Nowe opowieści, nowa przygoda z historią rodziny i nowa wystawa. We Dworze Miłosza w Krasnogrudzie zakończono projekt "Biblia Domowa albo Silva Rerum". Wieńczy go ekspozycja w krasnogrudzkich przestrzeniach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Biblia Domowa albo Silva Rerum” to kolejne intrygujące przedsięwzięcie, do którego Ośrodek Pogranicze zaprosił mieszkańców okolic Sejn. Tym razem polegało na działaniach skupionych wokół tematu pamięci domu i okolicy.

Rodzinne ważne sprawy

Punktem wyjścia były dawne silvy – księgi domowe, w których rodzina zapisywała istotne dla niej sprawy, daty, opowieści. I w podobny sposób działali też uczestnicy projektu – czerpiąc z wzorców dawnych silv, zapisywali opowieści sąsiedzkie, daty wypadków dziejowych, rodzinnych, nawet zjawiska atmosferyczne, i wiele innych drobnych wydarzeń, tylko pozornie zwyczajnych. Bo nawet jeśli takie są, to są ważne dla rodziny.

Ośrodek Pogranicze do wspólnej pracy zaprosił różne pokolenia trzech wiosek – Dusznicy, Żegar i Krasnogrudy. I wymyślił interdyscyplinarne działania, których pokłosiem będzie Księga – Pamiętnik dziejów tych miejscowości i rodzin je zamieszkujących.

Logo projektu 'Silva Rerum'
Logo projektu 'Silva Rerum'  Materiały prasowe

Działania na różnym poziomie

Tworzeniu Księgi towarzyszyły warsztaty (dziennikarskie, filmowe, fotograficzne, literackie, plastyczne), spotkania i wywiady, podróże do miejsc, w których archiwizowane są filmy, fotografie i dokumenty z dziejów historii i kultury Polski (młodzi uczestnicy projektu odwiedzili m.in. Wilno i Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, by obejrzeć księgi przechowywane w tamtejszym archiwum).

Ośrodek Pogranicze planuje pokazy Silvy Rerum w regionie, całej Polsce, a także w Litwie i Rosji (Okręg Kaliningradzki). Koordynatorką i współautorką projektu jest Małgorzata Sporek-Czyżewska.

Plakat projektu 'Silva Rerum'
Plakat projektu 'Silva Rerum'  Materiały prasowe

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem