Film animowany „Droga” zrealizowany przez uczniów z Janowa został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie filmowym „Zabytkomania” zorganizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Animacja powstała w ramach projektu „Kraina Wątku i Osnowy” – Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, który od kilku lat różnymi metodami próbuje zainteresować młodzież lokalnym dziedzictwem kulturowym. W przypadku młodzieży z Korycina i Janowa takim dziedzictwem jest właśnie tkanina dwuosnowowa.
WOAK od dawna zabiegał o to, by tkanina ludowa wchodziła przebojem do świadomości tych, którzy na co dzień nie mają z nią specjalnie do czynienia. To z inicjatywy placówki w Białymstoku przy ul. Radzymińskiej 18 powstał mural „Tkana opowieść” z motywami z tkaniny dwuosnowowej (największy mural ludowy w Polsce).
Pieczenie chleba na 9. piętrze. Największy mural ludowy skończony
Motywy tkackie pojawiły się też np. na belach z kiszonką, które widać było w lecie z daleka z trasy nr 8 wiodącej z Białegostoku do Augustowa. Projektów promujących tkaninę dwuosnowową (warsztaty, szkolenia), a wspieranych m.in. przez WOAK w ostatnich latach powstało sporo.
Kilka miesięcy temu powstał też nowo otwarty specjalnie oznakowany szlak, na którym zaznaczono pracownie 12 aktywnych w regionie tkaczek. By trafić do nich bez problemu, na terenie gmin Janów i Korycin (tam właśnie jest ich najwięcej) umieszczono tablice kierujące zwiedzających do pracowni. Artystki chętnie je udostępniają, demonstrują w nich techniki, pokazują swoje przepiękne tkaniny.
Wybierz się na szlak, usiądź przy krosnach, zobacz piękno tkaniny
Jak jednak trafić do młodych? Szczególnie tych, którzy dziedzictwem niespecjalnie się interesują, choć mają je na wyciągnięcie ręki? Jak przekonać ich, że tradycja jest atrakcyjna, może inspirować, i że warto do niej sięgać? WOAK w ramach projektu „Kraina wątku i osnowy” w Janowie i Korycinie postanowił zorganizować warsztaty z animacji poklatkowej. Inspiracją miała być tradycyjna podlaska tkanina dwuosnowowa. Brzmi nudno? Tylko brzmi.
– Spotkania okazały się nie tylko wspaniałą zabawą, ale animatorzy udowodnili, że to, co dawne, może być też ciekawe. Wystarczy tylko przyjrzeć się tradycji bliżej, poznać ją i uwolnić swoją wyobraźnię – mówi Marta Krasowska z WOAK-u.
I rzeczywiście. Na dwóch filmach nieruchome postaci zamknięte w splotach i wzorach jak za naciśnięciem guzika zyskały drugie życie, ruszyły do przodu, zaczęły się przemieszczać. To, co babcie i sąsiadki młodych filmowców misternie utkały na krosnach, autorzy animacji – w dwóch filmach ożywili.
W drzwiach pojawia się gospodyni, zbiegają się do niej kury i kaczki. Wóz z ziarnem jedzie przez całą wioskę, podskakuje na kamieniach. Ktoś w ogrodzie podskakuje, by zerwać owoce. Przy stole przysiadło dwóch spracowanych gospodarzy, by się ochłodzić. Piją podpiwek? Jest nawet scena, gdy po całym tygodniu pracy rodzina udaje się do kościoła. Gdy opuszczają świątynie – dzwon huśta się na linie i bije miarowo.
Młodzi nie wymyślali nowych postaci – ożywili te, które zostały utkane przez tkaczki.
Na warsztatach powstały dwa filmy „Młyn” i „Droga”. Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie, w którym brało udział 300 prac, wyróżnienie zdobył ten ostatni. Zrealizowali go młodzi artyści z Zespołu Szkół Samorządowych w Janowie: Beata Sosnowska, Kacper Rymarski oraz Jakub Krutul, którzy film przygotowali pod opieką Katarzyny Zabłockiej, przy współpracy Anny Narel.
Młodzi ludzie nie tylko poznali procesy tworzenia filmu animowanego od podstaw, ale też odkryli nowe sposoby wykorzystania tradycyjnych tkanin, aby za ich pomocą opowiedzieć własną historię.
Strona dedykowana projektowi „Kraina wątku i osnowy”: www.dwuosnowowa.pl
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze