Już po raz dziewiąty uhonorowany zostanie lekarz z województwa podlaskiego, ktoś pełen empatii i szacunku dla pacjenta, życzliwy i profesjonalny. Rozpoczęła się IX edycja Nagrody im. dr. Krzysztofa Kanigowskiego. Kandydatów do niej można zgłaszać do 15 marca 2018 roku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ogłoszenie nazwiska laureata nagrody 2018 oraz wręczenie nagrody odbędzie się 7 kwietnia o godz. 16 w Galerii Arsenał w Białymstoku.

Do tej pory nagrodę otrzymali tacy wybitni lekarze jak:

*dr Elżbieta Solarz z Hospicjum Domowego dla Dzieci „Pomóż im” (2010),

*dr Zbigniew Mazurkiewicz, ordynator Oddziału Ortopedii w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku (2011),

*dr Teresa Żółtowska, wieloletnia lekarka onkolog, organizatorka lecznictwa onkologicznego i opieki hospicyjnej (2012),

*dr Henryk Usowicz, ordynator Oddziału Chirurgii w Powiatowym Szpitalu im. Edwarda Rittlera w Sejnach (2013),

*dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz z Białostockiego Centrum Onkologii i dr Dariusz Kuć z Domowego Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku (2014),

*dr Helena Kuleszo-Kopystecka z Hospicjum „Dom Opatrzności Bożej” w Białymstoku (2015),

*dr Leszek Kozłowski z Oddziału Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu MSW w Białymstoku (2016),

*dr Piotr Grabowski z Podlaskiego Hospicjum Onkologicznego w Nowej Woli koło Michałowa (2017).

Publiczny wyraz uznania

Fundatorzy Nagrody zaznaczają, że chcą wskazać i nagrodzić lekarzy, którzy leczą człowieka, nie tylko chorobę. Relacje z pacjentami budują poprzez życzliwość i empatię. Kształtują etos zawodu, są szanowani i są wzorami do naśladowania.

Nagrodę ustanowili przyjaciele i rodzina zmarłego w 2008 roku dr. Krzysztofa Kanigowskiego, wybitnego chirurga z Białegostoku, lekarza pochylającego się nad chorymi z uwagą i troską. Fundusz nagrody jest gromadzony wyłącznie z dotacji od osób prywatnych.

Plakat Nagrody im. Krzysztofa Kanigowskiego
Plakat Nagrody im. Krzysztofa Kanigowskiego  Materiały prasowe

Nagroda jest przykładem starań o podniesienie jakości leczenia, o etyczne i empatyczne relacje lekarzy z pacjentami. Umożliwia publiczne wyrażenie uznania lekarzom, którzy spełniają powyższe standardy. Składa się z pamiątkowej statuetki, wykonanej przez artystkę rzeźbiarkę Małgorzatę Niedzielko, honorowego dyplomu oraz kwoty pieniężnej.

Być dobrym człowiekiem

W ubiegłym roku laureatem nagrody został doktor Paweł Grabowski z Hospicjum Domowego pw. Proroka Eliasza w Nowej Woli – za to, że we wsiach wschodniego Podlasia podjął się nadzwyczajnej misji lekarza opiekuna, że życzliwie, z szacunkiem towarzyszy chorym oraz ich rodzinom.

– Za to, że jego działania wypływają z przekonania o powinnościach lekarza wobec chorego, jako człowieka wobec człowieka. Skutkują powstawaniem dobra w lokalnej wspólnocie i dla wielu są wzorem postępowania – dodawał podczas uroczystości Krzysztof Gedroyć, przewodniczący Nagrody im. Krzysztofa Kanigowskiego, pisarz, wykładowca w Akademii Teatralnej i mąż córki patrona nagrody – Ewy Kanigowskiej-Gedroyć.

– Tata to był fajny gość – mówiła podczas finału Ewa Kanigowska-Gedroyć. Krzysztof Kanigowski przez całe lata kierował oddziałem chirurgii w Wojewódzkim Szpitalu im. J. Śniadeckiego. Zmarł nagle w listopadzie 2008 roku. Po jego śmierci rodzina i przyjaciele postanowili ustanowić nagrodę jego imienia. I honorować nią lekarzy, którzy pamiętają, że ich zawód to misja.

Jego córka wspominała, że bywały uroczystości rodzinne, od których ojca odrywał telefon. Nie oglądając się na nic, pędził wtedy do szpitala. Świadomie lub nie, inni lekarze idą w jego ślady i jest ich coraz więcej – w sumie już kilkudziesięciu nominowanych do nagrody. O przyświecającej nagrodzie idei Ewa Kanigowska-Gedroyć mówiła: – Po prostu chodzi o to, by być dobrym człowiekiem – grzecznym, współczującym, chcącym pomagać.

Jak zgłosić kandydata

Sposób zgłaszania opisany jest na stronie:

http://doktorkanigowski.pl/nagroda-2018/

Pokrótce – można to zrobić, wysyłając wypełniony formularz elektroniczny lub listownie, na adres:

Nagroda im. dr. Krzysztofa Kanigowskiego

ul. Wiktorii 12

15-070 Białystok

W formularzu zgłoszeniowym oprócz informacji o kandydacie i osobie zgłaszającej (nie będą przekazywane osobom trzecim; służą  wyłącznie kapitule nagrody, która przed przystąpieniem do prac zapyta kandydatów, czy zgadzają się na kandydowanie) należy napisać krótkie uzasadnienie zgłoszenia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem