To już tradycja miejska. Co roku przed świętami tuż przy Ratuszu staje szopka z żywymi zwierzętami. Odwiedzający mogą tu kupić oryginalne ozdoby świąteczne i kartki bożonarodzeniowe. Obok zagrody stoją sanie, a na nich świeże siano, które można zabrać nieodpłatnie do domu i wedle zwyczaju położyć pod wigilijnym obrusem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od ponad dwudziestu lat Stowarzyszenie Droga buduje żywą szopkę przed świętami Bożego Narodzenia. Będzie otwarta do świąt prawosławnych. W tygodniu można odwiedzać osła i dwie rude owieczki w godzinach od 12 do 19, a w sobotę i niedzielę od 10 do 18.

AGNIESZKA SADOWSKA

W ubiegłym roku Droga zakupiła do szopki nowe figury Świętej Rodziny, zwierząt i pasterzy.

– Myślę, że wycieczki rodzin do żywej szopki to dobry kierunek spacerów. Można przynieść słodycze lub nowe zabawki, które zbieramy dzieciom do paczek – mówi Marta Daniszewska, opiekunka szopki ze Stowarzyszenia Droga.

To jedyne takie miejsce w Białymstoku, gdzie można oglądać żywą szopkę. Obok jest ekspozycja kartek i ozdób świątecznych przygotowanych przez podopiecznych stowarzyszenia. Można je kupić i powiesić na choince, a z pozyskanych funduszy ze sprzedaży, wolontariusze przygotują świąteczne paczki ubogim rodzinom.

– Koncentrujemy się głównie na najmłodszych, mamy przeszło 1000 dzieci z małych wsi i chcemy im zabezpieczyć prezenty na Boże Narodzenie – mówi ojciec Edward Kąkol, prezes Drogi.

AGNIESZKA SADOWSKA

Szopka to jednocześnie centrum świątecznego dowodzenia stowarzyszenia. Każdy, kto chce zaangażować się w pomoc, może przyłączyć się przez zakupy kartek lub przyniesienie prezentów od siebie.

Od piątku (15.10.) rusza bożonarodzeniowy kiermasz wokół Ratusza. Białostocki plac będzie w pełni tętnił życiem, wprowadzał białostoczan, ich gości i turystów w świąteczny nastrój.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem