Najstarsza ma 150 lat. I wkrótce jej wnętrze zajmą niemal równie stare maszyny rolnicze. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej wzbogaciło się o trzy zabytkowe stodoły, sprowadzone z różnych części regionu. Pochodzą z Redut, Czarnej Białostockiej i Sannik.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stanęły w różnych, oddalonych od siebie punktach podbiałostockiego skansenu znajdującego się przy trasie wylotowej na Augustów.

To właśnie na jego terenie zabytkowe drewniane budownictwo ma szansę przetrwać w nienaruszonym stanie – pozbawione opieki w różnych w miejscowościach chaty, spichlerze i stodoły najczęściej by niszczały, dochodząc do momentu, w którym nie dałoby się ich już uratować.

Tymczasem w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej nie tylko cieszą oko, wzbogacają wiejski krajobraz skansenu, to jeszcze są użyteczne – tworzą ciekawą przestrzeń wystawienniczą.

Kilkaset lat leśnictwa na wystawie

Najstarsza, blisko 150-letnia stodoła z Redut (gmina Orla), w przyszłości pomieści dawne maszyny rolnicze – z przełomu XIX i XX wieku.

– Niektóre będzie można uruchomić. Młodsza o pół wieku stodoła z Czarnej Białostockiej będzie wprowadzać zwiedzających w tajniki leśnictwa. Opowie, jak ludzie korzystali z bogactwa lasów od średniowiecza do połowy dwudziestego wieku. W środku można będzie zobaczyć narzędzia do sadzenia, pielęgnacji, wycinki i obróbki drzew. Na zewnątrz staną urządzenia do produkcji węgla drzewnego – informuje Iwona Zawadecka z muzeum. – W przypadku trzeciej stodoły, z Sannik, najcenniejsze są walory architektoniczne. W całym województwie jest tylko kilka budynków o takiej sochowo-ślemeniowej konstrukcji dachu.

Stodoły z Redut i Czarnej Białostockiej znalazły się w skansenie dzięki unijnemu dofinansowaniu. To część projektu „Rozbudowa Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w celu zachowania dziedzictwa kulturowego – podniesienia atrakcji turystycznej regionu”.

Maneże, gajówki i chałupy

Obecnie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej oglądać można około 50 obiektów. Samych stodół z różnych zakątków województwa znajduje się tu dziewięć.

Poza nimi są tu jeszcze m.in. wiatrak z Rzędzian, kuźnia z Gródka, spichlerz z Poczopka, leśniczówka z Lipniaka, gajówka z Krusznika, chałupa z Jacowian, dwór z Bobry Wielkiej, maneż z Tyborów Uszyńskich, budynek inwentarski z Perek-Mazowsza, szkoła z Kalinowa-Solek, dróżniczówka z Białegostoku, remiza z Rudki, młyn wodny z Bagniuk.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem