Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dzięki internetowi dostęp do wiedzy zdemokratyzował się, ale jednocześnie coraz trudniej odróżnić wiedzę rzetelną od towaru kiepskiej jakości. Jak radzić sobie w tej coraz bardziej złożonej rzeczywistości w roli naukowca, obywatela, studenta? Jak skutecznie wykorzystywać siłę internetu?

O rewolucji w komunikowaniu się, Wikipedii, blogach naukowych, serwisach społecznościowych i fake-newsach na jednym ze spotkań będzie mówił dziennikarz, publicysta, pisarz i wykładowca akademicki Edwin Bendyk. Spotkania zorganizowano w ramach Tygodnia Otwartej Nauki.

Ludzie nauki z całego świata od kilku lat dyskutują o idei otwartej nauki. Zakładają, że naukowcy, którzy korzystają z publicznych pieniędzy, są zobowiązani bezpłatnie udostępniać rezultaty swoich prac badawczych, zapewnić otwarty dostęp do artykułów naukowych oraz dzielić się z innymi naukowcami i wszystkimi obywatelami wynikami swoich badań.

– To postulat istotny dla funkcjonowania nowoczesnego społeczeństwa wiedzy – zaznacza dr Katarzyna Sztop-Rutkowska z fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych „SocLab".

Dwa bezpłatne spotkania w ramach białostockiego Tygodnia Otwartej Nauki odbędą się we wtorek (21.11.):

Program

*godz. 11-13, Wydział Pedagogiki i Psychologii, ul. Świerkowa 20, sala C2.2, Tomasz Lewandowski: „Jak zwiększyć widoczność publikacji naukowych w Internecie z pomocą Google Scholar”, Kamil Śliwowski: „Otwarte zasoby edukacyjne na uczelni, skąd brać i jak z nich korzystać?”.

*godz. 18, kawiarnia „Kwestia czasu", Plac NZS 1, partnerem spotkania jest Instytut Socjologii i Kognitywistyki UwB: Kawiarnia naukowa z Edwinem Bendykiem „Nowy renesans czy samobójstwo oświecenia?”

Organizatorzy: Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku oraz Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych „SocLab” pod patronatem Koalicji Otwartej Edukacji i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.