Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To już finał wystawy prac Tarasewicza w Liceum Plastycznego w Supraślu. Malarz pokazywał tam swoje rysunki, oleje, akwarele z czasów szkolnych (1972-77). W czwartek spotka się ze słuchaczami w ramach cyklu „Inspirator” (sala gimnastyczna liceum). Początek spotkania zapewne nie wszystkim będzie pasował, bo jest dość wczesny – godz. 14.

To właśnie Leon Tarasewicz, przyjaciel Nowosielskiego, zebrał z różnych kolekcji rysunki wybitnego malarza i wspólnie z Fundacją Villa Socrates przygotował wystawę artysty w Muzeum Rzeźby im. Karnego w Białymstoku (ul. Świętojańska 17). Wystawa pt. „... I żałuję, że Jerzy nie jest tutaj” jeszcze będzie czynna, w czwartek, o godz. 17, towarzyszy jej spotkanie z Krystyną Czerni, krytykiem i historykiem sztuki. To znawczyni twórczości Nowosielskiego, autorka biografii artysty – „Nietoperz w świątyni” która w 2012 roku znalazła się w finale Nagrody Nike. Krystyna Czerni opowie o architektonicznych realizacjach Nowosielskiego i jego architektonicznym niespełnieniu.

Wystawa rysunków Jerzego Nowosielskiego 'I żałuję, że Jerzy nie jest tutaj...'. Organizatorem wystawy w Muzeum im. Karnego jest fundacja Villa SokratesWystawa rysunków Jerzego Nowosielskiego 'I żałuję, że Jerzy nie jest tutaj...'. Organizatorem wystawy w Muzeum im. Karnego jest fundacja Villa Sokrates Rys. Jerzy Nowosielski / Z kolekcji prywatnej

– Jerzy Nowosielski – jeden z najciekawszych malarzy polskich XX w., związany z awangardową „Grupą Krakowską” i z polskim Prawosławiem – był w europejskiej sztuce współczesnej odnowicielem języka ikony. Swoje najwybitniejsze realizacje sakralnych polichromii zrealizował w świątyniach katolickich i prawosławnych – jednak wiele z jego projektów, także tych dla Podlasia, pozostało jedynie na papierze. Oprócz talentu malarskiego, Nowosielski posiadał także nieprzeciętną wyobraźnię i talent prawdziwego architekta, który potrafi „reżyserować” sakralne wnętrze, wyznaczać rolę i miejsce malarstwa monumentalnego w przestrzeni świątyni. Świadczą o tym liczne, zachowane szczęśliwie rysunki robocze i szkice architektoniczne, w których notował kolejne warianty i artystyczne pomysły. Niektóre z projektów pokazano na wystawie w Muzeum Alfonsa Karnego, o innych opowie nasza prelegentka – zapraszają organizatorzy.

Początek – godz. 17., wstęp, 1 zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.