Kiedy Piotr Półtorak obejmował dyrekcję teatru, zapowiadał m.in. wystawienie spektaklu opartego na tragicznych wydarzeniach z lipca 1945 roku. Na terenie Suwalszczyzny bez wieści zaginęło wówczas blisko 600 osób związanych z podziemiem niepodległościowym. Do dziś nie wiadomo, gdzie jest miejsce ich pochówku, wiadomo jednak, że padli ofiarą ludobójstwa przeprowadzonego przez oddziały Armii Czerwonej i wojsk NKWD przy pomocy Wojska Polskiego i UB. Obława nazywana jest „małym Katyniem”, m.in. z powodu skali, przymusu milczenia o niej przez okres PRL i wciąż niewyjaśnionych okoliczności.
Teatr Dramatyczny od miesięcy przymierza się do realizacji spektaklu na ten temat, na razie jednak jego wystawienie przełożył. Ale tekst sztuki autorstwa Konrada Szczebiota i Adama Białousa jest już we wstępnej wersji gotowy. To teatralna adaptacja niewydanej jeszcze książki Adama Białousa „Śmierć przyszła w lipcu”.
W czwartek zespół teatru przedstawi ją widzom na Dużej Scenie. Początek – godz. 18, wstęp wolny, wejściówki do odbioru w kasie teatru. Za reżyserię czytania performatywnego odpowiada Rafał Matusz.
Sztukę przeczytają aktorzy Teatru Dramatycznego: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Urszula Mazur, Ewa Palińska, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Monika Zaborska, Bernard Bania, Marek Cichucki, Patryk Ołdziejewski i Marek Tyszkiewicz.
Po czytaniu zaplanowano spotkanie poświęcone Obławie Augustowskiej. W panelu dyskusyjnym wezmą udział twórcy sztuki: Konrad Szczebiot, Adam Białous oraz goście: Barbara Bojaryn-Kazberuk – przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej i reprezentantki rodzin zamordowanych osób: Halina Ślimko oraz Teresa Stefańska.
Wieczór zakończy występ zespołu „21 gram”, białostocka grupa promująca kulturę chrześcijańską. W jej skład wchodzą studenci Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersytetu Medycznego oraz katoliccy kapłani Kościoła rzymskokatolickiego. W trakcie występu grupa wykona utwory upamiętniające bohaterstwo żołnierzy wyklętych wzbogacone twórczością z codziennego repertuaru.
Wydarzenie jest częścią wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych".
Współorganizatorem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze