Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Andrzej Kłopotowski: Jakie to wrażenie pociąć „asterkę bożą”?

Maciej Żywno, OSP Jurowce: – Jak przy każdej sytuacji kiedy mamy poczucie, że w środku [auta – red.] jest poszkodowany. Dla strażaków ochotników może to być nawet – odpukać – limuzyna prezydencka. Zasady funkcjonowania są dokładnie takie same. Dzisiaj dodatkowym elementem było to, że ten pokaz był w ramach szczytnego celu i to dodawało energii czy swoistego rodzaju tremy.

AGNIESZKA SADOWSKA

Często zdarza się wam być w tego typu sytuacjach?

– Tak, zdarzało się już naszym ochotnikom w takich sytuacjach być.

Maciej ŻywnoMaciej Żywno AGNIESZKA SADOWSKA

Co jest najważniejsze w akcji ratunkowej już na drodze?

– Życie i bezpieczeństwo poszkodowanego ale jednocześnie zabezpieczenie wszystkich uczestniczących w akcji ratowniczej. To jest abecadło, bez którego nie moglibyśmy wkroczyć do akcji. Trzeba zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo i własne, i poszkodowanego. Ważne jest to, żeby tę osobę jak najszybciej wydostać i oddać do służb medycznych.

AGNIESZKA SADOWSKA

Przyjeżdżacie i pierwsze co robicie?

– Na pewno zabezpieczenie miejsca wokół, żeby nikt więcej nie uległ wypadkowi. Zabezpieczenie auta, sprawdzenie czy jest w pożarze. To dzieje się równolegle. Ktoś z naszej ekipy sprawdza stan poszkodowanego, czy jest przytomny, czy ma oddech. Od tego też zależy czy musimy poszkodowanego szybko wydostawać, czy też możemy poczekać na pogotowie. Dzisiaj mieliśmy sytuację, że poszkodowany był nieprzytomny ale był oddech. Mogliśmy więc trochę spokojniej dokonywać czynności i czekać na karetkę. I jeszcze – tak jak dzisiaj było widać – jak jest wsparcie zawodowych ratowników to wtedy też jest nam znacznie łatwiej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.