Ogromnej wielkości swastyka wydeptana w śniegu pojawiła się w piątek (1 grudnia) wieczorem między akademikami Politechnik Białostockiej. Pracownicy monitorujący teren zauważyli kilka osób, które dokonywały tego czynu. Natychmiast zawiadomili policję.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sygnał o zdarzeniu otrzymaliśmy od Czytelników. Jak dowiedzieliśmy się pracownicy centrum monitoringu Politechniki Białostockiej, którzy zabezpieczają teren m.in. wokół akademików przy ul. Zwierzynieckiej, zauważyli grupę osób wydeptujących na śniegu znak swastyki i natychmiast powiadomili policję.

Edyta Wilczyńska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku w piątek wieczorem powiedziała „Wyborczej”:

– Rzeczywiście około godz. 20.15 na boisku przy jednym z akademików Politechniki Białostockiej wydeptana została na śniegu swastyka. Policjanci zatrzymali czterech mężczyzn w wieku 17 lat. Czynności prowadzone są przez mundurowych z IV komisariatu. Zbierany jest materiał dowodowy, ustalane są okoliczności zdarzenia i udział w nim zatrzymanych oraz ewentualnie innych osób.

Policja rozpoczęła czynności w kierunku art. 256 par. 1, który głosi: „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Białostocka prokuratura cierpliwie wyjaśni, że to żadna swastyka. A interweniujący policjanci zostaną przykładnie ukarani.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  17 latki na politechnice? dziwnie zdolni ludzie w tym whitepowerstoku.
  i kulturę hinduską znają... no bo to przecież w tym miejście ten znak nie znaczy nic innego...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0