"Nic nie zastąpi widoku roześmianych twarzy tych dzieci" - mówią uczniowie Zespołu Szkół Społecznych przy Fabrycznej, którzy po raz kolejny obdarowali podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Białymstoku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak co roku, w grudniu, obdarowani i darczyńcy spotykają się w szkole przy Fabrycznej, by razem kolędować, oglądać teatralne przedstawienie i dzielić się prezentami. To już piąty rok współpracy obu placówek, a jej najmilszą formą są właśnie gwiazdkowe jasełka.

Jasełka zorganizowane przez Zespół Szkół Społecznych w Białymstoku
Jasełka zorganizowane przez Zespół Szkół Społecznych w Białymstoku  Materiały prasowe

– Planowanie, przygotowanie prezentów, pakowanie, czas poświęcony na próby części artystycznej dla gości, przygotowanie poczęstunku – wszystkie te czynności sprawiają radość i poczucie, że robimy coś realnie dobrego – mówi Ewa Drozdowska, dyrektorka Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10”. – Widzieć radość na twarzach obdarowanych to bezcenny moment, który wiele znaczy dla obu stron naszego dorocznego spotkania z podopiecznymi Ośrodka. Podziwiamy naszych uczniów, bo mają w sobie cenną umiejętność dzielenia się i są naturalnie spontaniczni. Myślę, że mogliby niejednego dorosłego nauczyć empatii i wrażliwości.

W robienie prezentów zaangażowała się cała społeczność zespołu szkół – każdy rocznik przygotowywał paczkę jednemu dziecku, swoją paczkę przygotowali też nauczyciele i inni pracownicy szkoły.

– Wolontariusze przygotowali słodkości, klasa pierwsza liceum – przedstawienie, a inni uczniowie zorganizowali koncert kolęd – mówi Greta Hapunik, jedna z organizatorek spotkania. – Akcja ta stała się już tradycją w naszej szkole – cieszymy się, że możemy wspomóc osoby potrzebujące.

Jasełka zorganizowane przez Zespół Szkół Społecznych w Białymstoku
Jasełka zorganizowane przez Zespół Szkół Społecznych w Białymstoku  Materiały prasowe

– Tworząc paczkę myślimy o tym, że choć trochę ulepszamy ten świat – mówią Lara Swierkot i Oskar Marcinkowski, gimnazjaliści. – To była czysta przyjemność, a świadomość, że pomagamy innym była najlepszą motywacją.

W paczkach znalazły się plecaki, ubrania, przybory toaletowe, artykuły szkolne i słodycze. Dziesięć ogromnych pakunków uroczyście wręczył dzieciom Święty Mikołaj.

– Uśmiechy tych dzieci to także dla nas najlepszy prezent na święta – mówi Kinga Suszyńska. A Maria Kownacka dodaje: – Wszyscy lubimy otrzymywać prezenty, ale kiedy paczkę dostaje osoba, której wszystkie te podarunki przydadzą się szczególnie, towarzyszy ci uczucie wzruszenia i satysfakcji, bo robisz coś naprawdę dobrego i pożytecznego.

Goście obejrzeli też spektakl teatralny „Mikołaj na Olimpie”, przygotowany specjalnie na tę okazję przez szkolnych licealistów pod okiem polonistki Agaty Szymborskiej.

Paczki dla dzieci z ośrodka to jedna z ważniejszych inicjatyw ZSS Fundacji Edukacji „Fabryczna 10”, związanych ze Świętami. Ale nie jedyna. Wszyscy – uczniowie, nauczyciele i rodzice – zaangażowani są w ogólnopolską akcję „Szlachetna paczka”.

– Angażujemy się także w tę akcję głównie ze względu na entuzjazm naszych licealistów, którzy zostali wolontariuszami Szlachetnej Paczki i chcieliby znaleźć darczyńców wśród swoich rówieśników – mówi Ewa Tyburczy, opiekunka szkolnego koła wolontariatu i organizatorka akcji.

W tym roku w ramach akcji szkoła przygotowała pięć paczek, które trafią do najbardziej potrzebujących rodzin.

– Robimy to, ponieważ jesteśmy wolontariatem, lubimy pomagać dobrowolnie i sprawia to nam przyjemność – mówi Oskar Marcinkowski, gimnazjalista. – W świąteczny czas miło jest zrobić komuś prezent i sprawić, żeby jego święta były radosne.

Jasełka zorganizowane przez Zespół Szkół Społecznych w Białymstoku
Jasełka zorganizowane przez Zespół Szkół Społecznych w Białymstoku  Materiały prasowe

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem