Robot edukacyjny stworzony przez absolwentów Politechniki Białostockiej obecny jest już nie tylko w szkołach, ale i na półkach sklepowych. Premiera i uroczysta prezentacja odbyła się w iSpocie - sieci sklepów Apple.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Dzisiaj każda branża desperacko próbuje zatrudnić programistów. 90 procent rodziców chce uczyć dzieci programowania, ale tylko 40 procent szkół uczy takiej umiejętności. Odpowiedzią na takie potrzeby ma być właśnie Photon – mówi Marcin Joka, prezes Photon Entertainment oraz absolwent Politechniki Białostockiej.

Robot powstał we współpracy z psychologami z Uniwersytetu SWPS, z dziećmi i ze szkołami – w ramach programów pilotażowych.

Photon
Photon  Materiały prasowe

– Okazało się, że każda grupa ma inne oczekiwania. Rodzice oczekują np., bezpieczeństwa i rozwoju dziecka, także emocjonalnego. Dzieci nie tylko zabawy, ale marzą np. by robot posprzątał za nich pokój – dodaje Joka.

– Stawiamy nacisk na naukę programowania – mówił z kolei podczas spotkania prasowego Marek Zagórski, wiceminister cyfryzacji. Zwrócił uwagę, że Prezydent RP podpisał właśnie ustawę o innowacyjności, dającą przedsiębiorstwom zachęty finansowe do inwestowania w innowacje, badania i rozwój.

Photon, który uczy

Czy ten przyjaźnie wyglądający robot o wymiarach 190 na 170 mm sprosta tym wszystkim oczekiwaniom? Z pewnością potrafi wykrywać światło i kontrast, omijać przeszkody, wydawać dźwięki, zmieniać kolor, jest wrażliwy na dotyk…. i uczy się razem z dzieckiem.

Interface przeznaczony jest dla różnych grup wiekowych: od 3-12 roku życia. Photon ma uczyć programowania poprzez doświadczenia, eksperymenty i zabawę, rozwijać umiejętność logicznego myślenia, która jest kluczem do sukcesu w dorosłym życiu. Przygotowane zostały specjalne programy dla szkół do nauczania np. matematyki.

Premiera robota edukacyjnego Photon
Premiera robota edukacyjnego Photon  Fot. Politechnika Białostocka

Podbój globu

Wczoraj w warszawskiej Galerii Arkadia dziennikarze oraz przedstawiciele instytucji edukacyjnych mogli zapoznać się z Photonem. Były tam też obecne dzieci i to one miały najwięcej radości podczas zabawy i mnóstwo pytań dotyczących działania robota edukacyjnego uczącego programowania.

Politechnika Białostocka od początku kibicuje swoim studentom, którzy mieli na tyle determinacji, wiedzy i pasji, żeby urzeczywistnić swoje pomysły i marzenia. Uczelnia jest partnerem merytorycznym Photon Entertainment – firmy założonej przez absolwentów. Rektor Politechniki Białostockiej, prof. Lech Dzienis przekazał specjalny list gratulacyjny z okazji premiery Photona, z życzeniami udanego podboju serc i umysłów mieszkańców naszego globu. Nauka i zabawa z Photonem „ubrana” jest bowiem w opowieść o robocie lądującym na Ziemi.

– Warto dodać, że robot produkowany jest w Polsce – powstaje na Stadionie Miejskim w Białymstoku – zauważa Dorota Sawicka, rzecznik prasowy Politechniki Białostockiej

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem