Świadomie buduje pomosty na polsko-białoruskim pograniczu. Malarz Leon Tarasewicz w czwartek (8.02) na Zamku Królewskim odbierze Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora. Będzie jej 19. laureatem i dołączy m.in. do takich osobowości jak prof. Norman Davies, Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Krzysztof Czyżewski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nagroda im. wybitnego polskiego humanisty o międzynarodowej sławie przyznawana jest przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy od roku 1999. Patron tego wyróżnienia był prezesem Polskiej Akademii Nauk i członkiem Rady Fundacji Kronenberga.

Nagroda (w wysokości 50 tys. zł) przyznawana jest za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.

Wolę wejść do kurnika. Rozmowa z Leonem Tarasewiczem

Co miesiąc kolejna nagroda

Leon Tarasewicz nagrodzony został za świadome, wieloletnie budowanie pomostów pomiędzy odmiennymi grupami etnicznymi, językowymi i religijnymi polsko-białorusko-litewskiego pogranicza, z uwzględnieniem m.in. edycji dorocznego festiwalu „Trialog” w Krynkach na Podlasiu.

W czwartek na Zamku Królewskim nagrodę odbierze z rąk przewodniczącego kapituły nagrody – prof. Andrzeja Rottermunda oraz prezesa zarządu Citi Handlowy – Sławomira S. Sikory.

To już trzecia nagroda, jaką w ostatnim czasie otrzymał znakomity malarz mieszkający w Waliłach pod Gródkiem na Białostocczyźnie, nieskrywający białoruskiej narodowości, odwołujący się do tradycji i kultury Wielkiego Księstwa Litewskiego. W ciągu trzech ostatnich miesięcy co miesiąc otrzymywał jedną. W grudniu odebrał prestiżową Nagrodę im. Jerzego Giedroycia dziennika „Rzeczpospolita” – za „za działalność zgodną z polską racja stanu, którą jest porozumienie z narodami Europy Środkowo-Wschodniej”.

W styczniu z okazji ćwierćwiecza Paszportów „Polityki” (malarz otrzymał swój 18 lat temu) Tarasewiczowi przyznano również nagrodę z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Leon Tarasewicz

Mistrz uproszczonego, zgeometryzowanego pejzażu mieszka i tworzy w rodzinnych Waliłach koło Gródka na Białostocczyźnie.

Odgrażał się, że pójdzie w świat. No i poszedł. 60 lat Leona Tarasewicza

W 2000 roku reprezentował Polskę na 49. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji. W 2007 roku otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury za „konsekwentne rzucanie wyzwania zarówno tradycyjnemu rozumieniu malarstwa, jak i wszelkim konwencjom rozumienia sztuki”. Tarasewicz jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień m.in.: Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich, Wielkiej Nagrody Fundacji Kultury, Nagrody im. Jana Cybisa.

Najnowsza nagroda – im. prof. A. Gieysztora przyznawana jest w najróżniejszych dziedzinach, jak m.in.: działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna; utrwalanie i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą; przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego; indywidualne i zbiorowe inicjatywy mające na celu gromadzenie oraz ochronę śladów i pamiątek dziedzictwa kulturowego; upowszechnianie wiedzy o potrzebie i metodach ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem