Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W siedzibie sztabu praca na wariackich papierach. Dopinanie umów, śledzenie licytacji i aktualizowanie kolejnych aukcji. Konduktorzy w pełnej gotowości przygotowują papierowe bilety na pociąg z Czeremchy do Cisówki. W podziemiach kamienicy na rogu ulic św. Rocha i Krakowskiej – gwarno i energetycznie.

O godzinie 2.10 sztab wydał 110 puszek do kwestowania w Białymstoku.

– Wolontariusze przychodzili w sobotę od 20. Najwięcej puszek wydaliśmy około północy. Niektórzy przychodzili i chwalili się, że mają już po 100 euro w puszkach – mówi Magda Łapińska ze sztabu WOŚP.

WOŚP BiałystokWOŚP Białystok Fot. Martyna Bielska

Wylicytuj i się ciesz

Na aukcjach w sieci można wylicytować niemal wszystko. Specjalnie na 26. Finał WOŚP, w przydomowym warsztacie wyrzeźbiono gitarę wzorowaną na legendarny Fender Telecaster. Przez allegro można też wylicytować edukacyjnego robota. Photon bawił książęcą parę Williama i Kate.

W nocy sztab licytował 246 aukcji pod szyldem WOŚP Białystok. Gitara prowadzi w rankingu najwyższych ofert. A kolejnych wciąż przybywa, bo na bieżąco zgłaszają się kolejni darczyńcy przedmiotów do licytowania. Część darów czeka na wystawienie.

– Licytacje będą też na scenie w każdej przerwie między występami zespołów – zapowiada Angelika Łabicka, orkiestrowa koordynatorka licytacji.

Darczyńcy, czyli osoby prywatne, firmy czy sportowcy, przekazali na białostockie aukcje WOŚP m.in. loty motoparalotnią, koszulki Jagiellonii, koszulka drugoligowego zespołu siatkarek z Białegostoku, książki, vouchery.

Kierunek Cisówka

Jedna trzecia zapisanych pasażerów na pociąg, który wyjechał z Czeremchy, dotarła z Białegostoku. Kolejna część z okolic Hajnówki i Siemianówki. I trzecia część przyjechała z dalszych regionów Polski – Kraków, Wrocław, Gdańsk. Specjalny pociąg ma 130 miejsc siedzących i drugie tyle stojących. Pasażerowie wsiadają podjeżdżają jeden czy dwa przystanki i się wymieniają.

– Część osób przychodzi bez zapisywania się na peron, wrzuca coś do puszki i jedzie z nami – mówi kierownik pociągu Marcin Wróbel, kolejowy entuzjasta.

Bilet za przejazd na całej trasie orkiestrowego pociągu przez środek Zalewu Siemianówka to minimum 40 zł wrzucone do puszki WOŚP. Nowoczesny szynobus SA133 zatrzyma się na stacjach w Dobrowodzie, Orzeszkowie, Hajnówce, Gnilcu, Narewce i Siemianówce. Powrót z Cisówki o 13.27.

WOŚP BiałystokWOŚP Białystok Fot. Martyna Bielska

Konduktorzy w stylu retro

Wolontariusz Mariusz Stasiak, na co dzień pracownik Przewozów Regionalnych w Białymstoku, od kilku lat kwestuje ze sztabem WOŚP. Pomaga i wspiera w kwestii kolejowej.

– Celowo wybierane są linie wyłączone z ruchu pasażerskiego. Dzięki temu pociąg wywołuje duże zainteresowanie i przyciąga ludzi. Ta niezwykła wycieczka z muzyką na pokładzie przyczynia się do dużych zysków na rzecz WOŚP i dlatego tradycję kontynuujemy – mówi Mariusz przebrany w mundur retro. I dodaje: – Dla klimatu produkujemy bilety kartonikowe, które były codziennością, a dzisiaj to historia.

Od 3 lat na specjalny orkiestrowy pociąg do Białegostoku z Pomorza przyjeżdża Damian Kaczykowski.

– Zawsze na styczeń planuję urlop z myślą o orkiestrowym pociągu – mówi oczekując na odjazd z Czeremchy.

Dwa światełka do nieba

W Białymstoku fajerwerki finałowe wystrzelą na placu NZS. Morsy z Białegostoku o godzinie 20. wypuszczą światełko do nieba w Dojlidach. Specjalny żółty autobus szkolny wyjedzie o 18.30 spod Ratusza nad zalew. Na miejscu kąpiel morsów, ognisko, światełko i zabawa. Powrót na Rynek Kościuszki około 21.

Do godziny 10. Sztab w Białymstoku wydał 195 puszek do kwestowania. Godzinowa lista koncertów pod Ratuszem i lokalizacja imprez towarzyszących jest dostępna na stronie WOŚP

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.