W tym roku po raz kolejny białostockie organizacje pozarządowe wspólnie będą świętować międzynarodowy dzień wolontariusza. Z tej okazji pod patronatem Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok podczas "Gali Wolontariatu" podziękują osobom pracującym społecznie na ich rzecz, wręczając okolicznościowe medale i dyplomy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Impreza będzie miała miejsce 18 grudnia o godzinie 12:00 w Białostockim Teatrze Lalek w Białymstoku. W Gali weźmie udział Szymon Hołownia z wystąpieniem „Jak robić dobrze – co jest ważniejsze w pomaganiu: rozwaga czy intuicja?"

Praca, wykonywana za darmo, z potrzeby serca, jest bezcenna i warta szczególnego docenienia. W celu okazania szacunku dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To świetna okazja, by pokazać społeczności lokalnej ogrom wysiłku, jaki wkładają organizacje społeczne w niesienie pomocy innym ludziom, w szczególności na poziomie lokalnym. Taką okazją będą wspólne obchody dnia wolontariusza.

W drodze do wolontariatu

Gala wolontariatu została poprzedzona działaniami edukacyjnymi i promującymi ideę wolontariatu. W szkołach i na uczelniach na terenie Białegostoku odbywały się warsztaty pogłębiające wiedzę uczniów – młodych liderów na temat wolontariatu i działalności społecznej, promując również aktywność białostockich organizacji. 17 grudnia najbardziej aktywni uczniowie i nauczyciele współpracujący z organizacjami pozarządowymi będą brali udział w całodniowych warsztatach z zakresu komunikacji społecznej, budowania zespołu i organizowania akcji społecznych. Działania edukacyjne zostały zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu miasta w projekcie „W drodze do wolontariatu”.

Oni są Wspaniali. Białostoccy wolontariusze docenieni [ZDJĘCIA, LISTA]

Wolontariat podstawą działań pozarządówek

Gala Wolontariatu jest organizowana w Białymstoku już po raz kolejny. Tym razem będzie miała ona szerszy charakter, bo w jej przygotowanie zaangażowały się organizacje z całego regionu. Co roku udaje się przy tej okazji zgromadzić całą rzeszę zaangażowanych i aktywnych osób. Jest to także okazja do podziękowań, na co w normalnych warunkach pozostaje niewiele czasu. Dlatego też na gali zostanie rozstrzygnięty wojewódzki konkurs „Barwy Wolontariatu 2017”, który od lat promuje Centrum Aktywności Społecznej Pryzmat w Suwałkach, zostaną też wręczone medale dla najbardziej zaangażowanych wolontariuszy.

Warto pamiętać o osobach pracujących społecznie na rzecz otoczenia. Poziom zaangażowania w wolontariat wśród Polaków jest dość niski i wynosi około 18 proc.

– Wolontariat jest bardzo często podstawą działań podejmowanych przez organizacje społeczne – zauważa Marcin Kruhlej, prezes Federacji Organizacji Pozarządowych. – Przeciętna fundacja lub stowarzyszenie korzystająca ze wsparcia wolontariuszy współpracuje z dziesięcioma takimi osobami w ciągu roku – podkreśla.

Kto i dlaczego

Wolontariusze to równie często kobiety, jak i mężczyźni, zdecydowanie częściej osoby młode (odsetek wolontariuszy wśród osób do 26. roku życia to 26 proc.), dobrze wykształcone (z wykształceniem wyższym – 30 proc.) oraz lepiej zarabiające (z gospodarstw domowych, których dochód przekracza 4000 złotych miesięcznie – 24 proc.). Wśród wykonywanych w ramach wolontariatu aktywności dominuje bezpośrednia pomoc, wsparcie lub działanie na rzecz innych ludzi – angażuje się w ten sposób 54 proc. osób. Połowa (51 proc.) osób zaangażowanych społecznie wyjaśnia to chęcią bycia przydatnym, a 46 proc. po prostu uważa, „że w życiu trzeba pomagać”. Ponad jedna czwarta (28 proc.) sądzi też, że warto współdziałać, a 23 proc. deklaruje, że nie są im obojętne problemy i ważne kwestie społeczne. Aż 46 proc. deklaruje, że takie działania sprawiają im po prostu przyjemność.

Wigilia jest wtedy, kiedy tego chcemy. Pomaganie nie jest trudne

Wspólne świętowanie

W tym roku w organizację Gali Wolontariatu zaangażowały się szkoły i organizacje z różnych obszarów: Stowarzyszenie „Ku Dobrej Nadziei", jak i „My dla innych”, Fundacja Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa, Stowarzyszenie „Droga”, Fundacja Dialog, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Stowarzyszenie Szukamy Polski, Centrum Aktywności Społecznej Pryzmat z Suwałk, Stowarzyszenie Barka z Sokółki oraz pracująca społecznie redakcja portalu Senior Białystok. W gali udział wezmą też uczniowie z kilku białostockich szkół, zgłoszeni przez swoich nauczycieli. Do wspólnego świętowania organizatorzy zapraszają także inne zainteresowane instytucje, pracujące z osobami zaangażowanymi społecznie. Miejsca na pewno nie zabraknie dla nikogo.

Gala organizowana jest we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem