Niewiele brakowa這, a 26. fina逝 Wielkiej Orkiestry 安i徠ecznej Pomocy nie by這by w Bia造mstoku. Jednak z ko鎍em pa寮ziernika uda這 si wy這ni szefa i powo豉 sztab orkiestrowy. Teraz poszukiwani s sponsorzy i ludzie, kt鏎zy zaanga簑j si w zorganizowanie styczniowego fina逝.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To już pewne. W Białymstoku odbędzie się 26. finał WOŚP. W niedzielę, 14 stycznia 2018 roku na Rynku Kościuszki. Każdy, bez względu na wiek i zajęcie, może współtworzyć białostocką edycję Orkiestry. Podczas styczniowego finału wolontariusze będą zbierali pieniądze dla wyrównania szans w leczeniu noworodków.

Neonatologia po raz ósmy

Już siedem razy neonatologia była celem finałów WOŚP. Dzięki zbiórkom, na wszystkie oddziały noworodkowe w Polce trafiły 3844 urządzenia medyczne. Ich łączny koszt wyniósł 121 909 333,39 złotych. Obecnie w szpitalach dziecięcych w gotowości do pracy jest 1160 inkubatorów, 367 miejsc do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów. W Polce oddziały noworodkowe podzielone są na trzy stopnie ze względu na poziom specjalizacji. Fundacja WOŚP chce wesprzeć oddziały I stopnia referencyjności, czyli te podstawowe, których jest najwięcej w kraju. W planie jest zakup m.in. nowoczesnych inkubatorów, pomp infuzyjnych, specjalistycznych aparatów USG czy pulsoksymetrów.

- Celem przyszłorocznego, 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest wyrównanie szans w leczeniu noworodków, na takich właśnie oddziałach jak ten w słubickim szpitalu - mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu WOŚP.
- Celem przyszłorocznego, 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest wyrównanie szans w leczeniu noworodków, na takich właśnie oddziałach jak ten w słubickim szpitalu - mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu WOŚP.  FOT. MATERIAŁY PRASOWE

Następców nie widać

Zebranie grupy chętnych i zaangażowanych osób do zorganizowania białostockich finałów zbiórek na rzecz wsparcia ochrony zdrowia z każdym rokiem jest coraz trudniejsze. Dotychczasowi organizatorzy nie ukrywają, że mają już swoje lata i obowiązki. Przygotowanie finału to 3-4 miesiące ciężkiej pracy. We wrześniu Jurek Owsiak zachęcał do podjęcia współpracy w białostockim sztabie WOŚP. Zorganizowano spotkanie dla zainteresowanych pomocą.

– Zbyt wiele osób nie przyszło. Była to trudna decyzja, czy podjąć się finału czy nie, bo mam bardzo mało osób w sztabie, które będą działały. Przyszło 18 osób, a naprawdę mogę liczyć na pięć, które coś robią – mówi Michał Wieteska, szef sztabu WOŚP w Białymstoku, w tym roku wybrany po raz drugi.

Jak zaznacza, kilka lat wstecz w finały angażowało się około dwudziestu osób, każdy miał swoje zadania i wiedział, co robi. Brak chęci do wzięcia odpowiedzialności za wyznaczone zadania Wieteska upatruje w postawie młodzieży.

– Dzieci mają już taryfikator, że za darmo nic się nie robi – podsumowuje.

Wolontariuszu, zgłoś się!

Udział w organizacji finału WOŚP jest nieodpłatny. To praca i zaangażowanie swego czasu w formie wolontariatu. Bez pomocy osób chcących wesprzeć sztab organizacyjny nie sposób zorganizować kolejną edycję.

– Każdy, kto ma ochotę, może przyjść i nam pomóc. Trzeba mieć trochę chęci, wolnego czasu i pomysłu na siebie – zachęca do współpracy szef białostockiego sztabu.

Organizatorzy chcieliby w tym roku uruchomić aplikację mobilną, w której udostępnią plan koncertów, miejsca zbiórki i wszelkie informacje wokół działań WOŚP w Białymstoku. Do tej inicjatywy szef sztabu zachęca grafików i programistów, żeby razem móc stworzyć nowy kanał informowania mieszkańców miasta.

Ważne, żeby zdecydować się na współpracę do końca akcji, nie rezygnować w połowie przygotowań finału. Już teraz chęć współpracy można zgłaszać przez profil fejsbukowy lub na oficjalnej stronie WOŚP.

Sponsorzy poszukiwani

Na razie nie są znani wykonawcy, którzy wystąpią na scenie WOŚP w Białymstoku. Rozmowy trwają, ale ich efekty zależą od możliwości finansowych organizatorów. Sztab białostocki liczy na hojną pomoc sponsorów i osób chętnych wspomóc akcję indywidualnie. – Walczymy o pozyskanie środków finansowych. Niedługo roześlemy naszą ofertę do sponsorów. Będziemy dzwonić i odwiedzać zainteresowane firmy – mówi Wieteska. Każdego roku w Białymstoku udawało się uzyskać coraz większą sumę pieniędzy ze zbiórek. – Chcę, żebyśmy i w tym roku pokazali się jako miasto wyjątkowe i nieszablonowe – dodaje szef sztabu. Liczy też, że białostockie instytucje lub osoby prywatne wspomogą fundację przez udostępnienie lokalu, gdzie ulokują swój sztab i miejsce zbiórki już wypełnionych puszek. Wymarzona lokalizacja to centrum. W 2018 roku scena białostockiego finału WOŚP, jak w latach poprzednich, stanie na Rynku Kościuszki, przed ratuszem.

Wieczór z WOŚP: Światełko do nieba i ostre granie [ZDJĘCIA]

Podwójne światełko do nieba

W niedzielę 14 stycznia 2018 roku wypada także sylwester prawosławny, obchodzony hucznie w Białymstoku i regionie.

– W ciągu jednego dnia będzie dużo fajerwerków. A prawosławni będą mieli swój koncert sylwestrowy – mówi Michał Wieteska. Około godz. 20. światełko do nieba wypuści Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Koncerty potrwają do północy, po czym kolejne światła zostaną wypuszczone do nieba.

WOŚP w BiałymstokuWOŚP w Białymstoku
WOŚP w BiałymstokuWOŚP w Białymstoku  AGNIESZKA SADOWSKA

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Wi璚ej
    Komentarze
    Zaloguj si
    Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem