Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nadleśnictwa Borki i Krynki wystąpiły niedawno o zgodę na odstrzał do 40 żubrów, a Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zgodę wydała. Nie sprawdziła dokładnie, czy nie ma innych, mniej drastycznych rozwiązań. Z raportu Greenpeace Polska wynika, że tego typu praktyka trwa już wiele lat, a opinia prawna pokazuje, że jest to sprzeczne z prawem polskim i międzynarodowym.

ŻubrŻubr Adam Wajrak

Zamach na najcenniejsze

Żubry są gatunkiem objętym ochroną ścisłą. Jak zapewnia GDOŚ, eliminacja jest podyktowana „interesem całej populacji”. Wydał zgodę na eliminację do dwudziestu sztuk żubrów żyjących w Puszczy Knyszyńskiej i do dwudziestu w Puszczy Boreckiej. Na podstawie podobnej decyzji GDOŚ w poprzednim okresie, czyli od 2016 r. do marca obecnego roku, wyeliminowano w Puszczy Knyszyńskiej spośród dozwolonej liczby żubrów do eliminacji – osiemnaście, w Boreckiej – czternaście.

Ochrona żubra po polsku - polowanie. Wstrząsający raport Greenpeace Polska

W 2017 r. w Puszczy Knyszyńskiej naliczono 141 żubrów. W końcu września w petycji do premier Beaty Szydło (do wiadomości prezydenta Andrzeja Dudy) aktywiści Greenpeace Polska napisali:

„Apelujemy o powstrzymanie planów odstrzału żubrów, zwłaszcza w celach komercyjnych. Żubr to nie tylko wspaniałe i rzadkie zwierzę, ale także symbol polskiej przyrody, chroniony prawem polskim i unijnym. Organizowanie polowań komercyjnych na żubry i dopuszczenie do nieuzasadnionego ich zabijania to zamach na to, co w polskiej przyrodzie najcenniejsze. Uśmiercanie zwierząt chronionych powinno być ostatecznością. Tymczasem proponowane odstrzały komercyjne żubrów w Puszczy Boreckiej i Puszczy Knyszyńskiej są zaprzeczeniem tej zasady i nie mają prawnego uzasadnienia”.

Żubry w Puszczy BiałowieskiejŻubry w Puszczy Białowieskiej Adam Wajrak

Praktyka niezgodna z prawem

Teraz Greenpeace Polska przygotowało specjalny list do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który każdy może wysłać. Oto jego treść:

„Głęboko poruszyły mnie informacje na temat wydanej przez GDOŚ zgody na odstrzał łącznie 40 żubrów z nadleśnictw Krynki i Borki, dlatego zwracam się do Pana z apelem o zakończenie procederu komercyjnych odstrzałów polskich żubrów, który – moim zdaniem – jest sprzeczny z polskim prawem.Na podstawie danych i dokumentów przedstawionych w raporcie Greenpeace Polska uważam, że istniejący w Polsce system corocznych redukcyjnych odstrzałów żubrów oparty o założenia 'Strategii ochrony żubra w Polsce' jest niezgodny z prawem krajowym i europejskim. Żubry można zabijać tylko w bardzo konkretnych przypadkach i tylko wówczas, gdy nie ma możliwości zastosowania rozwiązania alternatywnego. Uważam również, że komercyjne polowania na żubry – gatunku objętego ścisłą ochroną i nie będącego na liście zwierząt łownych, to rozwiązanie nie do zaakceptowania z punktu widzenia prawnego, społecznego i moralnego”.

W Puszczach Knyszyńskiej i Boreckiej żubry do odstrzału

– Jeśli zależy ci na losie polskich żubrów, napisz list do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i dołącz do osób, które chcą powstrzymać komercyjne polowania na te zwierzęta – praktykę niezgodną z polskim prawem i kojarzącą się raczej z hodowlą trofeów niż z ochroną ścisłą. Dlatego zachęcamy do wysłania listu do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Wystarczy, że wpiszesz swoje dane i naciśniesz "wyślij” – mówi Mariana Hoszowska, rzeczniczka Greenpeace Polska.

Każdy, kto chce podpisać list do GDOŚ, może go znaleźć TU

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.