Dwa tygodnie laby i mnóstwo atrakcji - tylko przebierać. Tysiące klocków, ciekawe historie (łodzi podwodnych i aeroplanu), zabawy w introligatora, gry rodzinne, bezkrwawe łowy w parku, nauka zdobienia ikon, zabawy sprzed prawie stu lat, rzeźbienie... Właśnie zaczynają się ferie. Placówki miejskie przygotowały mnóstwo propozycji. Sprawdź, co możesz zaproponować swojemu dziecku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

CENTRUM IM. ZAMENHOFA

ul. Warszawska 19

Ferie z klockami Lego. Wielka Synagoga

Centrum po raz kolejny zaprasza na ferie z klockami Lego. Potrwają dłużej niż tradycyjna zimowa laba, bo aż trzy tygodnie, w dniach 22 stycznia-11 lutego. Codziennie w godz. 10-17. Do dyspozycji uczestników będą tysiące klocków! Na zajęcia można wybrać się indywidualnie – z rodziną lub opiekunami albo z grupą zorganizowaną i wziąć udział w zajęciach z instruktorem. Zapisy i szczegółowe informacje: tel. 85 67 67 367;

W tym roku w BOK/CLZ można będzie zobaczyć też unikatową – bo zbudowaną z 12 tysięcy systemowych klocków – Wielką Synagogę. Oryginał powstał w latach 1909-1913 według projektu Samuela J. Rabinowicza. Synagoga znajdowała się w centrum Białegostoku, w 1941 roku została spalona przez nazistów, obecnie w tym miejscu stoi pomnik.

LEGO dla każdego

wiek: 6+ (dostępne są także klocki dla dzieci w wieku 1+); cena: 6 zł od osoby za godzinę zabawy. Uwaga: w trakcie wizyty w BOK/CLZ i zajęć wymagana jest obecność rodziców lub opiekunów

Świetna okazja do „zagospodarowania” przestrzeni wokół Wielkiej Synagogi i stworzenia z klocków Lego XX-wiecznego Białegostoku.

LEGO na temat

wiek: 6-14 lat; czas trwania: ok. 90 minut; cena: 10 zł od osoby; zajęcia dla grup zorganizowanych (min. 10 osób); zapisy i szczegółowe informacje: tel. 85 67 67 367;

W pierwszej części warsztatu uczestnicy wraz z instruktorem obejrzą replikę Wielkiej Synagogi, zbudowaną z klocków Lego. Dowiedzą się, co to jest judaizm, synagoga oraz poznają jej historię. Następnie, w sali warsztatowej – zgodnie z wybraną ścieżką tematyczną – poszerzą zasób informacji, a zdobytą wiedzę wykorzystają twórczo w części praktycznej.

Do wyboru będą dwie ścieżki tematyczne:

Wnętrze synagogi

(uczestnicy zajęć poznają reguły budowy synagogi, układ oraz najważniejsze elementy wnętrza, m.in. Aron ha-kodesz, Bimę. Dowiedzą się, jak nazywa się święta księga judaizmu oraz w jaki sposób zdobiono domy modlitwy. W części warsztatowej, wykorzystując swoją kreatywność, samodzielnie stworzą zdobienia z klocków Lego. Prace wykonają w technice 2D lub 3D).

Witraże w synagogach

(barwne szkło pojawiało się w okiennych ozdobach synagog. „Opowiadały” i upamiętniały one religijne historie sprzed wieków. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, co to jest witraż, jak jest tworzony oraz poznają sposób obrazowania i symboliki witrażu w judaizmie. W części warsztatowej samodzielnie stworzą witraż, wykorzystując klocki Lego. Prace wykonają w technice 2D).

GALERIA ARSENAŁ

ul. Mickiewicza 2

Ferie z introligatorem

Dlaczego czytamy od deski do deski? Co to jest kapitałka? Jak dawniej zszywano zeszyty szkolne? Na te i wiele innych pytań odpowiedź poznają uczestnicy warsztatów introligatorskich w Galerii Arsenał. Zajęcia poprowadzą specjaliści z Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu.

Warsztaty odbywają się w dniach: 25-28 stycznia oraz 1-4 lutego w godzinach od 10 do 18 (ostatnia grupa o godz. 16) w Galerii Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2; Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: poczta@muzeumdruku.pl bądź telefonicznie pod numerem 725 783 392.

Propozycja dla dzieci w wieku do lat 10:

Wykonanie zeszytu szytego ręcznie z okładką ozdobioną linorytem wcześniej przygotowanym przez grafika.

Koszt: 10 zł/os. (czas trwania: około 1,5 godziny);

Propozycja dla dzieci i młodzieży powyżej 10 lat:

Wykonanie zeszytu szytego ręcznie oraz samodzielne wykonanie linorytu, który zostanie odciśnięty na okładce.

Koszt: 20 zł/os. (czas trwania: około 2 godzin)

Wypożyczalnia nart na Dojlidach
Wypożyczalnia nart na Dojlidach  Fot. BOSiR Białystok

BIAŁOSTOCKI OŚRODEK SPORTU I REKREACJI

Trzy miejskie pływalnie (ul. Włókiennicza, Mazowiecka i Stroma) zapraszają na kursy nauki i doskonalenia pływalnia. W ramach ferii wstęp na baseny – już od 5 zł. Lodowisko oferuje dodatkowe godziny wejść. Wybrać się można też na Dojlidy, aby spróbować swoich sił w narciarstwie biegowym.

Pływalnie miejskie – zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku w następujących terminach:

– I kurs 5 lekcji od 22 do 26 stycznia

– II kurs 5 lekcji od 29 stycznia do 2 lutego.

Pływalnia Sportowa (ul. Włókiennicza)

Godz. 10-10.45 – dzieci 8-12 lat – doskonalenie pływania na dużym basenie – cena za jeden kurs 80 zł

Godz. 10.45-11.30 – młodzież i dorośli – doskonalenie pływania na dużym basenie – cena za jeden kurs 80 zł

Godz. 10.45-11.30 – dzieci 6-9 lat – grupa dla początkujących na brodziku – cena za jeden kurs 60 zł

Godz. 11.45-12.30 – dzieci 6-9 lat – doskonalenie pływania na brodziku – cena za jeden kurs 60 zł

Pływalnia Rodzinna (ul. Stroma)

Godz. 12.30-13.15 – dzieci 6-9 lat – doskonalenie pływania na brodziku – cena za jeden kurs 60 zł

Godz. 12.30-13.15 – dzieci 6-9 lat – grupa dla początkujących na brodziku – cena za jeden kurs 60 zł

Godz. 13.15-14 – dzieci 8-12 lat – doskonalenie pływania na dużym basenie – cena za jeden kurs 80 zł

Godz. 14.00-14.45 – młodzież i dorośli – doskonalenie pływania na dużym basenie – cena za jeden kurs 80 zł

Pływalnia Kameralna (ul. Stroma)

Godz. 14.45.-15.30 – dzieci od 6 lat – grupa dla początkujących – cena za jeden kurs 60 zł

Godz. 14.45.-15.30 – dzieci od 6 lat – doskonalenie pływania – cena za jeden kurs 60 zł

Zapisy przyjmujemy osobiście lub telefonicznie w kasach poszczególnych pływalni.

BIAŁOSTOCKI OŚRODEK KULTURY

ul. Legionowa 5

Akcja Zima

Karaoke, pokazy filmów, spektakl, a na finał – dyskoteka. Na ferie w ramach Akcji Zima BOK zaprasza do kina Forum i kawiarni Fama. W programie sa też zajęcia plastyczne. Codziennie uczestnicy spotykają się o godz. 10. Program: 23 stycznia, godz. 10, kino Forum – film „Mikołaj w każdym z nas” (wiek: 6+), bilet: 7 zł

24 stycznia, godz. 10, klub Fama – zajęcia plastyczne dla dzieci, bilet: 5 zł

25 stycznia, godz. 10, kino Forum – film „Łapa” (wiek: 6+), bilet: 7 zł

26 stycznia, godz. 10, kino Forum – zimowe karaoke, wstęp wolny

29 stycznia, godz. 10, kino Forum – spektakl „Królowa Śniegu” Teatr Nemno, bilet: 5 zł

30 stycznia, godz. 10, kino Forum – film „Kacper i Emma jadą w góry” (wiek: 6+), bilet: 7 zł

31 stycznia, godz. 10, klub Fama – warsztaty z papieru „Papierowe abstrakcje” (prowadzenie: Oktawiusz Stępień), bilet: 5 zł

1 lutego, godz. 10, kino Forum – film „Traktorek Florek” (wiek: 6+), bilet: 7 zł

2 lutego, godz. 10, klub Fama – dyskoteka, wstęp wolny;

Warsztaty w Galerii Sleńdzińskich
Warsztaty w Galerii Sleńdzińskich  Fot. materiały organizatora

GALERIA IM. SLEŃDZIŃSKICH

Galeria proponuje wyjątkowe warsztaty: „Trzy po trzy”, „Pudło Erwina” oraz gra rodzinna „Odsłoń/Odszukaj/Odgadnij”. W trakcie pierwszych zajęć uczestnicy wykonają maski i proste formy lalkowe, podczas drugich – stworzą film techniką animacji poklatkowej.

Galeria przy Waryńskiego 24 A – Odsłoń / Odszukaj / Odgadnij – gra rodzinna:

22 stycznia – 4 lutego (w dniach i godzinach otwarcia Galerii); grupy 2-4 osób w wieku 7+

Alternatywna forma zwiedzania wystawy umożliwiająca bliższe poznanie twórczości rodziny Sleńdzińskich. „Odsłoń, odszukaj, odgadnij” to połączenie popularnej gry memo z zabawą w kolekcjonowanie dzieł sztuki. Celem gry jest zebranie kompletu eksponatów związanych z wybranym artystą. Gra rozwija wiedzę z zakresu sztuk plastycznych, ćwiczy pamięć, a także jest wspaniałą okazją do rodzinnej integracji i aktywnego spędzenia czasu wolnego w otoczeniu sztuki.

Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77; koszt gry: bilet wstępu do Galerii (niedziela bezpłatna)

Galeria przy ul. Wiktorii 5 – Trzy po trzy – warsztaty

24-26 stycznia (środa-piątek); godz. 9-12; dla dzieci w wieku 8-12 lat

To trzy dni trzygodzinnej zabawy z plastyką. W trakcie ferii wykonamy maski i proste formy lalkowe. Warsztaty prowadzi: Martyna Štepán-Dworakowska.

Zgłoszenia: tel. 85 732 33 33 e-mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl; koszt zajęć: 30 zł/cykl

Salon przy ul. Legionowej 2 – Pudło Erwina – warsztaty

29 stycznia - 2 lutego (poniedziałek-piątek), godz. 10-13

Osoby w wieku 13+

Uczestnicy wejdą w świat reżysera Erwina Axera. Wśród tajemniczych sześcianów wypełniających Galerię wspólnie stworzą film techniką animacji poklatkowej. Wykorzystując fotografię cyfrową, wykonają trójwymiarowe obrazy i przeniosą się w pudełkową przestrzeń sceny teatralnej. Co się stanie dalej? To zależy już tylko od wyobraźni. Warsztaty prowadzą: Joanna Rafalska, Krzysztof Wróbel.

Zgłoszenia: tel. 502 138 980, e-mail: j.rafalska@galeriaslendzinskich.pl; koszt zajęć: 50 zł/cykl

MUZEUM WOJSKA

ul. Kilińskiego 8

Wielkie wynalazki

Tu ferie przebiegną pod znakiem wielkich wynalazków – takich jak m.in.: aeroplan, pociąg pancerny, czołg, łódź podwodna. Na zajęciach „Wielkopolska Eskadra Lotnicza”, „Pociąg Pancerny”, „Czołg generała Hallera”, „Marynarka Wojenna” uczestnicy obejrzą archiwalne fotografie, wysłuchają historii, przygotują kartonowe modele. W Muzeum Pamięci Sybiru odbędzie się seria warsztatów, podczas których uczestnicy wyruszą w podróż po odległej Syberii, krainy zesłań i deportacji.

22 stycznia – 11 lutego; wtorek-piątek, godz. 9.30-17, czas: 60 min; wiek uczestników: 7-12 lat

Obowiązuje wcześniejsza rejestracja grup pod nr. tel. 85 741 64 49

Zajęcia podzielone są na dwa moduły: w pierwszym pod okiem edukatora – zwiedzanie wystawy „Między dwiema wojnami 1918-1939”, w drugim każdy z uczestników wykonuje kartonowy model zgodnie z tematem zajęć (jeden temat do wyboru):

Wielkopolska Eskadra Lotnicza

Na podstawie archiwalnych zdjęć, muzealnicy przybliżą uczestnikom jedną z najciekawszych historii dotyczącą powstańców wielkopolskich, którzy 6 stycznia 1919 r. na terenie Ławic zdobyli prawie 300 niemieckich samolotów. Następnie wykonamy repliki niemieckich samolotów, m.in. Albatros i Fokker.

Pociągi Pancerne

„Kozak”, „Piłsudczyk”, „Danuta”. To tylko niektóre nazwy nadawane polskim pociągom pancernym. Jak wyglądało życie codzienne żołnierzy w nich służących? Tego możecie dowiedzieć się, wybierając temat Pociągi Pancerne. W drugiej części warsztatu każdy z uczestników wykona model lokomotywy pociągu pancernego.

Czołgi generała Hallera

Firma Renault wyprodukowała około 4 tysięcy egzemplarzy czołgu FT-17, z czego w kwietniu 1919 r. 120 sztuk wcielono do polskiego pułku czołgów, otwierając tym samym historię istnienia broni pancernej w II RP. Na zajęciach – opierając się o archiwalia - uczestnicy poznają historię czołgu FT-17 oraz wykonają jego kartonowy model.

Marynarka Wojenna

W 1918 r. Polska nie miała dostępu do morza, jednak decyzją gen. Rozwadowskiego rozpoczęto formowanie Marynarki Wojennej na bazie Wiślanej Flotylli. Jakich statków używali wtedy marynarze? Kto na nich służył? Jako podsumowanie uczestnicy wykonają proste modele jednostek pływających II Rzeczypospolitej.

MUZEUM PODLASKIE: RATUSZ

Białystok, Rynek Kościuszki 10

Dla dzieci w wieku 8-12 lat: interaktywne zajęcia edukacyjne na wystawie czasowej „Andrzej Muszyński. 40 lat pracy twórczej”.

Sen o Białymstoku

Jakie są źródła natchnienia współczesnych artystów? Czy artystę może zainspirować miasto? Uczestnicy poszukają odpowiedzi na te pytania, oglądając prace Andrzeja Muszyńskiego. Dowiedzą się, co tworzy artysta i w jaki sposób zainspirował go Białystok. Sprawdzą, co z tym wszystkim ma wspólnego mural, przedstawiający twórcę języka esperanto Ludwika Zamenhofa oraz pomnik księdza Jerzego Popiełuszki, stojący niedaleko pałacu Branickich. W części warsztatowej stworzą na kolorowych kwadratach kolaże przedstawiające fragmenty Białegostoku, z jego charakterystycznymi budynkami, symbolami i ulicami. Następnie połączą je wszystkie, tworząc kolorowy obraz naszego miasta.

Niedziela, 21 stycznia, godz. 12

Wiek uczestników: 8-12 lat. Czas trwania zajęć: ok. 60 min. Koszt: 10 zł dziecko, 5 zł opiekun (z Kartą Dużej Rodziny 2 zł dziecko + 2 zł opiekun). Liczba miejsc: 15 osób w grupie.

Zainteresowani proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny: 85 740 77 41 lub kom. 509 336 740.

MUZEUM HISTORYCZNE

ul. Warszawska 37

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

(Istnieje możliwość dołączenia osób indywidualnych)

Gry i zabawy naszych pradziadków

Zajęcia dla grup przedszkolnych oraz uczniów klas 1-3 szkół podstawowych

Terminy spotkań: 22-26 stycznia

Wśród bogatej kolekcji eksponatów prezentowanych w muzeum znajduje się również ciekawa kolekcja zabawek. Na ich podstawie uczestnicy zajęć przeniosą się w czasy swoich przodków, a także poznają dawne formy gier i zabaw, w które się bawiono, by spędzić miło wolny czas.

Kolędujmy wszyscy wraz

Zajęcia dla uczniów klas 4 -7 szkół podstawowych oraz gimnazjów

Terminy spotkań: 29 stycznia – 2 lutego

Opowieści o najstarszych polskich pastorałkach. Zajęcia uzupełnione będą okolicznościową wystawą prezentującą instrumenty muzyczne wykorzystywane w czasie kolędowania.

Czas trwania zajęć: ok. 60 min. Koszt: 7 zł – dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów, 4 zł – dzieci z przedszkoli, z Kartą Dużej Rodziny 2 zł. Liczba miejsc: 30 osób w grupie. Termin i godziny zajęć ustalane są indywidualnie z opiekunami grup.

Zainteresowani proszeni są o zgłaszanie grup z minimum tygodniowym wyprzedzeniem, pod numerami telefonów: kom. 517 484 349, 85 74 82 119.

MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO

Białystok, ul. Świętojańska 17

Terminy: 22-26 stycznia. Zajęcia dla dzieci w wieku 8-12 lat. Opłata za tygodniowy (poniedziałek-piątek) cykl zajęć – 120 zł, z Kartą Dużej Rodziny obowiązuje zniżka 50 proc. Czas trwania: od 10 do 14. Liczba miejsc: 15 osób w grupie.

Wcześniejsze zapisy pod numerem tel. 509 336 862 lub mailowo: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl

Akademia Małego Artysty

Uczestnicy za pomocą różnych zabaw i zajęć poznają twórczość Alfonsa Karnego. Zajęcia będą rozpoczynać się codziennie o godz. 10, w godz. 11.30-12.30 odbywać się będą zajęcia plastyczne.

Zajęcia w ramach „Akademii Małego Artysty”

Dzień I – Sztuka

10-11 – Spotkanie wprowadzające w pojęcie sztuki i jej działów. Za pomocą quizów i zabaw uczestnicy poznają sztuki plastyczne, w których tworzył Alfons Karny.

11-11.30 – Przerwa śniadaniowa (posiłek we własnym zakresie).

11.30-12.30 – Zajęcia plastyczne. Uczestnicy, wykorzystując nowoczesne techniki, takie jak kolaż czy assemblage, stworzą plakat Galerii Wielkich Polaków. Wzorem będzie wystawa stała Galeria Wielkich Polaków z wybitnymi dziełami Alfonsa Karnego.

12.30-14 – Zajęcia teatralne

Dzień II – rysunek i grafika

10-11 – Cenne rysunki, szkice i grafiki Alfonsa Karnego. Uczestnicy poznają tematykę prac artysty i jego inspiracje.

11-11.30 – Przerwa, drugie śniadanie we własnym zakresie.

11.30-12.30 – Zajęcia plastyczne. Uczestnicy wykonują rysunki inspirowane dziełami Karnego, stosując różne metody m.in.: ołówek, węgiel, kredka akrylowa.

12.30-14 – Zajęcia teatralne

Dzień III – malarstwo

10-11 – Alfons Karny był znakomitym rzeźbiarzem, jednocześnie uwielbiał i cenił piękno malarstwa. W jego kolekcji znajdują się obrazy, z którymi zapoznają się uczestnicy zajęć.

11-11.30 – Przerwa, drugie śniadanie we własnym zakresie.

11.30-12.30 – Zajęcia plastyczne, w trakcie których uczestnicy wykonają białostocki, zimowy pejzaż w technice akrylowej.

12.30-14 – Zajęcia teatralne

Dzień IV – Rzeźba i ceramika

10-11 – Rzeźba – podstawowa dziedzina twórczości Alfonsa Karnego oraz pasja życiowa, która przyniosła sławę rzeźbiarzowi. Uczestnicy poznają techniki wykonywania rzeźb.

11-11.30 – Przerwa, drugie śniadanie we własnym zakresie.

11.30-12.30 – Zajęcia plastyczne. Uczestnicy wykonają własną rzeźbę w różnych materiałach.

12.30-14 – Zajęcia teatralne

Dzień V – Graffiti

10-11 – Graffiti, bardzo popularny i rozpowszechniony dział sztuk plastycznych. Uczestnicy poznają powyższe zagadnienie i przykładowe prace w tej technice.

11-11.30 – Przerwa, drugie śniadanie we własnym zakresie.

11.30-12.30 – Zajęcia plastyczne – tworzenie graffiti na podłożu imitującym ściany budynków naszego miasta.

12.30-14 – Zajęcia teatralne.

14-14.30 – Zakończenie zajęć oraz pokaz teatralny skierowany do rodziców i opiekunów.

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU

Supraśl, ul. Klasztorna 1

OFERTA DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH

Wesoła Nowina – wspólne kolędowanie przy ikonach Narodzenia Chrystusa.

21 stycznia, o godz. 15 – z grupą „Zatopieni w historii” z parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu. „ZaTopieni w historii” to projekt, którego głównym zadaniem jest ocalenie od zapomnienia historii i tradycji kulturalnych miejscowości parafii prawosławnej Topilec.

28 stycznia, o godz. 15 – z chórem dziecięcym z parafii NMP Królowej Polski w Supraślu. Wstęp bezpłatny.

OFERTA DLA RODZIN

Drogocenna szata – zdobienie ikon basmą, ryzą, okładem – warsztaty plastyczne.

Terminy: 20 stycznia, godz. 11; 27 stycznia, godz. 11; 3 lutego – godz. 11

Wiek uczestników: dzieci od 7 lat + rodzice. Czas trwania zajęć: ok. 60 min. Koszt: 9 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny 2 zł.

MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY

Choroszcz, ul. Pałacowa 2

OFERTA DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH

Dzieci w wieku 7-15 lat przychodzące indywidualnie zapraszamy na zajęcia interaktywne:

Manele, brosze, wisiory, egrety – klejnoty zdobiące nie tylko kobiety

Termin: 24 stycznia, godz. 11

Zajęcia interaktywne, których tematem jest biżuteria – dodatek upiększający, podkreślający własny styl i zmieniający wizerunek. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak zmieniały się formy, rodzaje i funkcje biżuterii na przestrzeni wieków. W części praktycznej uczestnicy własnoręcznie wykonają wybraną ozdobę – broszę, wisior, bransoletę (manelę).

W kapeluszu, budce i peruce

Termin: 31 stycznia, godz. 11

Zajęcia plastyczne, których uczestnicy prześledzą historię nakryć głowy oraz peruk, które w XVIII i XIX w. odgrywały znaczącą rolę w życiu osobistym i społecznym. Część praktyczna obejmuje zajęcia plastyczne polegające na wykonaniu przez uczestników własnego nakrycia głowy. Dodatkową atrakcją będzie możliwość sfotografowania się w stroju wzorowanym na XVIII-wiecznej modzie francuskiej.

Wiek uczestników: 7-15 lat. Czas trwania: 90 min. Koszt: 5 zł od osoby. Zajęcia dla minimum 10 osób. Wcześniejszy kontakt tel. 85 71 91 233 lub kom. 509 336 795.

MUZEUM W TYKOCINIE

Tykocin, ul. Kozia 2

OFERTA DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH

Tykocin, jakiego nie znacie

Krajoznawcza wycieczka po Tykocinie śladami Zygmunta Glogera, pierwszego prezesa Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Terminy spotkań:

23 stycznia, godz. 12; 30 stycznia, godz. 12; wiek uczestników: 7-14 lat.

Czas trwania zajęć: ok.120 min. Koszt: 8 zł od dziecka, opiekunowie wstęp bezpłatny, z Kartą Dużej Rodziny 2 zł. Liczba miejsc ograniczona do 25 osób. Zainteresowani proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z minimum trzydniowym wyprzedzeniem: 85 718 16 13 lub kom. 509 336 597.

PODLASKIE MUZEUM KULTURY LUDOWEJ

Skansen w Osowiczach, wylot na Augustów

W skansenie na gości czekają zajęcia pod dachem i na świeżym powietrzu. Oprócz zwiedzania zabytkowych wnętrz zaplanowano warsztaty malowania makatek (takich, jakie zdobiły dawniej wiejskie domy) i konkurs, podczas którego dowiedzieć się można więcej o przedmiotach codziennego użytku sprzed lat.

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można też się spotkać oko w oko z sokołem albo innym skrzydlatym drapieżnikiem. A jeśli komuś mało kontaktu z przyrodą, może się przejechać zaprzężonymi w konie saniami lub bryczką (to zależy od pogody). No i na koniec, oczywiście ognisko, atrakcja beż względu na porę roku i aurę. Zgłoszenia – od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30, tel. 85 74 36 082; 509 336 816.

WOJEWÓDZKI OŚRODEK ANIMACJI KULTURY

Spodki, ul. św. Rocha 14

WOAK zaprasza do Spodków na zajęcia oraz warsztaty kolażu, papieroplastyki i tworzenia masek karnawałowych, a także spotkania folkowe i teatralne pt.: „Zabawy naszych dziadków oraz zwiedzanie Alkierza Kurpi Zielonych”, „Folkowe podchody” oraz „Bajkowe Królestwo”. Zajęcia dla grup zorganizowanych, maks. 15-osobowych, po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej; tel. 85 740 37 15 lub 85 740 37 16.

KSIĄŻNICA PODLASKA

Książnica zaprasza do swoich filii bibliotecznych. Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny. UWAGA: Liczba miejsc jest ograniczona, osoby zainteresowane proszone są o kontakt z poszczególnymi placówkami:

Filia nr 1, ul. Dobra 12, 85 74 14 513

22 stycznia – 1 lutego

22 stycznia – godz. 11-13 – zajęcia literacko-plastyczne

23 stycznia – godz. 11-13 – animacje z chustą

24 stycznia – godz. 10-12 – Poranek z książką

25 stycznia godz. 11-13 – spotkanie z „zimową grą” (tworzenie gier planszowych) oraz godz. 17 „Koluchstyl” – cykl spotkań i zajęć z mistrzem świata Wiesławem Koluchem

29 stycznia – godz. 11-13 – zajęcia literacko-plastyczne

31 stycznia – godz. 10-12 – Poranek z książką

31 stycznia – godz. 17 – „Koluchstyl” – cykl spotkań i zajęć z mistrzem świata Wiesławem Koluchem

1 lutego – godz. 11-13 – spotkanie z „zimową grą” (tworzenie gier planszowych

Filia nr 2, ul. Kozłowa 4, 85 65 14 426

24 i 31 stycznia; godz. 11

Filia zaprasza uczniów szkół podstawowych na zajęcia pt. „Gry bez prądu”. W programie gry planszowe i zabawy ruchowe.

Filia nr 3, ul. Ciepła 15, 85 67 61 450

22 stycznia - 2 lutego – Zajęcia skierowane dla dzieci w wieku 6-12 lat

22 stycznia – godz.9-11 – Poniedziałki z planszówkami

23 stycznia – godz. 9-11 – Filmowy wtorek

25 stycznia - godz.9-11 – Detektywi w bibliotece

26 stycznia – godz. 9-11 – „Teatrzyk kamishibai” – tworzymy własną bajkę

29 stycznia – godz. 9-11 – Poniedziałek z planszówkami

30 stycznia – godz. 9-11 – Filmowy wtorek

1 lutego – godz. 9-11 – „Mały naukowiec” – warsztaty z eksperymentami

2 lutego – godz. 9-11 „Koty w bibliotece” – głośne czytanie, prezentacja multimedialna oraz zajęcia plastyczne, podczas których maluchy wykonają filcowe magnesy na lodówkę.

Filia nr 4, ul. KEN 36, 85 67 92 141

22 stycznia – 4 lutego, godz. 12-13

22 stycznia – Dzień z planszówkami – Dixit, Kalambury, Wszyscy na pokład;

23 stycznia – Turniej w Minecrafta na PS4;

25 stycznia – Warsztaty plastyczne – tworzenie slime – masy do ugniatania;

29 stycznia – Połącz kropki, tworzenie krzyżówek oraz kolorowanki antystresowe;

30 stycznia – Turniej w Fifę oraz Steep – gry sportowe;

1 lutego – Warsztaty muzyczne – nauka gry na perkusji, pianinie oraz gitarze. Karaoke „Extra Hity 3”

Filia nr 5, ul. Pułaskiego 96, 85 74 80 124

Zajęcia zorganizowane:

25 stycznia – godz. 9.30 „Zimowa kryjówka” – głośne czytanie, quizy, puzzle, malowanie na dywanie. Wykonanie zakładek do książki z ulubionym motywem bajki.

31 stycznia – godz. 9.30 „Zimowi tropiciele” – głośne czytanie, quizy, puzzle, malowanie na dywanie.

Od poniedziałku do piątku w godzinach 12-16 można korzystać z konsoli PS 4, gier planszowych, a także z kącika plastycznego.

Filia nr 6, ul. Piastowska 11 A, 85 73 22 266

22 stycznia – 2 lutego

Biblioteka zaprasza na zajęcia plastyczne, spotkania dla dzieci z książką m.in. „Polską zimą” W. Dyląga.

Filia nr 7, ul. Zielonogórska 2, 85 66 17 442

24 stycznia – 1 lutego, godz. 10

24 stycznia – „O bałwanku i wróbelkach” – spotkanie z autorką bajek dla dzieci – Elżbietą Janikowską

25 stycznia – „Chodź, przeczytam Ci bajeczkę” – spotkanie skierowane do najmłodszych i ich rodziców (w ramach spotkania m.in. głośne czytanie bajek o zimie, wspólne śpiewanie etc.)

31 stycznia – Głośne czytanie dla dzieci w wieku przedszkolnym „Zima lubi dzieci”.

1 lutego – „Nasza nowa koleżanka Zuri” – spotkanie dotyczące tolerancji.

Filia nr 8, ul. W. Witosa 34, 85 66 16 205

22 stycznia – 26 stycznia

22 stycznia oraz 26 stycznia – godz. 9-11.30

Gry planszowe, puzzle, kolorowanki, zimowe zagadki, zajęcia plastyczne (wykonanie maski karnawałowej, zimowych postaci).

23 stycznia oraz 25 stycznia – godz. 9.00-11.30 – Filmowe poranki z bajką.

Filia nr 9, ul. Gajowa 73, 85 65 32 437

22 stycznia – 4 lutego

godz. 11-15

gry planszowe i na Play Station 4 oraz projekcje filmów

26 stycznia – godz. 11 Lego Star Wars. Dzień Lego

Filia nr 12, ul. Dojlidy Górne 48, 85 74 19 144

22 stycznia – 4 lutego – godz. 11-13

Filia zaprasza dzieci na wspólne czytanie książek, zajęcia plastyczne.

Filia nr 13, ul. Broniewskiego 4, 85 65 13 298

22 stycznia – 3 lutego; godz. 9-10;

Zajęcia odbywać się będą we wtorki i czwartki.

Filia nr 15, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 B, 85 74 25 953

22 stycznia-4 lutego z wyłączeniem śród

Pon.-pt 11-18; soboty 10-15

Filia nr 17, ul. Dziesięciny 41 B, 85 65 41 424

22 stycznia – 4 lutego (z wyjątkiem sobót)

godz. 11-12

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem