Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spektakl „Scenariusz dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera ruszył w jubileuszową trasę. To wyjątkowa okazja do zobaczenia w akcji mistrzów polskiej sceny. W ferworze teatralnej próby, w samym środku ciętej dyskusji o świecie sztuki, konflikcie aktora i reżysera.

Znakomici aktorzy, świetny tekst, błyskotliwe riposty, szybkie tempo, wyborny dowcip, żonglerka skojarzeń – wszystko to daje gwarancję fantastycznej zabawy w doborowym towarzystwie. Mistrzowskie trio – bracia Mikołaj (który jest także reżyserem przedstawienia) i Andrzej Grabowscy oraz Jan Peszek wciągają widza w nieprzewidywalne aktorskie szaleństwo. Improwizacja goni improwizację, aktorzy szarżują, obnażają własne słabości, demaskując się nawzajem oraz własne pragnienia i ciągoty do myślenia o sobie jako o kimś, kto jest stworzony do wyższych celów.

'Scenariusz dla trzech aktorów' 'Scenariusz dla trzech aktorów'  Fot. Andrzej Monczak / Agencja Gazeta

Przy okazji zdradzają w spektaklu nieco ze swej aktorskiej prywatności – w końcu tekst Schaeffera to nieustannie świeży spektakl o dużym poziomie autotematyzmu. I materiał bardzo wdzięczny do aktorskich popisów – Schaeffer skomponował wyraziste typy charakterologiczne, w których aktorzy mogą pokazać naprawdę wiele. I taki też jest spektakl- nieustająca defilada min, groteskowych improwizacji, wygłupów aktorów, którzy – zmęczeni komendami niezdarnego reżysera – zaczynają się bawić jego kosztem. Jest jednak coś więcej w scenariuszu ponad sam wygłup: to próba pokazania, z jaką porażającą łatwością przychodzi zamiana sztuki wielkiej w sztukę dla mas.

„Scenariusz dla trzech aktorów” był wielokrotnie nagradzany, obrósł legendą, w ciągu 30 lat (premiera miała miejsce 28 marca 1987 roku w krakowskim Teatrze STU) zdobył sobie wierne grono widzów.

Spektakl zobaczyć można będzie w kinie Forum 20 listopada, o godz. 19. Bilety w przedsprzedaży – 100 zł, w dniu spektaklu – 120 zl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.