Kolejny, doroczny Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan trwa w Białymstoku. W tym roku został zorganizowany pod hasłem: "Prawica Twoja wsławiła się mocą".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ramach Tygodnia trwającego od minionej środy (17.01) do tej pory odbyły się zawody sportowe o puchar Małych Radości Ekumenicznych w Zespole Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia. W niedzielę (21.01) w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny o godz. 18 rozpocznie się msza w intencji jedności chrześcijan pod przewodnictwem metropolity białostockiego, abp. Tadeusza Wojdy. Kazanie ma wygłosić abp Jakub – ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

Oddech dwóch płuc

W miniony piątek (19.01) – w prawosławne święto Jordanu – nabożeństwo w intencji jedności chrześcijan zostało zorganizowane w cerkwi Świętego Ducha. W zastępstwie nieobecnego ze względu na stan zdrowia abp. Jakuba, przewodniczył mu biskup supraski Andrzej, a kazanie wygłosił metropolita Wojda. Wspominał o grzechu, którego skutkiem jest brak jedności, potrzebie nawrócenia oraz o duchowym i praktycznym wymiarze ekumenizmu.

Mówił: – Walka o przykazanie miłości rozgrywa się na płaszczyźnie duchowej i praktycznej. To walka o osobiste nawrócenie i modlitwa, byśmy byli jedno.

Wskazywał, że ekumenizm praktyczny „realizuje się w codzienności małżeństw mieszanych, sąsiedztwa czy pracy zawodowej i objawia się we wzajemnym poznawaniu i ubogacaniu, czyniąc w ten sposób głęboki oddech dwóch płuc: wschodniego i zachodniego, którego tak bardzo pragnął dla chrześcijan św. Jan Paweł II”.

Apelował: – Niech miłość będzie świadectwem sensowności wiary dla zsekularyzowanego świata. Niech przez miłość chrześcijan świat uwierzy, że Bóg jest miłością. Niech miłość chrześcijan pociągnie ku Bogu tych, którzy od Niego odeszli powodowani zgorszeniem chrześcijańskich podziałów.

Gdy mamy w sobie ciszę...

Z kolei biskup Andrzej podkreślał: – Tylko wówczas, gdy mamy w sobie ciszę i spokój, gdy mamy pokój w sercu, może zamieszkać w nas Bóg. A wówczas na naszej drodze nie będą stały żadne podziały [...]. Jeśli potrafimy w drugim człowieku odnajdywać Chrystusa, wówczas potrafimy pomnażać miłość bliźniego, czyli to, co jest głównym elementem prowadzącym do jedności.

W ramach Tygodnia m.in. we wtorek (23.01) o godz. 17 w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym (ul. Warszawska 46) rozpocznie się Trójgłos Ekumeniczny: „Duch, który umacnia miłość” i nieszpory ekumeniczne pod przewodnictwem bp. Henryka Ciereszki. Z kolei następnego dnia od godz. 16 w Sanktuarium bł. Bolesławy Lament (ul. Stołeczna 5) trwać będzie konferencja: „Widzialnie o Niewidzialnym – Duch Święty w ikonografii”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem