W białostockim schronisku od początku miesiąca trwa akcja "Pora na Psiego Seniora", która ma zwrócić uwagę na najstarszych podopiecznych. - W mediach społecznościowych publikujemy ich historie, w kilkunastu lokalach gastronomicznych można obejrzeć albumy z ich zdjęciami, zaraz będziemy zapraszać na spacery z nimi... wszystko po to, by zachęcić do adopcji psich seniorów - informują wolontariusze schroniska.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tym razem przedstawiają Pogo – najstarszego podopiecznego naszego schroniska i zwracają się z apelem o pomoc w znalezieniu mu jak najszybciej domu. – Nasz 18-latek jest wciąż pogodnym staruszkiem, ale jego biologiczny zegar tyka – piszą wolontariusze.

Chcemy, by odszedł w domu, nie w boksie

– Pogo czuje się coraz gorzej, jest coraz słabszy. My widzimy, że to są jego ostatnie chwile, ostatnie – może tygodnie, może miesiące. Myślę, że on chciałby umrzeć w bezpiecznym, ciepłym miejscu, gdzie będzie kochany, gdzie będzie otoczony miłością, troską, szacunkiem. Bo każdemu psu czy człowiekowi należy się przynajmniej godna śmierć. I chcielibyśmy bardzo, by umarł w domu, a nie sam w schroniskowym boksie – mówi kierowniczka Schroniska dla Zwierząt w Białymstoku Anna Jaroszewicz.

Pogo od dwóch lat, od kiedy działa wolontariat, ma swoją wolontariuszkę Izę, która poświęca mu każdą wolną chwilę. Jak mówi Izabela Jabłońska: – To była miłość od pierwszego wejrzenia. Przy Pogusiu nasz świat zwalnia, wszyscy gdzieś biegną, a my sobie spokojnie idziemy. Uczy mnie cierpliwości i bezgranicznej miłości. Dla wielu osób starość czworonoga nie jest atrakcyjna... piesek ma problemy zdrowotne, już nie biega tak ochoczo, nie staje na dwóch łapkach i nie tańczy na nasz widok... jest zapominany. Jako wolontariusze w schronisku możemy podarować mu tylko namiastkę tego, co mógłby mieć w domu – troskę, zaangażowanie, uczucie. Ale możemy podarować to tylko na chwilę, gdy tam jesteśmy, resztę czasu psiak musi spędzić wśród pustych schroniskowych ścian – mówi wolontariuszka

Pogo będzie można poznać w najbliższą niedzielę podczas kameralnych spacerów z psimi seniorami. Będzie czekał na „swojego człowieka” ze swoją opiekunką Izą.

Pora na Psiego Seniora

Kameralne spacery z seniorami to inicjatywa w ramach akcji „Pora na Psiego Seniora", które odbędą się w sobotę i niedzielę (20-21 stycznia) w schronisku w godz. 11-13.

Organizatorom akcji zależy na tym, by osoby, które przyjdą pospacerować z seniorami, miały możliwość rozmowy z wolontariuszami, poznania bliżej psów, zadania pytań.

Zapisy ruszą we wtorek (16.01) w wydarzeniu akcji na FB: Pora na Psiego Seniora

Natomiast 28 stycznia, w niedzielę, odbędą się otwarte wykłady o opiece nad dorosłym psem. Swoje prelekcje wygłoszą: weterynarka, rehabilitantka i trenerka. Zapraszamy wszystkich chętnych o godz. 17 do Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Rocha 3.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem