Drużyna SumoMasters z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej za chwilę wyjeżdża do Bukaresztu na zawody RoboChallenge 2017. Ta prestiżowa impreza odbędzie się po raz dziesiąty.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W tym roku w zawodach, w dniach 3-5 listopada, weźmie udział około 500 konstrukcji z 10 krajów (Turcja, Rumunia, Ekwador, Meksyk, Bułgaria, Polska, Kolumbia, Peru, Wielka Brytania, Kongo). 

– Reprezentanci zespołu SumoMasters w składzie: Marek Klimowicz, Krystian Chojnowski, Maciej Wysocki, Bartosz Pawłow, Rafał Pęski pod opieką dr. inż. Rafała Grądzkiego planują wystawienie aż pięciu konstrukcji. Trzy roboty wystartują w kategorii MegaSumo, zaś dwie w MiniSumo. Po raz pierwszy w walce zmierzy się najmłodsze „dziecko” drużyny, robot klasy MegaSumo – ACE – informuje Dorota Sawicka, rzeczniczka Politechniki Białostockiej.

I przypomina, że w sierpniu zespół SumoMasters zdobył I i III miejsce na międzynarodowych zawodach robotycznych w Chinach – RobotChallenge 2017.

Ekipa Sumo Masters z Politechniki Białostockiej
Ekipa Sumo Masters z Politechniki Białostockiej  Fot. Politechnika Białostocka

Fundusze na wyjazd na zawody w Bukareszcie studenci uzyskali dzięki grantowi z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych! 2.0”, a dokończenie budowy nowego robota było możliwe dzięki dofinansowaniu z budżetu Prezydenta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Jak mówi Sawicka – dla entuzjastów robotyki z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej rywalizacja w Rumunii to kolejny etap przygotowań do zawodów International All Japan Robot-Sumo Tournament, które odbędą się w grudniu 2017 r.

Co ciekawe, do Bukaresztu jadą także i startować w kategorii Freestyle Schowcase Presentations będą: łazik marsjański #next oraz Bobot. 

– Bobot, który powstał z myślą o pracy na dziecięcych oddziałach szpitalnych, kilka dni temu zajął drugie miejsce w konkursie na studenckie projekty techniczne. RoboContest, czyli zawody samodzielnie skonstruowanych robotów, odbyły się 26 października na Politechnice Gdańskiej – dodaje Dorota Sawicka.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem