Policja nie jest w stanie podejmować działań na to, co zostało pokazane w "Superwizjerze", bo jest pytanie, jaką wiedzę policja na ten temat posiadała. Nie tylko MSWiA tutaj jest właściwe dla tej sprawy. Jeśli chodzi o tego typu sytuacje i zjawiska, to także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - mówił w Białymstoku wiceminister Jarosław Zieliński, odnosząc się do działalności neonazistów w Polsce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przebywający w Białymstoku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński podczas krótkiej konferencji prasowej przed doroczną odprawą podlaskiej policji i straży pożarnej odniósł się do pokazanego w „Superwizjerze” TVN wstrząsającego reportażu o działaniach polskich neonazistów, w tym stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”.

"Superwizjer" TVN 24 dotarł do polskich neonazistów. "Za Adolfa Hitlera trzykrotne Sieg heil!"

Zieliński spycha na ABW?

Pytany przez „Wyborczą”, czy jego resort zna skalę i nazwy innych organizacji o charakterze faszystowskim – poza „Dumą i Nowoczesnością” – działających w Polsce, uniknął odpowiedzi. Stwierdził:

– Minister Joachim Brudziński w czwartek złoży informację na ten temat w kompleksowym ujęciu, w ramach dostępnej wiedzy, jaką posiada policja – na wniosek klubu PiS. W zakresie właściwości MSWiA.

'Superwizjer' wyemitował reportaż o polskich neonazistach
'Superwizjer' wyemitował reportaż o polskich neonazistach  Fot. twitter.com/PrzemekHenzel | twitter.com/SUPERWIZJER_TVN

Dodał przy tym:

– Pamiętajmy, że nie tylko MSWiA tutaj jest właściwe dla tej sprawy. Jeśli chodzi o tego typu sytuacje i zjawiska, to także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

– Czy MSWiA monitorowało dotąd ten problem, jeśli tak, dlaczego nie podejmowało żadnych działań? – dopytywałem.

Zieliński odparł enigmatycznie:

– Przede wszystkim policja nie jest w stanie podejmować działań na to, co zostało pokazane w „Superwizjerze”, bo jest pytanie, jaką wiedzę policja na ten temat posiadała. Jest pytanie, od kiedy ten materiał posiada telewizja [TVN – red.]. Gdyby rzeczywiście telewizja była tam na miejscu, to dobrze by było, aby też była policja czy ABW. Jeżeli organy państwa mają informację, że takie działania [propagowanie faszyzmu – red.] są podejmowane, to z całą surowością – w ramach wiedzy, którą posiadają – powinny być one i będą karane.

Skini pękają i proszą o kary. "Idziemy po was"

Zwrócił się do dziennikarzy:

– Musimy wszyscy umówić się, bo zjawisko jest groźne, że organy państwa podejmują działania i podejmować będą. Potępienie jest ważne, bo oznacza brak przyzwolenia, a oczywiście organy odpowiednie – policja, ABW, rząd, prokuratura – będą robić wszystko, co do nich należy.

– Czyli policja nie miała wiedzy o zdarzeniach pokazanych w „Superwizjerze”? – nie dawałem za wygraną. W odpowiedzi usłyszałem:

– Proszę mi dzisiaj takich pytań nie stawiać. Informacja będzie przedstawiona po sprawdzeniu, po analizie. Bezpośrednio MSWiA nie realizuje zadań policyjnych. Minister spraw wewnętrznych nadzoruje policję, a nie wykonuje zadań za policję.

Delegalizacja niewykluczona, ale...

– Czy stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność” należy zdelegalizować? – dociekałem.

– Wiedza, którą będziemy posiadali, mam nadzieję pełna, to pokaże. Nie jest to wykluczone. Trudno w tej sprawie wykluczyć cokolwiek. Trudno przesądzać, nie znając całości materiałów w tej sprawie – utrzymywał Zieliński.

– Czy organizacje posługujące się mową nienawiści należy w Polsce zdelegalizować?

Wiceminister spraw wewnętrznych twierdził:

– Należałoby robić wszystko, żeby nie było mowy nienawiści. Mową nienawiści posługują się także politycy, niestety. Atak na biura poselskie PiS nie jest niczym innym, tylko czymś takim. Zabójstwo pana Rosiaka w Łodzi było właśnie takim bardzo groźnym przejawem mowy nienawiści politycznej. Nie powinny oczywiście istnieć takie organizacje, które posługują się mową, czynem nienawiści. To jest antycywilizacyjne, groźne dla ustroju państwa, dla nas wszystkich jako obywateli. Z tym musimy wszyscy walczyć.

ONR popsuł rocznicę wybuchu powstania warszawskiego w Białymstoku

– Czy ONR, posługujący się mową nienawiści trzeba zdelegalizować?

– To pytanie, które nie ma związku z tą sprawą. Na to pytanie nie będę odpowiadał, bo możemy wymienić cały szereg innych organizacji. Ani legalnie, ani nielegalnie nie powinny działać osoby i organizacje, które posługują się mową nienawiści.

Ponownie odniósł się do wycofania w ubiegłym roku podręcznika dla policjantów do rozpoznawania przestępstw z nienawiści i dyskryminacji (decyzję taką podjął właśnie Zieliński). Oświadczył:

– Podręcznik był nieaktualny i nie ma wpływu na tego typu zjawiska [jak przywołane w materiale w „Superwizjerze”- red.]. Trzeba, żeby w Polsce było przestrzegane prawo. I policja to czyni i będzie czynić.

Zieliński nie zdał egzaminu. Przewodniczący pierwszej "S" wycofuje list polecający

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Skończy się na tym, że TVN dostanie karę za "propagowanie faszyzmu"...
  @musa-wasa
  ze 100 milionów jak w banku !
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Pan Zieliński nie wiedział o torturach na Igorze na posterunku we Wrocławiu, nie wiedział, że jego oprawcy i ch przełożeni byli bezkarni, nie widział rasistowskich transparentów i rasistowskich okrzyków na Marszu Niepodległości , nic nie wie o neonazistach i faszystach, nie wie jak zorganizować zasadzkę na gangstera, który zabija antyterrorystę - to co on wie. Wie, że trzeba policjantów zatrudniać do rozsypywania konfetti na jego cześć, umie zorganizować asystę policyjnych "aniołów ", wie jak zgromadzić 2000 policjantów na ochronę miesięcznic, wie jak unieszkodliwiać i poniżać demonstrujące kobiety, jak uprzykrzać życie pokojowym demonstrantom, umie ochraniać marsze narodowców i ONR -u przed zagrożeniem ze strony kobiet z białymi różami. Jest "wspaniałym" nadzorcą pracy policji.
  @emeryt71
  Pan Zieliński wie tylko jedno: jak robić polityczną karierę w PiS.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @emeryt71
  Jaki rząd, taki nadzorca policji.Realizuje wytyczne rządu. Sam nic nie wymyśli, to by bylo za duże obciążenie dla jego umysłu. Teraz też wyraźnie czeka na oficjalne stanowisko
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Policja nie wiedziała ? Ale o paniach noszących białe róże wie wszystko !!!
  już oceniałe(a)ś
  37
  0
  Pytanie do p. Zielinskiego- czy policja widziala jak maszerowali wasi PATRIOCI z transparentami- ''EUROPA DLA BIALYCH'', jak wieszano zdjecia europoslow PO na szubienicach????
  już oceniałe(a)ś
  32
  0
  On się kapnie jak mu konfetti z kamieni na leb spadnie.
  Ruszcie dupy kulsony.Nie bijcie kobiet na ulicach.Idźcie po swoich kumpli nazioli.
  już oceniałe(a)ś
  28
  0
  Zieliński to ministrant niewiedzy, on nawet nie wie że kapelan białostockiej policji modlił się za tych nazioli razem z Miedlarem. Wie tylko, że esbecy brali po 20tys. emerytury.
  już oceniałe(a)ś
  26
  0
  wystarczy spojrzec na buzke tego mocarza intelektu...
  @sesil
  Masz na myśli to coś z przodu jego głowy ?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Ależ hipokryzja, przymilali się nacjonalistom i faszystom na wszelkie sposoby a teraz zdziwieni jak się im pokazuje to co należało do ich obowiązków. Trybunał stanu dla Zielińskiego i Błaszczaka to mało.
  już oceniałe(a)ś
  26
  0