Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do szczodrości będą też zachęcać sympatyczne psy golden retrivery razem ze swoimi właścicielami. Wolontariusze będą widoczni i dobrze oznaczeni – nie tylko identyfikatorem, ale też fioletowym szalikiem i kolorowymi rękawiczkami. Będzie można ich spotkać aż do godz. 21. Będą mieć tylko puszki, terminale nie są przewidziane. Białostocki sztab WOŚP działa w miejskim budynku przy ul. Św. Rocha 3

26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to przede wszystkim zbiórka funduszy na wyrównanie szans w leczeniu noworodków i zakup nowoczesnego sprzętu do podstawowych szpitali neonatologicznych. Ale i fantastyczna, międzypokoleniowa zabawa.

Malowana gitara i robot „od księżnej”

Ulicznej zbiórce jak zwykle towarzyszą aukcje internetowe. Mnóstwo partnerów Orkiestry, firm czy lokali usługowych włączyło się w akcję. Jedni przekazują swoje produkty, inni np. zapraszają wolontariuszy na rozgrzewającą kawę.

W tym roku hitem aukcji jest robot edukacyjny Photon przekazany przez Politechnikę Białostocką, a pogłaskany przez samą księżną Kate. A także gitara elektryczna wzorowana na legendarnym Fender Telecaster, ręcznie malowana, ofiarowana przez osobę, która sama ją wykonała. Oraz koszulka z podpisem Roberta Kubicy.

Także prezydent miasta Tadeusz Truskolaski przekazał białostockiemu sztabowi przedmioty na licytację: pióro marki Waterman ze swoim podpisem oraz publikację „Historia Białegostoku” – pierwsze kompleksowe opracowanie dziejów miasta od momentu powstania aż do 2011 roku, którego redaktorem naukowym jest prof. Adam Dobroński.

– Mam nadzieję, że ta akcja będzie cieszyła się dużą popularnością w naszym mieście, a białostoczanie wesprą najbardziej potrzebujące, wymagające opieki medycznej maluchy – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Licytować można na: aukcje.wosp.org.pl

AGNIESZKA SADOWSKA

Od rocka po disco polo

W niedzielę w południe na scenie na Rynku Kościuszki rozpoczną się koncerty różnych zespołów, grających różne gatunki muzyczne, tak, by każdy znalazł coś dla siebie. Będzie folk, rock, reggae, pop i disco polo. Gwiazdy – Kasia Cerekwicka oraz Cochise z Pawłem Małaszyńskim – zagrają na koniec, już po Światełku do Nieba.

Oto dokładny program koncertu finałowego:

12:00 Roki,

12:50 Mniej Więcej,

13:40 Blue Mahoe,

14:20 Tuhaj Bej,

15:20 Spinache,

16:20 Magda Bereda & Dziemian,

17:00 Big Day,

18:00 Łydka Grubasa,

19:00 Skaner

20:00 ŚWIATEŁKO DO NIEBA,

20:10 Kasia Cerekwicka,

21:20 Cochise.

Całość poprowadzą Adam Neczyperowicz i Grzegorz Pilat. O bezpieczeństwo bawiących się zadba agencja ochrony D.S. Fokus oraz Grupa Ratownicza Nadzieja. O wyrozumiałość apeluje Stanisław Czerepuszko z D.S. Fokus, zapowiadając, że szykuje się bardziej niż zwykle drobiazgowe sprawdzanie wchodzących uczestników.

W całym mieście będzie się działo

Jednocześnie w wielu punktach miasta będą działy się ciekawe rzeczy i jeśli ktoś będzie chciał się ogrzać czy odpocząć od muzyki, ma w czym wybierać. Np. w Galerii Jurowiecka, która została strategicznym partnerem białostockiego sztabu WOŚP, ustawione zostaną stoiska edukacyjne i medyczne, gdzie będzie można m.in. nauczyć się udzielania pierwszej pomocy (zresztą od dzieci – uczniów Szkoły Podstawowej nr 44) czy zrobić bezpłatne badania (za stoiska prozdrowotne będą odpowiadać studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku).

– Z radością przyjąłem zaproszenie do współpracy. Tutaj zainwestowaliśmy w 2010 roku, także z myślą o takich eventach, naszym hasłem było „Ruszamy śródmieście” – mówi przedsiębiorca Konstanty Strus, właściciel Galerii Jurowiecka. – Orkiestra od wielu lat czyni dobro i całym sercem otwieramy się na takie inicjatywy.

AGNIESZKA SADOWSKA

Inne imprezy towarzyszące to np.:

– Bieg przez Planty – główny startuje o godz. 12;

– koncerty w Zmianie Klimatu, zagrają: Polska B. (godz. 16), Siostry Łotry (godz. 17.30), Pan Niszment (godz. 19), Bielas i Koty Papieża (godz. 20.30);

– koncerty dzieci i młodzieży w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Warszawskiej 79a;

– „Jurek Ogórek” czyli zabytkowy autobus jeżdżący po mieście;

– amerykański School Bus, który wyruszy o godz. 18.30 z Rynku Kościuszki na plażę w Dojlidach i zawiezie smiałków, chcących zanurzyć się w lodowatej wodzie;

– spot BMW Podlasie w Muzeum na Węglowej;

– zajęcia taneczne w Studiu Tańca Feniks – już w sobotę;

– zabiegi na twarz i ciało, wykłady i spotkania z trenerami w Centrum Sportowym Body Gym przy ul. Zwycięstwa 8 (Galeria Madro).

Pociąg przez środek zalewu Siemianówka

Wciąż trwają zapisy na specjalny orkiestrowy pociąg do Cisówki.

– Zapisało się już ponad 100 osób, całe rodziny z dziećmi, są nawet osoby z Krakowa czy Wrocławia. Za minimum 40 złotych wrzucone do puchy można jechać z nami przez sam środek zalewu Siemianówka – zachęca Marcin Adam Wróbel ze sztabu WOŚP.

W ubiegłym roku ta wyprawa okazała się bardzo udaną, pojechało około 200 pasażerów. W niedzielę nowoczesny szynobus z Czeremchy do Cisówki wyruszy o godz. 9:32. Po drodze zatrzyma się w Dobrowodzie, Orzeszkowie, Hajnówce, Gnilcu, Narewce i Siemianówce, a do Czeremchy wróci na 14:49.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.