Nagroda im. wybitnego polskiego humanisty o międzynarodowej sławie przyznawana jest przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy od roku 1999. Patron tego wyróżnienia był prezesem Polskiej Akademii Nauk i członkiem Rady Fundacji Kronenberga.
Nagroda (w wysokości 50 tys. zł) przyznawana jest za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.
Wolę wejść do kurnika. Rozmowa z Leonem Tarasewiczem
Leon Tarasewicz nagrodzony został za świadome, wieloletnie budowanie pomostów pomiędzy odmiennymi grupami etnicznymi, językowymi i religijnymi polsko-białorusko-litewskiego pogranicza, z uwzględnieniem m.in. edycji dorocznego festiwalu „Trialog” w Krynkach na Podlasiu.
W czwartek na Zamku Królewskim nagrodę odbierze z rąk przewodniczącego kapituły nagrody – prof. Andrzeja Rottermunda oraz prezesa zarządu Citi Handlowy – Sławomira S. Sikory.
To już trzecia nagroda, jaką w ostatnim czasie otrzymał znakomity malarz mieszkający w Waliłach pod Gródkiem na Białostocczyźnie, nieskrywający białoruskiej narodowości, odwołujący się do tradycji i kultury Wielkiego Księstwa Litewskiego. W ciągu trzech ostatnich miesięcy co miesiąc otrzymywał jedną. W grudniu odebrał prestiżową Nagrodę im. Jerzego Giedroycia dziennika „Rzeczpospolita” – za „za działalność zgodną z polską racja stanu, którą jest porozumienie z narodami Europy Środkowo-Wschodniej”.
W styczniu z okazji ćwierćwiecza Paszportów „Polityki” (malarz otrzymał swój 18 lat temu) Tarasewiczowi przyznano również nagrodę z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Mistrz uproszczonego, zgeometryzowanego pejzażu mieszka i tworzy w rodzinnych Waliłach koło Gródka na Białostocczyźnie.
Odgrażał się, że pójdzie w świat. No i poszedł. 60 lat Leona Tarasewicza
W 2000 roku reprezentował Polskę na 49. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji. W 2007 roku otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury za „konsekwentne rzucanie wyzwania zarówno tradycyjnemu rozumieniu malarstwa, jak i wszelkim konwencjom rozumienia sztuki”. Tarasewicz jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień m.in.: Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich, Wielkiej Nagrody Fundacji Kultury, Nagrody im. Jana Cybisa.
Najnowsza nagroda – im. prof. A. Gieysztora przyznawana jest w najróżniejszych dziedzinach, jak m.in.: działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna; utrwalanie i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą; przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego; indywidualne i zbiorowe inicjatywy mające na celu gromadzenie oraz ochronę śladów i pamiątek dziedzictwa kulturowego; upowszechnianie wiedzy o potrzebie i metodach ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze