Wyczekiwana przez najmłodszych mieszkańców Białegostoku wizyta już za moment. W niedzielę (3.12) Św. Mikołaj z Rovaniemi w Finlandii pojawi się u nas we własnej osobie. Grafik będzie miał napięty, ale na pewno znajdzie czas dla wszystkich - wszak to TEN Mikołaj.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Święty z pewnością włączy lampki na miejskiej choince na Rynku Kościuszki, wręczy medale najmłodszym uczestnikom Biegu Mikołajkowego i pocieszy chore dzieci.

Mikołaj z Rovaniemi przyjedzie do Białegostoku na zaproszenie Konsula Honorowego Republiki Finlandii i zarazem prezesa Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego – Andrzeja Parafiniuka. Jest to już jego piąta wizyta. Jak co roku, jest to okazja do kontynuowania dotychczasowych działań prowadzonych rokrocznie pod hasłem „Przedsiębiorcy dzieciom” pokazujących dobroczynność podlaskich przedsiębiorców.

Szczególnie wyróżnione maluchy

– W tym roku naszą akcją chcemy szczególnie zwrócić uwagę na dzieci korzystające ze Specjalistycznych Placówek Wsparcia Dziennego czyli tzw. świetlic socjoterapeutycznych – podkreśla Marcin Pogorzelski z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. – Ale jak co roku, nie zapominamy także o naszych stałych protegowanych – małych pacjentach z oddziału Onkologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, podopiecznych Fundacji „Pomóż Im” prowadzącej Białostockie Hospicjum dla Dzieci oraz o dzieciach z różnym stopniem upośledzenia i niepełnosprawności ruchowej będących pod opieką Fundacji „Rodziny Czarneckich”.

Mikołaj z Laponii w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym
Mikołaj z Laponii w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym  AGNIESZKA SADOWSKA

Dzięki podlaskim przedsiębiorcom ponad 700 dzieci będzie mogło spotkać się z Mikołajem i otrzymać od niego prezenty. Prezenty zostaną wręczone podczas przedstawienia i spotkania dzieci z Mikołajem w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku. Z jego organizację zaangażowały się Opera i Filharmonia Podlaska oraz studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku.

Biegnący Mikołaje

W niedzielę jest organizowany także Bieg Mikołajkowy z okazji 100-lecia niepodległości Finlandii. Gościem specjalnym będzie najprawdziwszy Joulupukki – Mikołaj z Rovaniemi w Finlandii który będzie wręczał medale najmłodszym uczestnikom. Bieg ma charakter imprezy charytatywnej bowiem każdy biegacz swoim udziałem wesprze Ośrodek „Metanoia” który prowadzi terapie dla dzieci i młodzieży uzależnionej od alkoholu, narkotyków i środków psychoaktywnych. Start i meta biegu głównego zlokalizowane będą w Parku Zwierzynieckim w okolicach Pomnika Żołnierzy 42-go Pułku Piechoty.

Kulminacja przy miejskiej choince

Spotkanie ze Świętym Mikołajem na Rynku Kościuszki
Spotkanie ze Świętym Mikołajem na Rynku Kościuszki  AGNIESZKA SADOWSKA

Uwieńczeniem wizyty Mikołaja w Białymstoku będzie zapalenie światełek na miejskiej choince na Rynku Kościuszki z udziałem przedstawiciela Ambasady Finlandii w Polsce i prezydenta miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Wizycie będą towarzyszyły kolorowe dekoracje, liczne występy i wspólne śpiewanie kolęd. Będzie gorąca herbata i kawa, a w namiocie Fundacji Rodziny Czarneckich będzie można kupić pierniki pieczone przez białostockich VIP-ów, m.in. piłkarzy Jagiellonii. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na wigilię białostocka dla najuboższych mieszkańców miasta. Start: 16.30. Przyjazd Mikołaja – około 18.

Białostocki magistrat informuje, że w związku z uroczystością włączenia lampek na choince miejskiej połączoną z wizytą Mikołaja z Laponii w godz. 16- 19 nastąpi zamknięcie fragmentu ul. H. Sienkiewicza (przejście dla pieszych pomiędzy dwiema częściami Rynku).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem