„Biblia Domowa albo Silva Rerum” to kolejne intrygujące przedsięwzięcie, do którego Ośrodek Pogranicze zaprosił mieszkańców okolic Sejn. Tym razem polegało na działaniach skupionych wokół tematu pamięci domu i okolicy.
Punktem wyjścia były dawne silvy – księgi domowe, w których rodzina zapisywała istotne dla niej sprawy, daty, opowieści. I w podobny sposób działali też uczestnicy projektu – czerpiąc z wzorców dawnych silv, zapisywali opowieści sąsiedzkie, daty wypadków dziejowych, rodzinnych, nawet zjawiska atmosferyczne, i wiele innych drobnych wydarzeń, tylko pozornie zwyczajnych. Bo nawet jeśli takie są, to są ważne dla rodziny.
Ośrodek Pogranicze do wspólnej pracy zaprosił różne pokolenia trzech wiosek – Dusznicy, Żegar i Krasnogrudy. I wymyślił interdyscyplinarne działania, których pokłosiem będzie Księga – Pamiętnik dziejów tych miejscowości i rodzin je zamieszkujących.
Tworzeniu Księgi towarzyszyły warsztaty (dziennikarskie, filmowe, fotograficzne, literackie, plastyczne), spotkania i wywiady, podróże do miejsc, w których archiwizowane są filmy, fotografie i dokumenty z dziejów historii i kultury Polski (młodzi uczestnicy projektu odwiedzili m.in. Wilno i Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, by obejrzeć księgi przechowywane w tamtejszym archiwum).
Ośrodek Pogranicze planuje pokazy Silvy Rerum w regionie, całej Polsce, a także w Litwie i Rosji (Okręg Kaliningradzki). Koordynatorką i współautorką projektu jest Małgorzata Sporek-Czyżewska.
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze