Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Naukę zasad udzielania pierwszej pomocy strażnicy prowadzą w białostockich gimnazjach już od roku – mówi Anna Kowalska z białostockiego magistratu.

We wtorek (21 listopada) odwiedzili uczniów Publicznego Gimnazjum nr 13. Dołączyli do nich również ratownicy z grupy ratowniczej Medival. W trakcie spotkania uczniowie klas drugich nauczyli się resuscytacji krążeniowo–oddechowej, pozycji bocznej ustalonej, numerów alarmowych oraz sposobów postępowania z osobą nieprzytomną nieoddychającą oraz oddychającą.

Ćwiczenia z ratownictwa w Publicznym Gimnazjum nr 13Ćwiczenia z ratownictwa w Publicznym Gimnazjum nr 13 Fot. UM Białystok

– Zależy nam, aby strażnicy podczas tych zajęć przede wszystkim zapoznawali uczniów z zasadami udzielania pierwszej pomocy – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. – Nie trzeba się bać, tylko działać. Podejmując te niezbyt skomplikowane czynności do czasu przyjazdu karetki pogotowia zwiększamy szanse na przeżycie ofiary wypadku.

Każdy uczestnik zajęć przeprowadził symulację zdarzenia, podczas którego miał określić, jak należy się zachować, którą ze służb powiadomić i jakie informacje przekazać operatorowi numeru alarmowego. Każdy miał też możliwość samodzielnego przeprowadzenia masażu serca na fantomie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.