzeźbiarkę Małgorzatę Niedzielko, honorowego dyplomu oraz kwoty pieniężnej. Nazwisko Laureata zostanie ogłoszone podczas uroczystości w sobotę, 7 kwietnia, w Galerii Arsenał w Białymstoku; początek o godz. 16.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem