Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza na kolejne spotkanie towarzyszące najnowszej wystawie "Gerald Howson - bardzo polska sprawa". Tym razem gościem będzie Maciej Jeziorek, fotoreporter wielokrotnie nagradzany na konkursach fotografii prasowej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wystawa Geralda Howsona została otwarta w ubiegłym tygodniu. To zbiór fotografii wykonanych w Polsce pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. To ciekawy zapis ówczesnej rzeczywistości, zdaje się mieć w sobie zarówno dystans, jak i czułość. Zdjęcia prawie pół wieku przeleżały zapomniane. Aż odkrył je Bogdan Frymorgen, producent i dziennikarz radiowy, londyński korespondent radia RMF FM i były współpracownik BBC World Service. Frymorgen jest opiekunem archiwum Howsona i współkuratorem wystawy, przygotowanej przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie, a która teraz dotarła do białostockiego Muzeum Wojska, gdzie będzie pokazywana przez dwa miesiące.

Muzeum Wojska przy okazji ekspozycji zaprasza również na spotkania z fotoreporterami. W ostatni piątek gościem był Wojciech Grzędziński, laureat m.in. World Press Photo. W najbliższy piątek (15 grudnia) o godzinie 17 w budynku muzeum przy ul. Kilińskiego 7 o fotografii i pracy reporterskiej opowiadać będzie współzałożyciel i członek agencji Napo Images – Maciej Jeziorek.

W piątek w Muzeum Wojska odbędzie się spotkanie z Maciejem Jeziorkiem
W piątek w Muzeum Wojska odbędzie się spotkanie z Maciejem Jeziorkiem  Fot. Maciej Jeziorek

– Dobre zdjęcie powinno być o czymś. Cenię fotografię dokumentalną i reporterską. Zdjęcia, które mają tylko wartość estetyczną niezbyt na mnie działają. Dookoła jest pełno ciekawych tematów związanych z ludźmi i kulturą. Warto je podejmować – mówi Jeziorek. I dodaje: – Podróż jest wpisana w istotę fotografii. Przecież zaczęło się od pokazywania innych kultur, ludzi i krajobrazów, które fotograf gdzieś uwiecznił i na negatywach przywiózł. Fotografując podróżujemy także w głąb siebie. Reagujemy aparatem na to, co się w naszym wnętrzu dzieje, co nas wzrusza, zachwyca ale i drażni, a nawet gniewa. Fotografia to też podróż w czasie. Proszę zauważyć jak często pokazujemy komuś zdjęcie mówiąc „zobacz jak to kiedyś wyglądało”.

Maciej Jeziorek to współzałożyciel i członek agencji Napo Images; absolwent studiów teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i Studium Fotografii w Zespole Szkół Fototechnicznych im. Jurija Gagarina w Warszawie. Uczestnik Credit Suisse Masterclass for Photojournalists from East-Central Europe, Budapeszt 2004.

Pracował dla „Tygodnika Solidarność”, „Życia Warszawy”, dzienników „Życie” i „Polska”. Od roku 2002 współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Wielokrotnie nagradzany na konkursach fotografii prasowej: Polska Fotografia Prasowa, Newsreportaż, Grand Press

Photo, BZ WBK Press Photo. Członek Press Club Polska.

Spotkanie prowadzić będzie Jerzy Hungendorfer. Wstęp wolny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem