Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uroczystości odbyły się w piątek (10.11) w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Andersa w Białymstoku. Organizatorem wydarzenia był Prezydent Miasta i ZST w Białymstoku.

Życie i działalność marszałka

W uroczystościach udział wziął Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku, kurator oświaty, a także dyrektorzy niemal wszystkich białostockich placówek oświaty oraz reprezentacje uczniowskie z całego miasta. Po oficjalnych przemówieniach wystąpił Międzyszkolny Chóru Żeński przy III LO w Białymstoku; zaprezentowały się także dzieci z Chóru Szkoły Podstawowej nr 14 oraz Chóru Szkoły Podstawowej nr 47 – oba z Białegostoku.

Jednak zgromadzona publiczność, a zwłaszcza ta najmłodsza, z niecierpliwością czekała na rozstrzygniecie konkursu historyczno-literackiego „Przecież tylko Polsce służę – życie i działalność Marszałka Józefa Piłsudskiego (1867-1935)”.

– Skierowany był on do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Białegostoku. Jego celem było poznanie i przybliżenie uczniom sylwetki i działalności jednego z najwybitniejszych Polaków – marszałka Józefa Piłsudskiego oraz rozbudzanie zainteresowania historią Polski wśród uczestników konkursu, propagowanie postaw patriotycznych, zainspirowanie do pracy twórczej i rozwijania własnej kreatywności – powiedziała Renata Frankowska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa w Białymstoku.

Uroczystości miejskie z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 150. rocznicy urodzin marszałkaUroczystości miejskie z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 150. rocznicy urodzin marszałka Materiały prasowe

124 prace

Zgodnie z regulaminem konkursowym prace mogły być wykonane w formie filmu, prezentacji multimedialnej, pracy plastycznej (wykonane techniką dowolną) oraz w formie pracy literackiej, napisane w dowolnej formie (np. opowiadanie, esej, wiersz).

– Konkurs cieszył się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Ze szkół białostockich wszystkich poziomów edukacyjnych wpłynęły aż 124 prace, w tym: siedem filmów, 38 prezentacji multimedialnych, 69 prac plastycznych oraz dziesięć prac literackich – powiedziała Anna Forfa, nauczyciel i koordynator konkursu, Zespół Szkół Technicznych w Białymstoku.

Przez cały czas trwania uroczystości można było podziwiać prezentacje: rynsztunku, uzbrojenia, mundurów rozstawione w różnych miejscach na terenie szkoły. Z kolei musztrę wojskową wykonywali przedstawiciele Fundacji Inicjatyw Historycznych Korona.

Uroczystości miejskie, z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, trwały trzy dni. Rozpoczęły się w środę (8 listopada) grą miejską pt.: „Z Marszałkiem po Białymstoku”. W wydarzeniu udział wzięli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dziś apel i występy uczniów, które odbyły się w ZST, przy ul. Stołecznej 21.

Uroczystości miejskie z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 150. rocznicy urodzin marszałkaUroczystości miejskie z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 150. rocznicy urodzin marszałka Materiały prasowe

Obchody oficjalne

W sobotę (11.11) główne uroczystości – jak co roku – odbędą się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, o godz. 12.30. Po oficjalnej części uroczystości w sobotę pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, białostoczanie będą mogli wziąć udział w pokazie sprzętu służb mundurowych.

– Zachęcam białostoczan do udziału we wspólnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości oraz do wywieszania biało-czerwonych flag. W tym roku chcemy docenić dekorowanie otoczenia naszymi barwami narodowymi, dlatego zapraszamy mieszkańców do udziału w konkursie w mediach społecznościowych. Na tych, którzy prześlą nam najciekawsze zdjęcia wywieszonych flag, czekają upominki – zaprasza zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.

Zdjęcia w ramach konkursu można wysyłać na adres: konkurs@um.bialystok.pl do 15 listopada. Upominki czekają na pierwsze sto osób, które je prześlą. Przez kilka ostatnich lat białostockie władze rozdały mieszkańcom ponad dziesięć tysięcy flag.

W ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości, w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego (ul. Mickiewicza 3) 11 listopada o godz. 18 odbędzie się też koncert „Po STOkroć Polska". Wystąpią słuchacze Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.