Główna, oficjalna część obchodów Święta Niepodległości rozpocznie się w Białymstoku 11 listopada o godz. 12.30 - tradycyjnie przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uroczystości w 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę odbywać się będą w podlaskiej stolicy już w piątek (10.11). Na godz. 12 zaplanowana w tym dniu modlitwa w intencji ojczyzny w białostockim Domu Kultury Muzułmańskiej. Z kolei w sobotę z okazji święta uroczysta Boska Liturgia odbędzie się w prawosławnej katedrze św. Mikołaja (godz. 8), a msza święta w katolickiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny o godzinie 11. W niedzielę (12.11) natomiast zostanie odprawione uroczyste nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim przy ul. Dolistowskiej 17 (godz. 10).

Zdjęcia wywieszonych flag

Po oficjalnej części uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, białostoczanie będą mogli wziąć udział w pokazie sprzętu służb mundurowych.

– Zachęcam białostoczan do udziału we wspólnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości oraz do wywieszania biało-czerwonych flag. W tym roku chcemy docenić dekorowanie otoczenia naszymi barwami narodowymi, dlatego zapraszamy mieszkańców do udziału w konkursie w mediach społecznościowych. Na tych, którzy prześlą nam najciekawsze zdjęcia wywieszonych flag, czekają upominki – zaprasza zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.

Zdjęcia w ramach konkursu można wysyłać na adres: konkurs@um.bialystok.pl do 15 listopada. Upominki czekają na pierwsze sto osób, które je prześlą. Przez kilka ostatnich lat białostockie władze rozdały mieszkańcom ponad dziesięć tysięcy flag.

Koncert, spotkanie, wieczornica

W ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości, w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego (ul. Mickiewicza 3) 11 listopada o godz. 18 odbędzie się też koncert „Po STOkroć Polska”. Wystąpią słuchacze Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego.

– Stworzą wyjątkowy, sentymentalno-historyczny klimat upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości – zapowiadają organizatorzy.

Z okazji Święta Niepodległości również dyrekcja Instytutu Historii i Nauk Politycznych oraz oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Białymstoku zaprasza na spotkanie z weteranami walk o niepodległość – prof. Witoldem Czarneckim i mjr. Kazimierzem Czaplo, którzy będą wspominali uroczystości 11 listopada sprzed 1939 r.

Spotkanie rozpocznie się w piątek (10.11) o godz. 12 w sali nr 48 w budynku wydziału historyczno-socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (Plac NZS 1). Także w piątek z okazji święta 11 Listopada środowiska narodowo-patriotyczno-katolickie organizują po raz kolejny (siódmy) Białostocki Marsz Niepodległości. Wyruszy o godz. 17 spod pomnika marszałka Piłsudskiego.

Obchody Święta Niepodległości w Białymstoku można będzie spędzić także w bardziej kameralnym gronie, np. w klubie Kalina przy ul. Kalinowej 9, gdzie z tej okazji oraz Dnia Seniora przygotowywana jest wieczornica. Początek – godz. 16. W programie: koncert pieśni patriotycznych, poczęstunek i wieczorek taneczny.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem