Białostocka uczelnia została doceniona przez Prezydium Międzynarodowej Akademii Inżynierskiej w Rosji za szczególne zasługi w rozwoju wiedzy technicznej oraz tworzenie dogodnych warunków do osiągania wyników naukowych na światowym poziomie. Politechnika zostawała wyróżniona orderem "Engineering Glory".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prezydium Międzynarodowej Akademii Inżynierskiej w Rosji odznaczyło uczelnię za szczególne zasługi w rozwoju wiedzy technicznej oraz tworzenie dogodnych warunków do osiągania wyników naukowych na światowym poziomie.

– Założona w 1992 roku Międzynarodowa Akademia Inżynierska (International Academy of Engineering) to organizacja, która zrzesza obecnie blisko 1300 członków z 40 krajów – autorytety ze środowisk naukowych i przemysłowych. Order „Engineering Glory” został ustanowiony w 2007 roku. Politechnika Białostocka otrzymała go w uznaniu sukcesów w kształceniu kadr inżynierskich i naukowych, znaczące wyniki w opracowaniu i wdrażaniu nowych technologii, aktywny wkład w rozwój nauk technicznych oraz integrację środowiska akademickiego – informuje Dorota Sawicka, rzeczniczka Politechniki Białostockiej.

Razem przetwarzamy myśl naukową

Jak uważa rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis: – Takie wyróżnienie jest dla nas szczególnie ważne obecnie, kiedy tak wiele w Polsce mówimy o komercjalizacji wyników badań naukowych, przechodzeniu od tego, co na uczelni – do praktycznych rozwiązań, które będziemy w stanie zastosować. Międzynarodowa Akademia Inżynierska w Rosji tę ideę rozwija już od ponad ćwierćwiecza. To, że otrzymujemy medal Akademii oznacza, że Politechnika zaczęła realizować to założenie w sposób, który jest doceniany nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Na ten sukces złożyła się praca każdego z nas – rozwiązania, które powstają w naszej uczelni, nie tylko w gronie pracowników naukowych, ale także wśród studentów. Razem przetwarzamy myśl naukową w myśl techniczną – mów rektor Dzienis.

Order „Engineering Glory” wręczył prof. Boris Gusev, który od samego początku stoi na czele Międzynarodowej Akademii Inżynierskiej w Rosji. 

Imponujący dorobek

– Przyjazd prof. Guseva do Białegostoku był okazją do wręczenia tytułu „Zasłużony dla Politechniki Białostockiej", który uczelnia przyznała mu w roku 2004 na wniosek Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska – mówi Dorota Sawicka.

Boris Gusev jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. W latach 1999-2002 był wykładowcą Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska PB. Dzięki tej współpracy rozwinęła się szkoła konstrukcji żelbetowych.

Na szczególne uznanie zasługuje imponujący dorobek publikacyjny prof. Guseva, ponad 600 artykułów naukowych, ponad 40 książek wydawanych w języku rosyjskim, angielskim, polskim, gruzińskim.

Profesor Gusev jest autorem bądź współautorem 130 patentów uzyskanych w wielu krajach. Aktualnie pracuje nad kształtowaniem nanostruktury zaczynów cementowych – tej tematyki dotyczył wykład prof. Guseva, wygłoszony w sali konferencyjnej Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB. Boris Gusev oglądał też nowoczesne laboratoria Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem