Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W pierwszym przypadku funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego pełniący służbę na drodze krajowej nr 8 zatrzymali do kontroli polską ciężarówkę. Zgodnie z przedstawionymi dokumentami w naczepie miały znajdować się różne towary – między innymi kartony ze zrębkami drzewnymi.

Przemyt papierosówPrzemyt papierosów Fot. IAS Białystok

– W wyniku prześwietlenia rentgenowskiego oraz szczegółowej rewizji naczepy okazało się, że na 6 paletach pomiędzy pudłami ze zrębkami ukryte są nielegalne papierosy. Łącznie w polskiej ciężarówce funkcjonariusze KAS znaleźli 60 tys. paczek papierosów – relacjonuje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Podczas kolejnej kontroli, w tym wypadku ciężarówki na litewskich numerach rejestracyjnych, wykryto ponad 17 tys. paczek papierosów. Kontrabanda ukryta była w przewożonych lampach ogrodowych.

W sprawie przemytu Służba Celno-Skarbowa wszczęła postępowania karne skarbowe. Kierowcy tirów zostali przesłuchani. Funkcjonariusze ustalają kto był faktycznym nadawcą towaru i gdzie dokładnie miał być dostarczony.

Przemyt papierosówPrzemyt papierosów Fot. IAS Białystok

– Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do sprzedaży straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby blisko 1,8 mln. złotych – dodaje Hancewicz.

Nielegalne papierosy trafiły do magazynu, a ciężarówki na parking Oddziału Celnego w Suwałkach.

Z kolei funkcjonariusze Straży Granicznej z Augustowa zatrzymali na drodze krajowej nr 61 do rutynowej kontroli Skodę Fabię.

Przemyt papierosówPrzemyt papierosów Fot. POSG

– Ku zaskoczeniu kontrolujących po otwarciu drzwi od strony pasażera nielegalne papierosy wysypały się z auta. Łącznie w pojeździe funkcjonariusze zabezpieczyli 10 340 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości rynkowej 140 tys. zł – mówi Katarzyna Zdanowicz, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

36 – letni kierowca – mieszkaniec województwa śląskiego został zatrzymany. Usłyszał zarzuty z kodeksu karnego skarbowego.

 

W każdym przypadku za tak duży przemyt grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat oraz przepadek towaru i pojazdu służącego do przewozu kontrabandy.

Od początku 2017 roku funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej nie dopuścili do przemytu papierosów o wartości blisko 10,7 mln zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.