A tym samym studenci białostockiego Wydziału Biologiczno-Chemicznego zyskali dostęp do Eusoft.Lab LIMS – światowej klasy systemu do zarządzania pracą laboratorium. Władze uczelni spotkały się z przedstawicielami włoskiej firmy Eusoft oraz certyfikowanym partnerem twórcy systemu w Polsce – białostocką firmą Infinity Group.
Jak uważa Bartłomiej Skrzycki, Business Development Manager w Infinity Group – w standardowym laboratorium znaczną część energii pracowników pochłania organizacja procedur, dokumentowanie wyników, wykonywanie zaleceń wynikających z przepisów prawnych, albo odtwarzanie wyników na potrzeby audytu. – To ogrom obowiązkowej biurokracji. Na merytoryczną pracę badawczą pozostaje niewiele czasu. Podczas przeciętnego pięciodniowego tygodnia pracy laboratorium, procedury organizacyjne mogą zajmować aż trzy dni. Trudno w takiej sytuacji poświęcić się pracy badawczej. Eusoft.Lab LIMS rozwiązuje ten problem, tak jak szereg innych – mówi Skrzycki.
– Eusoft.Lab LIMS to zaawansowane rozwiązanie informatyczne, które gromadzi i przetwarza laboratoryjne dane cyfrowe, automatyzuje i optymalizuje pracę laboratorium, pozwala unikać błędów, a przede wszystkim – skupić się na pracy badawczej i odkrywaniu praktycznych zastosowań uzyskanych wyników – informuje Katarzyna Dziedzik, rzecznik Uniwersytetu w Białymstoku. –. Eusoft.Lab LIMS używany jest w europejskich laboratoriach, do badań w zakresie ochrony środowiska, żywności i napojów, w przemyśle paliwowym, chemicznym, medycznym i farmaceutycznym. Rozwiązanie stosują zarówno duże koncerny, jak i małe laboratoria. Teraz szansę, by na co dzień z niego korzystać, będą mieli studenci biologii i chemii z Uniwersytetu w Białymstoku.
Jak tłumaczy prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz, dziekan Wydziału Biologiczno-Chemicznego UwB – studenci będą przede wszystkim uczyć się nowoczesnego opisywania i opracowywania wyników badań prowadzonych w uczelnianych laboratoriach, a także zarządzania laboratoriami badawczymi, w tym zarządzania personelem, odczynnikami, materiałami i wyposażeniem pomiarowym, jak również tworzenia zaawansowanych raportów badawczych.
Pani dziekan jest przekonana, że dzięki znajomości najlepszych rozwiązań, absolwentom łatwiej będzie znaleźć pracę w innowacyjnych firmach i instytucjach.
Niewykluczone, że system zostanie wykorzystany także do zarządzania samym wydziałem – w szczególności do bieżącego monitorowania ilości wykorzystywanych i zmagazynowanych odczynników.
W uroczystości podpisania umowy wzięli udział dr hab. Robert Ciborowski, prof. UwB – rektor Uniwersytetu w Białymstoku, Stefano D’Ascoli – prezes Eusoft, Jarosław Antychowicz – prezes Infinity Group, a także prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz – dziekan Wydziału Biologiczno-Chemicznego UwB, prof. Krzysztof Winkler – dyrektor Instytutu Chemii UwB, Grzegorz Perkowski – wiceprezes Infinity Group oraz Witold Ziobrowski – udziałowiec Infinity Group.
Wszystkie komentarze