Wspólnie naprawimy mural "Utkany wielokulturowością" - zapowiadają społecznicy. Na kolorowym, wielokulturowym muralu na al. Piłsudskiego nazista namazał czarną swastykę. W piątek (26.01) ma ona zniknąć, a udział w tym może mieć każdy - organizatorzy zapraszają mieszkańców Białegostoku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na Facebooku utworzyli wydarzenie „Utkany kolorami Białystok – naprawiamy mural”, zapraszając na piątek w godz. 14-15.30 na aleję Józefa Piłsudskiego 19/1 i zachęcając:

„Zapraszamy wszystkie osoby i organizacje, dla których ważne są tradycje wielokulturowości Białegostoku oraz otwartość i akceptacja różnorodności. Naszą intencją jest, byśmy podczas tego krótkiego wydarzenia wspólnie pokazali naszą solidarność i miasto bez nienawiści, nazizmu, dyskryminacji, antysemityzmu”.

Prezydent Truskolaski będzie malował

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Klamra przy współpracy ze Stowarzyszeniem 9/12 i miastem Białystok, angażują się też Normalny Białystok i Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku. Poprowadzi je Dariusz Paczkowski, artysta streetartowy, pod okiem którego w 2015 roku powstawał ten mural.

– Autor muralu zwrócił się do nas z prośbą o wsparcie finansowe wydarzenia. Przekazujemy na ten cel 2,5 tys. zł, w odnawianiu muralu weźmie udział również prezydent Tadeusz Truskolaski – mówi Urszula Mirończuk, rzeczniczka prezydenta.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przeciw faszystowskiej retoryce

Mowa miłości

Swastykę namazał ktoś w sobotę, 13 stycznia – dokładnie w centrum obrazu, w miejscu, gdzie artysta umieścił wizerunek menory.

Mural powstał jesienią 2015 roku. Przeplatają się w nim różnokolorowe nitki, słowa w kilku językach oraz symbole charakterystyczne dla różnych kultur, np. menora, fragment wycinanki czy ozdobnik z podlaskich chat. Malowidło „Utkane wielokulturowością” wykonali uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Paczkowskiego w ramach projektu „Mow@ Miłości” Fundacji Klamra wspieranej przez Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12.

To nie pierwszy mural, który padł ofiarą „białej siły”. Szczęścia nie miał także antyrasistowski mural na ścianie bloku przy ul. Batalionów Chłopskich 1. Ktoś zniszczył dzieło, oblewając białą farbą.

I po tolerancji. Białą farbą w antyrasistowski mural

Radni potępili swastykę

Białostoccy radni przyjęli stanowisko potępiające akty rasizmu i ksenofobii i wezwali do podjęcia wszelkich działań prowadzących do wykrycia sprawców tych aktów. Treść przygotowała Anna Augustyn z klubu radnych Tadeusza Truskolaskiego. Pisze w nim: „Rada Miasta Białystok, jako demokratyczna reprezentacja wszystkich mieszkańców naszego miasta, pragnie wyrazić ubolewanie, jak również kategoryczny sprzeciw w związku z pojawiającymi się w białostockiej przestrzeni publicznej przejawami rasizmu i ksenofobii. Białystok to miasto dumne ze swojej wspaniałej historii i swoich wybitnych obywateli, wśród których znaleźć możemy ludzi różnych wyznań i narodowości. To jednocześnie miasto, na którym totalitarny obłęd ubiegłego stulecia odcisnął wyjątkowo bolesne piętno w postaci masowych mordów, deportacji i barbarzyńskich zniszczeń. W związku z tym zobowiązani jesteśmy do wyrażenia przekonania, że nie ma tu miejsca na symbolikę nawiązującą do rasowej, narodowej czy religijnej nienawiści, na hasła czy znaki odwołujące się do ideologii ludobójczych”.

Radny, który chce wieszać polityków PO, trafi jednak przed sąd? Jest zażalenie

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem