Łazienka z przestronną kabiną prysznicową, mały salonik z kuchnią, słoneczne pokoje dla dzieci - nowy dom rodziny Dawida, podopiecznego fundacji "Pomóż Im" nie przypomina już w niczym starej, walącej się chatki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To rodzina wyjątkowa, bo bardzo doświadczona przez los, a mimo tego pełna miłości i ufności. Najmłodszy chłopczyk, który w grudniu skończył rok, od kilku miesięcy jest podopiecznym domowego hospicjum dla dzieci. Cierpi na padaczkę lekooporną, która daje o sobie znać nawet kilka razy w ciągu doby. Ma nieodwracalny i postępujący zanik mózgu.

Kiedy przyszedł na świat, jego rodzina mieszkała w trudnych warunkach na skraju ubóstwa. Najpierw dzięki determinacji taty, a później zaangażowaniu Fundacji „Pomóż Im" mały Dawid ma normalne warunki do życia.

Tak wcześniej wyglądał dom Dawida
Tak wcześniej wyglądał dom Dawida  Fot. Fundacja Pomóż IM

Było naprawdę ciężko

Mieszkają w Rogienicach Wielkich, niedużej miejscowości w powiecie kolneńskim. Do niedawna zajmowali zrujnowany dom po dziadkach. To był drewniany, niewielki budynek o powierzchni zaledwie 40 m2, mieszczący tylko kuchnię i jeden pokój. Bez łazienki, ze szwankującym ogrzewaniem. Jego stan techniczny realnie groził zawaleniem.

W jedynym pokoju na dwóch łóżkach spały cztery osoby. Dawid ma bowiem starsze rodzeństwo: 12-letnią Julkę, 9-letniego Dominika i 5-letniego Bartosza. Mama i mały Dawid noce spędzali w kuchni, bo choroba chłopca jest wyjątkowo ciężka i nieprzewidywalna. Potrzebne są kosztowne leki i stała opieka lekarska, którą zapewnia Hospicjum.

- W związku z tym nie mogę pójść do pracy. Całymi dniami zajmuję się Dawidem. Na życie zarabia tylko mąż. Pracuje w piekarni. Całe szczęście, że zaopiekowała się nami Fundacja - mówiła mama chłopca.

Miłość i wzajemne wsparcie

Obok rozpadającego się domu, tata Dawida samodzielnie postawił nowy. Pracował w zasadzie całą dobę. Nocą w piekarni, a w dzień - dosłownie własnymi rękoma - budował dom. Kiedy budynek był już w stanie surowym zamkniętym, z pomocą przyszła Fundacja „Pomóż Im”.

- Dawid stał się naszym podopiecznym i za wszelką cenę chcieliśmy, aby ta doświadczona przez los rodzina mogła żyć w godnych warunkach. Dzięki ludziom wielkich serc kolejny raz się nam udało. Dom jest gotowy, a jego mieszkańcy spędzili w nim pierwsze święta - mówił Arnold Sobolewski, prezes Fundacji „Pomóż Im”. Gdy zaczęła się zbiórka środków, apelował: - To, co niesamowite i piękne w tej rodzinie, to ogromna, dająca się dostrzec od samego progu miłość i wzajemne wsparcie. W obecnych pracach remontowych pomaga 8-letni Dominik. Tata w pracy, mama zajmująca się domem i chorym dzieckiem, więc on sam po prostu działa. Naprawdę nie mają lekko i musimy im pomóc.

Wreszcie jest!

Dom Dawida został wykończony w ramach projektu „Bajkowe pokoje”, który zakłada pomoc rodzinom podopiecznych w dostosowaniu pomieszczeń mieszkalnych do ich potrzeb. Do tej pory w taki właśnie sposób udało się pomóc 10 rodzinom.

Pieniądze na wykończenie domu Dawida pochodziły od darczyńców, a także z dochodów i wpłat dokonywanych w ramach Miesiąca Dobroczynności, sprzedaży biletów na koncert Ryszarda Rynkowskiego i Balu Charytatywnego i tych bezpośrednio wrzucanych do puszek. Wszystkie przedsięwzięcia organizowała w ubiegłym roku Fundacja „Pomóż Im”. Dodatkowo, remontu nie udałoby się dokończyć bez wsparcia sponsorów: BLU Salony Łazienek, CemHurt, Primacol, Boss Meble.

Nowy dom, choć niewielki, ale zapewnił rodzinie niezbędne minimum socjalne i zagwarantował odpowiednie warunki do opieki nad nieuleczalnie chorym chłopcem. Na parterze, o powierzchni ok. 20 m2 znajdzie się kuchnia z jadalnią i miniaturowy salon pod schodami. Schody wiodą na piętro, gdzie udało się wygospodarować miejsce na dwa pokoiki. Dzieci mają tam swoje biurka, zabawki i jasne, kolorowe ściany. I wreszcie - jest prawdziwa łazienka, z glazurą i przestronną kabiną prysznicową.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem