Masz takie w swoim otoczeniu? Zgłoś je do konkursu. Ruszyła 23. białostocka edycja samorządowej akcji "Ośmiu Wspaniałych". Kandydatów - nastolatki działające na rzecz społeczności lokalnej - do 23 lutego mogą zgłaszać m.in. dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Celem konkursu „Ośmiu Wspaniałych” jest rozwój idei wolontariatu poprzez zwrócenie uwagi na młodzież, która jest aktywna na rzecz otoczenia, a dzięki swoim działaniom staje się wzorcem dla rówieśników. Ważnym elementem jest rozbudzanie wrażliwości młodzieży na potrzeby innych, zainspirowanie do niesienia pomocy tam, gdzie jest ona niezbędna. Od lat w naszym mieście ten konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem – informuje Kamila Bogacewicz z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Oni robią to dla innych

Jak mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski – magistrat chce w ten sposób doceniać młodych społeczników i to, co robią codziennie na rzecz innych.

Konkurs przewiduje dwie kategorie wiekowe: „Ósemeczki” – adresowaną do młodzieży w wieku 10-13 lat oraz „Ósemki” – obejmującą wolontariuszy w wieku 14-19 lat. Kandydatów mogą zgłaszać nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych, placówki oświatowo-wychowawcze, rodzice i przyjaciele.

Zgłoszenia przyjmuje komitet organizacyjny w siedzibie Centrum Aktywności Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. św. Rocha 3 do 23 lutego w godz. 8.00-20.00 lub skany dokumentów można przesyłać elektronicznie na adres: centrum@um.bialystok.pl.

Gala i wyjazd w nagrodę

Na laureatów konkursu czekają cenne nagrody, które zostaną wręczone na uroczystej gali w kwietniu oraz trzydniowy wyjazd (8-10 czerwca) finansowany przez miasto Białystok do Trzebiatowa na XXIV Finał Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.

– Do ubiegłorocznej edycji konkursu zgłoszono ok. 80 wolontariuszy, w 2016 roku – ponad 80. Warto też wiedzieć, że dwa lata temu tytuł „Wspaniałej Polski” otrzymała białostoczanka – Patrycja Tryniszewska – informuje Kamila Bogacewicz..

Inicjatywa „Ośmiu Wspaniałych” została zapoczątkowana przez Fundację „Świat na TAK” w 1994 roku i z powodzeniem kontynuowana jest w kilkudziesięciu miastach.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem